Lentelė su rusišku užrašu greitai buvo užtepliota (22)

„Facebook“ nuotr.

„Facebook“ nuotr.

Minint Europos kalbų dieną, Rusų gatvėje Vilniuje sekmadienį atidengta lentelė rusų kalba.

Tačiau prabėgus tik pusdieniui buvo uždažyta ir sugadinta.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius savo socialinio tinklo paskyroje parašė pasipiktinimo įrašą.

„Žmogau, kuris tai padarei – tu esi šūdžius, kurstantis tautinę nesantaiką.

Kai atidengiant lenkų kalba užrašytą lentelę Varšuvos gatvėje kitoje gatvės pusėje keliolika žmonių skandavo „gėda“, man tikrai buvo gėda. Už juos, ir už tokius kaip tu.

Jei manaisi esąs didis lietuvis, tai gal paklausyk mūsų tautos patriarcho Basanavičiaus, kuris barė lietuvių valdininkus, kad jie neleidžia iškabų kita kalba kabinti.

Tačiau aš žinau, kad Vilnius yra draugiškų ir atvirų žmonių miestas. Ir toks bus. Neleisiu, kad būtų kitaip“, – piktinosi Vilniaus meras.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius taip pat pasmerkė lentelės uždažymą.

„Smerkiu šį chuliganizmo aktą. Tikiuosi, kad bus atliktas tyrimas, o kaltieji surasti ir deramai nubausti. Labai apmaudu ir liūdna matyti tokį elgesį. Tikrasis patriotizmas turėtų pirmiausia sietis su pakantumu ir tolerancija, o Lietuva, ir ypač Vilnius, šimtmečiais garsėjo kaip tautų ir religijų laisvės vieta. Tai, kad mums visiems vienodai gėda dėl šio veiksmo, jau ir yra didelis žingsnis į priekį“, – sako L. Linkevičius.

Sekmadienį lenkų kalba lentelė atidengta Varšuvos gatvės pradžioje priešais Rasų kapines. Atidengiant lentelę lenkų kalba, kitoje gatvės pusėje protestą išreiškė grupė žmonių – jie buvo atsinešę Lietuvos vėliavą bei prieš lentelę pasisakančius plakatus bei šaukė „gėda“.

Šiuo metu pavadinimai kitomis kalbomis yra dar dviejose sostinės vietose: Islandijos gatvėje – islandų kalba bei Vašingtono aikštėje – anglų kalba. Savivaldybė planuoja pagaminti tokias pat lenteles žydų, totorių bei vokiečių kalbomis, kurios bus kabinamos atitinkamose gatvėse.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

22 komentarai

 1. vaidotas:

  pakantumas ir tolerancija ar koloboravimas ir lindimas subinėn-tai būdinga tiek linkevičiui,tiek šimašiui

 2. lietuvis:

  kas sugalvojo tokią provokacinę idėją? aha, rinkimai po mėnesio…

 3. Vidas:

  Fobijų “rusai puola” kurstymo pasekmė.

 4. Jie, t.y. Šimašius su Linkevičiumi ir skatina tautinę nesantaiką.

  • Pikc:

   Būtent! O Šimašius dar ir “žybtelėjo kultūringumu” – tikrai politiko vertą lygį (“tu esi šūdžius”) parodė. 😀
   Beje, priminsiu dar vieną to paties Šimašiaus “nuopelną” – pederastų spalvom ištepliotą Neries krantinę prie Baltojo tilto (nežinau, ar jau nuvalyta).

 5. Kaunietis:

  Manau, kad esmė ne lentelėse kitomis kalbomis… Kam jos trukdo?! O mūsų, lietuvių, toleranciją kitų tautų kultūrai tikrai parodytų. Nesutikčiau tik su vienu dalyku: kad šalia užrašų valstybine kalba būtų vien tik rusiškos ar vien tik lenkiškos lentelės. Vilnius – daugiatautis miestas, taigi turėtų būti lentelės ir gudų (baltarusių), ir jidiš, ir totorių, ir karaimų, ir vokiečių kalbomis. Ir jos neturėtų verčiamos kaip, pvz., Šalčininkuose: Mokyklos g. – ul. Szkolna. Tai jau nonsensas!

  • lietuvis:

   arija iš tos pačios operos: duok lenkams šiuos užrašus, jie reikalaus visur ir visada. Linkevičius ir Šimašius prieš rinkikmus jiems žemai kloniojasi…

   • Kaunietis:

    Tai ir rašiau: ne tik lenkams. Visų tautų, kurios statė, turtino, gynė Vilnių, kalbomis.

