www.alkas.lt
Praėjusį savaitgalį, aidint amerikietiškiems Hallowyno fejerverkams, Londono lietuvių Romuvos bendruomenė susibūrė paminėti Vėlinių. Šeštadienio popietę iš įvairiausių Londono kampelių lietuviai suvažiavo prie rašytojo Kazimiero Barėno (1907-2006) kapo Greenfordo senovinėse kapinaitėse. Iš žvakučių sudėlioję svastikos pavidalo aukurą, lietuviai paminėjo protėvius ir giminaičius paliktus toli Tėvynės žemėje, paaukojo seniesiems lietuviškiems Dievams: Gabijai, Žemynai ir Perkūnui. Raminančiai skambėjo Vėlinių giesmės ir sukosi ratelis“Dijūta Kalnali”. Iš rankų į rankas ratu Londono romuviečiai siuntė duoną ir giros kaušą.
Saulei nusileidus vakarą pratęsė namuose prie suneštinių vaišių stalo. Skambėjo “Kūlgrindos” giesmės, vyko karštos diskusijos, kaip išsaugoti sparčiai emigruojančios tautos protėvių palikimą. Buvo sutarta, kad Londono Romuvos bendruomenės tikslas – išsaugoti ir perduoti ateities kartoms nykstančią senąją kultūrą.
Lietuviams dažnai iškyla klausimas: kokia Vėlinių reikšmė, kas slypi Vėlinių giesmėse? Vėlinių dainose kalbama, jog gyvieji ir mirusieji sudaro vieną giminę. Mirtis ne tragedija, o tik perėjimas iš vieno būvio ar pasaulio į kitą. Daugelis lietuvių švenčių buvo protėvių (mirusių) minėjimo šventės, kurių metu gyvieji susitinka su mirusiais. Kartu vaišinamasi – valgoma, geriama, giedama. Iš tokių švenčių išliko tik Vėlinės ir Kūčios, o anksčiau vėlės buvo minimos ir per Velykas, ir Sekmines, ir Žolines ir kt. Būdavo einama į kapus su vaišėmis. Daugelis dainų pasakoja apie apsilankymus. Tėvelis ir Motinėlė (dažniausiai mirę) aplanko vaikus, dukrelę ir kt. Kitos dainos pasakoja, kaip gyvieji aplanko mirusius tėvus. Tas lankymasis išreiškia esminį ryšį, kuris ir formuoja tą nuolatinę giminės egzistenciją. Giminė tol gyvuoja, kol veikia abipusiai ryšiai. Jeigu tu minėsi mirusiuosius protėvius, tai ir protėviai tavimi rūpinsis.
Anglijos Lietuvių Romuva norėtų pakviesti visus bendraminčius kartu sutikti Kalėdinį vakarą gruodžio 19 dieną 5 valandą vakare Latvių namuose Londone.
Gražu 🙂
Galiu pasiūlyti leidinuką apie pagonybę Mūsų žila jaunystė. Tai būtų 7 -tas papildytas leidimas. Į nuorudą skelbimai siūlo nesugebu peteikti todėl šičia skelbiuos. prusas
Gerbiamas Prūsai – duokite tą žinią apie leidinį – įdėsime į nuorodą SIŪLO.
Jonai, tai ir būtų tokia trumpa žinia apie leidinį Mūsų žila jaunystė. Kiek plačiau apie šią medžiagą yra pateikta svetainės adresu: http://www.ethnicart.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=160&Itemid=292 Tai tokia būtų trumpa įžanga. prusas