www.init.lt
Pirmadieniais, 20.30 val. INIT TV rodo laidų ciklą „Mūsų praeities beieškant“:
Senieji baltų mitai, legendos, pasakos… Ar tikrai jose slypi mūsų tautos istorijos šaknys? Kalbame viena iš seniausių pasaulio kalbų, esame palikę nemažą pėdsaką pasaulio žmonijos vystymosi eigoje… Ar tikrai tai gali patvirtinti šiandieninis mokslas?
Garsiausi Lietuvos archeologai, mokslininkai, istorijos tyrinėtojai ne tik atsakys į šiuos klausimus, bet ir suteiks galimybę pamatyti mūsų kraštą plačiąja prasme, užčiuopti pačią baltiškųjų kultūrų esmę. Netikėti seniausios istorijos vingiai naujame istorinių laidų cikle „Mūsų praeities beieškant“ per „INIT TV“.
Žiūrėkite „Mūsų praeities beieškant“ 2-ąją laidą (2010 11 15):
„Mūsų praeities beieškant“ įžanginė laida (video I).
„Mūsų praeities beieškant“ 2-oji laida (video II).
„Mūsų praeities beieškant“ 3-oji laida (video III).
„Mūsų praeities beieškant“4-oji laida (video IV).
„Mūsų praeities beieškant“ 5-oji laida (video V).
„Mūsų praeities beieškant“ 6-oji laida (video VI).
„Mūsų praeities beieškant“ 7-oji laida (video VII).
„Mūsų praeities beieškant“ 8-oji laida (video VIII).
Hmmm.. Apsidžiaugiau, kad pagaliau televizija atkreipė dėmesį mūsų praeities studijų klausimams ir pirmą dalį priėmiau kaip įžangą, t. y. tarsi turinį, kas bus pasakojama kitose dalyse. Deja, puikiai suprasdama, kad ši laida kurpiama visiems visuomenės sluoksniams suprantama “kalba”, kitaip tariant, atramos tašku yra vadinamasis “populiarusis” žanras, vis tik pasigedau vientisumo ir išsamumo – labai svarbios temos pateikiamos nuotrupomis, labai daug laiko iš žinių erdvės atima gražūs vaizdeliai, todėl mokslininkų pasakojimai lieka tvirtai “nesulipdyti”. Ar nebuvo galima kiekvienai daliai skirti vieną temą ir ją nuosekliai pateikti be ilgai rodomų papildomų gražių “abrozdėlių”? Tokių laidų pavyzdžiu galėtų būti kažkada LTV rodyti pokalbiai apie mitologiją su Kempbelu. Nejau dar nepribrendom geresnėm laidom? Juk turim krūvą tikrai vertingų, įdomių mokslininkų.
Tačiau tai tik subjektyvi nuomonė. Gal kas mano kitaip? Kviečiu diskusijai:)
Matyt nepribrendome rimtom giliai prasmes ir turinius nagrinėjančiom laidom, nes tai atskiras sudėtingas darbas ir lengva ranka matyt to nenufilmuosi. Tokių kembeliškų laidu dar niekas nepradėjo kurti. Čia dar neišnaudota erdvė.
Jonai, bet ar neatrodo, kad taip skriaudžiama pati esmė, branduolys? Neretai verkiam, kad nėra mūsų tautos kultūrai skirtų laidų, bet jei jos gimsta, tai tik kažkokios embriono stadijos… Nejau nėra atsakingų žmonių, gebančių atrinkti ir pateikti taip, kad kuo pilnesnis vaizdas gimtų? Patiko tas filmukas ir sakmė apie pasaulio sukūrimą. Argi negalima buvo pateikti daugiau tautosakos pavyzdžių ir jų paaiškinimų? Juk tai tikrai nėra sunku, bet jei kūrėjai pasirinko nuotrupų pateikimo variantą, nereikėjo taip skambiai pavadinti ir intriguoti. Nors gal kažkam užtenka ir tiek (kaip sakoma, geriau negu nieko), ir tik man užkliuvo, nes vyliausi ir tikėjausi kažko geresnio bei gilesnio?
Beje, kalbant apie Gyvybės/Pasaulio medį, galima buvo ir pavyzdžiais iš liaudies meno bei tautosakos iliustruoti. Dabar tik kalbančios galvos ir žodžiai. Jei skiriama visuomenei, vaizdinė medžiaga visada padeda sakomus žodžius bei patį tautinį paveldą geriau suvokti.
Jolanta, Tavo pastabos vertingos ir pagrįstos, bet jas reiktų siųsti tiesiai laidos kūrėjams. Reikalas tas, kad laidas kuria vieni žmonės o jose dalyvauja kiti.
Taip, savo pastebėjimus ne laidos dalyviams skiriu. Tačiau nemanau, kad kūrėjams nėra įdomūs atsiliepimai – gal ir čion anieji užsuka?
Liuks laida. Gal tik reikėtų (bet tai laidos aut.reikalas) pakeisti kažkokių ”mandolinų muzikytę”
Jonas Vaiškūnas: “Žmonės visą laiką MĄSTĖ per save…”
Mano nuomone, J.Vaiškūnas mąsto apie žmones per save. Romuviams labai būdinga pateikti apibendrintą ‘žmogų’ ir visus ‘savaiminius’ virsmus. Taip pateikiant praeitį yra sąmoningai nustumiami į nežinią Žyniai. Įžanginėje laidoje (I) Dainius Razauskas išreiškė savo nuomonę apie Žynius. Jei patys laidų kūrėjai būtų bent kartą peržiūrėję savo abi laidas, tai tokio prieštaravimo nebūtų.
Labai pralinksmino ‘Boratas’ – jo kalba taip panaši į lietuvių kalbą, kad aš beveik viską supratau :-]]