    • Pikc:

     Va, lenkai su rusais tai tikrai “turtino ir gynė”. Gal dar ir paminklą jiems kokį šalia tų lentelių? 🙂 Vokiečiai, tiesa, per I ir II PK irgi prisidėjo – nors ir nepalyginamai mažiau. Ir žydų indėlį 1940-41 m. reiktų kažkaip pažymėti.
     Apskritai, gal tas kitakalbes lenteles VIETOJ lietuviškų užkabinti? Va, tada tikrai pasirodytume itin atviri beigi tolerantiški – o ir Vilniaus kaip multi-kulti miesto, o ne Lietuvos sostinės statusą pabrėžtume. Gal reikia liberastams pasiūlyti? Manau, susižavėtų. 🙂

  • Kaunietis:

   P.S. Manau, kad svarbiausia mums, lietuviams, patiems nenutautėti, kas jau akivaizdžiai vyksta. Pasiklausau, kaip dabar kalba jaunimas (“karočė”, “čystai”, “kūl”, “fak”, “nafyg” ir t.t., ir t.t.), ir gėda pasidaro…

 6. Vilnius nėra joks daugiau daugiatautis negu kiti miestai. Beje, jame regis jau per 70% lietuviai, kaip ir Kaune ar kitame mieste, jame yra kitataučių, tačiau jie visi perskaito lietuviškus užrašus. Kadangi tiek Rusija, tiek Lenkija yra buvusios Lietuvos okupantės, taigi gatvės pavadinimų užrašus buvusių okupantų kalba būčiau linkęs laikyti Vilniaus miestą valdančių liberalų tikslinga artėjančių Seimo rinkimų agitacine akcija. Todėl pirmiausiai derėtų išsiaiškinti tokių užrašų idėjų radimosi, jų įgyvendinimo atlikimo ir viso to greito plataus viešo pagarsinimo Vilniaus savivaldybėje aplinkybes, ar čia nėra spekuliacijų partiniais rinkimų interesais…

 7. Arūnas:

  Šimašius pastabus- ir pats pirmasis pamatė uždažytą rusišką gatvės lentelę, ir pats paskutinis pamatė dar balutėje nenuskendusį Ūsą. Bet, Šimašiau, kas ant kito sako, tai ant savęs pasisako. Tai pats “tu esi šūdžius”, kaip rašei savo Facebook. Jei sugebi paminti Konstituciją ir skatini skelbti netaisyklingus užrašus, “Rusų gatvę” vadinant “Русская улица”, o ne “Русу улица” ar “Улица русу”. Jeigu taip jau norėjot parodyti Lietuvą kaip “daugiatautę valstybę”, tai po lietuvišku gatvės pavadinimu reikėjo pakabinti dvikalbį paaiškinantį užrašą, išverčiant, ką reiškia “Rusų gatvė” ir parodant dinamiką, kaip ir kodėl Lietuvoje atsirado rusai. Skaičiai paprasti: beveik po 125 metų Rusijos imperijos priespaudos 1923 Lietuvoje gyveno 50,5 tūkst. rusų, t.y 2,49 % visų gyventojų, 1959- 231 tūkst . (8,5 %), 1989 – 344,5 tūkst. (9,4 %), 2011- 176,9 tūkst. (5,8 %) ir dabar 139,5 tūkst. (4,78 %) rusų. Todėl tai nereikia klastoti Lietuvos istorijos nutylėjimais…
  Pasitikrinau, ką rašo Delfis apie tai, bet per pusvalandį po paskelbimo buvo ištrinta Šimašiaus sparnuota frazė : “tu esi šūdžius”. Ir komentaro ta tema nepriėmė 🙂

 8. pamąstymai:

  Valstybinės kalbos įstatyme yra nurodyta, kad vietovardžių ir gatvių pavadinimai privalo būti rašomi valstybine kalba. Todėl kyla klausimas, kodėl valdininkai, pradėdami naudoti daugiakalbiškumą, pažeidinėja Valstybinės kalbos įstatymą, ir tuo prisideda prie lietuvių kalbos, kaip valstybinės kalbos, statuso silpninimo? …..Ar todėl, kad šis įstatymas jiems patiems nėra svarbus (o gal kai kam – netgi niekinis); ar todėl, kad tokiu būdu norima pradėti eiliniams žmonėms vystyti jausmą, kad Valstybinės kalbos įstatymas yra tik nereikšminga įstatyminė smulkmena? Iš mankurtiškos valdžios galima visko tikėtis…

