Sostinę papuoš dar 9 „Kuriu Vilnių“ kūriniai (0)

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Vilnius kuria gražų paprotį – jau trečius metus iš eilės rengia varžytuves „Kuriu Vilnių“, kurio laimėtojai puošia netikėčiausias miesto vietas. Šiemet sulaukta ypatingai daug – net 110 – paraiškų, iš kurių atrinkti devyni pasiūlymai. Jiems įgyvendinti bus skirta net 500 tūkst. eurų.

„Kiekvienais metais „Kuriu Vilnių“ paraiškų skaičius tik didėja, o tai reiškia, kad sostinę puošti savo išskirtiniais kūriniais nori vis daugiau ir daugiau menininkų, visuomenininkų ir kūrėjų. Ypatingai džiaugiuosi, kad visi šiemet atrinkti pasiūlymai keliasi toliau nuo centro, tad meną būtų galima pajusti išėjus tiesiog pasivaikščioti po savo rajoną – ar tai būtų Naujamiestis, ar Antakalnis, ar Šeškinė. Sveikinu projekto laimėtojus ir nekantriai laukiu projektų įgyvendinimo“, – sakė sostinės meras Remigijus Šimašius.

Skelbiame devynis tęstinius ar visiškai naujus projektus, kurie šiemet gaus finansavimą įgyvendinimui. Vienas jų – didelės sėkmės sulaukęs tęstinis projektas „Open Gallery“.

„Open Gallery“ – šiuolaikinio meno projektas, atvira lauko galerija, kuri, išeidama iš „balto kubo“ galerijos suvokimo ribų, paverčia post-sovietinį buvusį labai uždarą industrinį kiemą išskirtine atvira meno galerija“ – rašoma šiemet geriausia pripažintoje paraiškoje. Žadama, kad šiemet Lietuvą aplankys iki 10 menininkų, kurie visuomenei čia pristatys iki 20 skirtingų šiuolaikinio urbanistinio meno projektų, tokių kaip sienų tapyba, skulptūra ir šviesos kūriniai ir pan. Taip pat žadama, kad pirmą kartą bus išeita už kiemo ribų – kūriniai atsiras kitose Naujamiesčio gatvėse.

Kitas šių metų „Kuriu Vilnių“ varžytuvių laimėtojas – „Nostalgijos muziejus“. Tai interaktyvus garsinis pasivaikščiojimas, sudarytas iš 1980–2000 metų gyventojų prisiminimų kasdieninėje pėsčiųjų trasoje Šeškinės take. Kūrinį sudarys ir įvairūs meniniai objektai bei muzikinis takelis. Gyventojai su šiuo kūriniu galės susipažinti naudodami savo mobilų telefoną, bus rengiamos ir ekskursijos. „Šiuo kūriniu siekiama paskatinti žmones iš naujo įvertinti paskutiniuosius praėjusio tūkstančio dešimtmečius, kuriais prasidėjo ir įvyko Lietuvai svarbūs įvykiai – sovietmečio saulėlydis, Sąjūdžio pradžia, Baltijos kelias, nepriklausomybės atkūrimas, Sausio 13-osios įvykiai, jaunos šalies augimas ir įstojimas į tarptautines ekonomines bei gynybines organizacijas“, rašoma paraiškoje.

Kėdainių ir Lydos gatvių sankryžoje atsiras pernai mirusio skulptoriaus Romualdo Kvinto skulptūra „Vandens nešėjas“.

Dar vienas varžytuves laimėjęs pasiūlymas „Požeminės vaizdo struktūros“ siekia keturias Vilniaus požemines perėjas išnaudoti kūrybai ir paversti jas vienu iš miesto urbanistinio audinio simbolių. Kiekviena perėja bus kuriama kaip savarankiškas ir išskirtinis meno kūrinys su tema, garsine ir vaizdine atmosfera. Požeminėse perėjose bus jungiami tapybos ir fotografijos dekoro, šviesų, garsinės atmosferos elementai, juos papildys perėjų atidarymo renginiai. Sumanymas bus įgyvendinamas Laisvės prospekte prie parduotuvės „Lidl“ ir šalia TV bokšto, ties PC „Panorama“ ir Pilaitės prospekto požeminėse perėjose.

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

2017 metais prasidėtas vykdyti projektas „Vilniaus kontekstai“ šiais metais keičia kryptį ir taps daugialypiu. Žadamas leidinio ir renginių programos pristatymas, trijų tekstų ant pastatų sienų įgyvendinimas bei kultūriniai renginiai su poezijos, esė skaitymais ir gyvo garso koncertais Antakalnyje. Šiuo veiksmu siekiama įtraukti bendruomenę ir skatinti glaudžiau bendrauti tarpusavyje, supažindinti juos su rajone gyvenančiais kultūros atstovais.

Užupio, Krivių ir Polocko gatvių sankirtoje planuojama skulptūra „Užupio obeliskas“, kuri bus skirta vienam iškiliausių Lietuvos poetų Sigitui Gedai.

Drujos ir Vitebsko gatvių sankirtoje atsivers nauja vieša erdvė „Skulptūrinių instaliacijų sodas 2123“, kurioje atsiras objektai iš išnykusių, atnaujinamų ar kitaip besikeičiančių Vilniaus vietų, tokie kaip buvusių profsąjungos rūmų kolonos, medžio kamienas iš Vingio parko teritorijos ir pan.

Ant vieno iš Savanorių prospekto daugiabučio sienų bus perkelta lietuvių išeivijos menininko Kazio Varnelio 1969 metų tapybos kūrinio kopija „Pseudo labyrinth“. Projektas „Labirintas“ primena optinį meną lietuvių dailėje ir skatina visuomenę pasidomėti šia paslaptinga ir masinančia išraiškos priemone.

Projektas „Bendruomenės sodas ir rotonda“ siekia šalia autobusų stoties esančią apleistą teritoriją, kurioje anksčiau buvo J. Strumilos sodai, prikelti bendruomenei ir sukurti bendrų veiklų struktūrą – sodą, kūrybingus žaidimo objektus ir rotondą. Sutvarkyta teritorija bus pritaikyta vaikams, jaunimui, šeimų ir vyresnio amžiaus žmonių laisvalaikiui, augalų ir miesto istorijos pažinimui.

Kaip ir kiekvienais metais, varžytuvėse galėjo dalyvauti visi kūrėjai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, norintys papuošti sostinę savo darbais. Šiemet atsisakyta varžytuvėse išskirti svarbesnes miesto vietas, tad menininkai galėjo siūlyti savo kūrinius bet kuriai Vilniaus vietai. Tiems, kam reikėjo įkvėpimo, savivaldybė siūlė tris vietas, kuriose galėtų atsirasti „Kuriu Vilnių“ naujausi darbai: Paupio taką, Šeškinės taką bei naujai įrengtą skverą ties Savanorių prospekto 42-uoju namu.

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

„Kuriu Vilnių“ įamžino LDK laikų sostinę | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Šių metų varžytuvių dalyvius ir laimėtojus galima pamatyti čia: https://vilnius.lt/lt/kultura-ir-sportas-svietimas/sostine-papuos-dar-9-nauji-kuriu-vilniu-projektai-skelbiami-konkurso-laimetojai/

Mieste jau galima atrasti ir pasigrožėti kūriniais, atsiradusiais varžytuvių „Kuriu Vilnių“ dėka. Visus darbus galima apžiūrėti čia: www.vilnius.lt/lt/kuriu-vilniu/.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: