www.muza.lt
Plėtojant kultūrinę edukaciją, formalųjį ir neformalųjį švietimą, profesionalųjį meną ir nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje, bus kuriami kūrybinės televizinės dokumentikos filmai aktualiomis Lietuvos istorijos ir kultūros temomis.
Tai numatyta bendru švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus ir kultūros ministro Arūno Gelūno sutarimu, kuriuo buvo patvirtinta ir šio projekto finansavimo tvarka 2011–2013 metais.
Kiekvienais metais planuojama sukurti po vieną pilnametražį televizinį kūrybinės dokumentikos filmą arba kelių (3–5) serijų televizinį kūrybinės dokumentikos filmą apie iškilią Lietuvos kultūros asmenybę, kultūros, istorijos įvykį ar reiškinį. Šiam tikslui abi ministerijos įsipareigoja skirti po 500 tūkst. Lt. Aktualias Lietuvos istorijos ir kultūros temas siūlys Kultūros bei Švietimo ir mokslo ministerijų sudaryta darbo grupė.
Artimiausiu metu Kultūros ministerijos ir Švietimo ir mokslo ministerijos interneto svetainėse ir visuomenės informavimo priemonėse bus paskelbtas konkursas.
Paraiškas galės teikti kino kūryba ir kino veikla užsiimantys juridiniai asmenys, kino meno ir televizijos profesionalai. Jas vertins mišri, įvairias kultūros bei mokslo disciplinas ir sritis atstovaujančių narių konkurso paraiškų vertinimo komisija.
Konkurso taisyklės ir paraiškos bus paskelbtos ministerijos tinklalapyje.
ĮSAKYMAS „DĖL TELEVIZINIŲ KŪRYBINĖS DOKUMENTIKOS FILMŲ IR (AR) SERIALŲ AKTUALIOMIS LIETUVOS ISTORIJOS IR KULTŪROS TEMOMIS KŪRIMO 2011 – 2013 METAIS FINANSAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO”
Kultūros ministerijosje taip pat buvo aptarti Valdovų rūmų atkūrimo darbai. Kultūros ministras A. Gelūnas susitikimo su Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriumi Žydrūnu Plytniku aptarė Valdovų rūmų atkūrimo darbų galimybes. Atkreiptas dėmesys į tai, kad Valdovų rūmai yra įtraukti į objektų, kuriuose turėtų vykti Europos Sąjungos Tarybos pirmininkavimo renginiai, sąrašą.
Statybų stabdymas pareikalautų ne vieno milijono litų statinio konservavimui, eksploatacijos išlaidoms apmokėti ir kt. Todėl susitikime buvo svarstoma galimybė tęsti pradėtus darbus ir užbaigti Valdovų rūmų atstatymo pirmąjį etapą. Akcentuota, kad būtina ekspertuoti sąmatas, peržiūrėti sutartį su rangovu, numatant konkrečias darbų apimtis, kainas bei įvykdymo terminus.
Kultūros ministerijos sumanymas yra geras, bet sunkiai įgyvendinamas.Sunkumai ne techniniai, ar finansiniai.
Idėjinės skirtybės yra tokios didelės, kad nežinia, kaip jas įveikti.
Vieniems krikščionybės įvedimas – tragedija, kitiems – didžiulis laimėjimas. Istorikai negali duoti vertinimų, jiems tai nepriklauso, bet mūsų istorikai taip angažuoti, kaip tai buvo tarybiniais laikais. Vieniems Pilėnai – tai lietuvių didvyriškos kovos simbolis, kitiems svarbiausias argumentas, kad kryžiuočių kronikininkas pavadino pilėnus bailiais, iš baimės susideginusius.Nors tai buvo aiški to metų ideologinė publicistika. Vieniems baudžiava – lietuvių pavergimo simbolis, kitiems baudžiava – dėsningas ekonominis žingsnis, keliantis šalies ūkį. Vieniems liaudies daina tai aukščiausias tautos pasiekimas, kitiems – atsilikimas.
Na kaip tokiose prieštarose kurti filmus, rašyti populiarią literatūrą. Pasirinkus vieną idėjinį variantą, kiti bus labai papiktinti. Neįveikiamas sumanymas.
o kodel negalima finansuoti temu? tarkim:
1)etnokulturos ir Lietuviu mitologijos tyrinejimai Lietuvoje,
2)ikikrikscioniska Lietuviu genciu istorija ir paraistorija,
3)Piliakalniai,
4)paciu pirmuju rasytiniu saltiniu duomenys apie zemes tarp Oderio-Udros ir Maskvos-Mazgavos, 5)kalbotyros, archeologijos ir genetikos tyrinejimu apie Lietuviu genciu zemes placiaja prasme duomenys ir rysys su tautosaka bei ikikrikscioniskais istorijos saltiniais
6)ir t.t.