 9. Sprendimus jautriuose Lietuvai tautiniuose klausimuose reikia daryti apmąsčius esamą situaciją ir proto vardu, bet ne klaidingos šiai situacijai savo ideologijos, kuriai vienai paklūsta liberalai ir socdemai. Pas liberalus, vad. Šimašių nėra valstybinio mąstymo, kuris būtų naudingas Lietuvos valstybingumo puoselėjimui, bendram visų piliečių gėriui. Tai pasireiškė liberalų kietakaktiškumas savo ideologijoje, vedančioje į anarchiją ir valstybės žlugdyme. Paaiškinsiu. Lietuva ne taip seniai ištrūkusi iš savo kaimynių Rusijos ir Lenkijos (tarpukaryje) vykdytos priespaudos, taigi, kuriant meile pagrįstą bendruomenę kitų tautų Lietuvos piliečius reiktų integruoti (priimti) į atsikuriančią bendrą Lietuvos piliečių bendruomenę, o ne skaidyti Lietuvos piliečius į atskiras tautybes. Tai skaldo ir kursto tiek lenkų, tiek rusų revanšizmą, o lietuvius veda į neviltį dėl savo valstybės ateities nepriklausomybės. Tie užrašai būtent šiam negeram tikslui ir pasitarnauja. Bjauriuosi liberalų ir socdemų tikrai kvailais emocijomis pagrįstais sprendimais, kurie nemąsto apie esamą situaciją ir apie kitus žmones – įvairių tautų Lietuvos piliečius ir aklai vykdo bei tarnauja savo ideologijai. Šių lentelių (rusų ir lenkų k.) iškabinimas būtent Lietuvoje yra nacionalinės neapykantos kurstymas, nes tai nepriimtina Lietuvos piliečių vienybei, sutarimui, kur Lietuvos Konstitucija rašo viešai vartoti visiems valstybinę kalbą, o savo kalbą tautinėse bendrijose – mokyklose, parapijų bendruomenėse ir t.t… Iki šiol dalis lietuvių etninių žemių Lietuvai dar negražinta (dalis liko Baltarusijoje, kita dalis – Lenkijoje, Vakarinė – Rusijoje Karaliaučiau srityje. Taigi tokie Vilniaus kai kurių liberalų ir socdemų žestai labiau pasitarnauja Rusijos ir Lenkijos šovinistams, norintiems atimti iš mūsų laisvę ir nepagarbūs visų tautų Lietuvos piliečiams.

 10. Šimašiaus lentelės:

  Konkrečiai šiam išpuoliui nepritariu (yra protingesnių būdų), tačiau dėl jo KALTINU MERĄ, taip pat ir dėl šio visai neliberalaus PSICHOLOGINIO SMURTO bei POLITINIO TRUMPAREGIŠKUMO. Maža to – nelygu diktatorius, jis ne tik nepasinaudoja proga prisidirbus patylėti, bet garsinasi nesustosiąs, visą sostinę paženklinsiąs pagal SAVO (partijos?) nuomonę.
  Pasielgė kaip dramblys indaujoje ten, kur buvo BŪTINA veikti taikiai ir elegantiškai. Tik reikia tartis su atitinkamų sričių specialistais (ne jėgos struktūrų!). Atrodo, lyg tyčia provokavo šią situaciją būtent šiuo – labai netinkamu laiku! Man labai nemalonu, kad įvyko tai, ko neturėjo įvykti – bet meras labai nuoširdžiai pasistengė… Ir vėl kai kam paslaugiai kortas tiesiai į rankas paduota. Ačiū, mūsų miesto tėvui !

 11. Getas:

  Meras tiesiogiai išrinktas vilniečių, o jis neatsiklausęs vilniečių ir pažeisdamas Konstitucija ir įstatymus ir tratindamas mokesčių mokėtojų pinigus daro nusikaltimą- pažeidžia įstatymus- tai visiškas kaip politiko pralaimėjimas ir jam reikia iškelti atstadydinimo procesą- parašyti skundą prokuratūrai, kaip viešojo intereso saugotojai, juolab, kad Šimašius šiuo darbu kursto nesantaiką tarp Lietuvos piliečių – tai ne politikas, bet provokatorius nusižengęs Konstitucijai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: