Septyniuose šalies rajonuose paskelbta valstybės lygio ekstremali situacija (3)

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

efoto.lt, V. Stonio nuotr.

Vakar, liepos 28 d., Valstybės ekstremalių situacijų komisija Ignalinos rajono savivaldybėje paskelbė valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl afrikino kiaulių maro židinio, nustatyto UAB „Idavang“ priklausančiame Rupinskų padalinio kiaulių komplekse. Tai jau 7 šalies rajonas, kuriame paskelbta ekstremali situacija dėl šios kiaulėms itin pavojingos ligos.

Š.m. liepos 24 d. minėtame kiaulių komplekse buvo baigti gyvūnų likvidavimo darbai. Naudojant CO2 dujas ir elektros įrangą iš viso buvo sunaikinta 19 411 kiaulių. Gyvūnų gaišenos užkastos laikantis biologinio saugumo reikalavimų su Ignalinos rajono savivaldybe suderintoje teritorijoje. Šiuo metu naikinami įmonėje sukaupti pašarai, pašarų priedai, veterinariniai vaistai, be to, dezinfekuojami ir įmonės teritorijoje užkasami mėšlas ir srutos.

Nustačius ligos židinį, buvo nustatytos 3 ir 10 km apsaugos bei stebėsenos zonos. 10 km. stebėsenos zonoje patikrintos visos kiaulių laikymo vietos, atliktas laikomų kiaulių surašymas bei klinikiniai tyrimai. 3 km apsaugos zonoje visos kiaulės paskerstos ir paimti jų kraujo mėginiai ištirti laboratorijoje. Šiuo metu jau gauti visų mėginių tyrimų rezultatai parodė, kad afrikinio kiaulių maro užkratas už užkrėstos fermos ribų neišplito.

Uždrausta į apsaugos ir stebėsenos zonas arba iš jų vežti gyvas kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos. Šio reikalavimo įgyvendinimą Ignalinos rajone kontroliuoja 24 val. per parą veikiantys kelių kontrolės postai, kuriuose budi policijos pareigūnai ir savanoriškosios krašto apsaugos pajėgų savanoriai.

Ypač griežtai stebimi du kontaktiniai ūkiai Kėdainių ir Radviliškio rajonuose, į kuriuos 2014-07-10 ir 2014-07-17 iš UAB „Idavang“ Rupinskų padalinio buvo išvežtos kiaulės. Veterinarijos gydytojai nuolat seka šiuose ūkiuose laikomų kiaulių sveikatos būklę, atlieka būtinus klinikinius tyrimus. Visų šiuose ūkiuose laikomų kiaulių kraujo mėginiai jau du kartus tirti dėl afrikinio kiaulių maro nustatymo, iki šiol visi gauti atsakymai buvo neigiami.

Apie esamą situaciją ir taikomus veiksmus reguliariai informuojamos Lietuvos institucijos ir susiję socialiniai partneriai, Europos Komisija, Europos Sąjungos valstybių narių veterinarijos tarnybos, kaimyninių šalių kompetentingos institucijos, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija. Šios savaitės pabaigoje į Lietuvą planuoja atvykti Europos Komisijos ekspertų darbo grupė, kuri vertins ligos židinio likvidavimo eigą ir taikomas kontrolės priemones.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad žmonės turėtų kasdien tikrinti savo kiaules dėl neįprastų požymių ar elgesio, taip pat stebėti naujai įsigytų kiaulių sveikatos būklę. Sergančias kiaules būtina izoliuoti ir nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kol bus nustatyta ligos priežastis. Labai svarbu nelaikyti kiaulių lauke, taip būtų užkertamas kelias kontaktams su laukiniais gyvūnais. Drabužiai, įranga ir transporto priemonės, įvažiuojančios ar išvažiuojančios iš fermų, turi būti valomos ir dezinfekuojamos. Kiaulių laikymo vietose neturėtų lankytis pašaliniai asmenys. Be to, griežtai draudžiama gyvulius šerti virtuvės atliekomis – vienu iš pagrindinių šaltinių, per kurį užkratas plinta.

Kilus įtarimams dėl gyvulių sveikatos būklės, kiaulių laikytojai turi nedelsdami informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403, kreiptis rajonuose į tarnybos teritorinius padalinius, ar tiesiog pranešti aptarnaujantiems privatiems veterinarijos gydytojams.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

3 komentarai

 1. VEGETARAS:

  Šioje situacijoje nematau problemų. Tik gaila žudomų gyvulių. O kad kažkokie “gyvulių augintojai” patirs nuostolių – moraline prasme tik į gera. Taip jiems ir reikia. IR IŠ VISO LIETUVIAI NESVEIKAI PER DAUG ĖDA (ne “valgo, o būtent – ėda) MĖSĄ. Jaunimas gal ir ne, bet vyresnėse kartose – tai totali yda. JAU NE KARTĄ ESŲ SIŲLĘS IR SIŲLYSIŲ PAKARTOTINAI MĖSAI ĮVESTI PAPILDOMUS MOKESČIU. Pirmiausia – suvienodinti PVM, o antra – ĮVESTI AKCIZUS MĖSAI. Kaip kad jie teisingai taikomi alkoholiui, rūkalams, degalams ir t.t.. MĖSĖDĖSTĖ – TAIP PAT ŽALINGAS ĮPROTIS, TODĖL TURI BŪTI PAPILDOMAI APMOKESTINTA AKCIZAIS. Tiesa, nesu absoliutus vegetaras, tad manau, kad mėsa gali būti vartojama, tik gerokai (pabrėžiu – GEROKAI) mažesniais kiekais nei iki šiol. Pvz., visiškai pakanka mėsos patiekalą valgyti 1 kartą savaitėje. Pats panašiai elgiuosi. Ir, patikėkit, tikrai mėsos nepasiilgstu. Galėčiau apsieti ir be jos. Na, bet minimaliai ją vartoti galima. O RELIGINGIEMS ŽMONĖMS PASKYSIU – MĖSIOS VARTOJIMAS YRA NUODĖMĖ. Aišku, vertinkim santykinai. Gal daugeliui ir sudėtinga visiškai atsisakyti mėsos, tačiau jos suvartojimą minimalizmuoti tikrai nėra sudėtinga. Juk puikiai mėsą gali pakeisti pieno produktai, kiaušiniai ir pan. Ant savęs tai patyriau – gausiai vartok pieno produktus – ir mėsos tau nereiks.

  • Virginija:

   Na, dar taip nesu girdėjusi… „ Esu vegetaras, reikia apmokestinti mėsą, tai yra nuodėmė, bet pats valgau mėsą kartą į savaitę..”
   Taigi, gerbiamasis, jei jau valgote mėsą (vieną kartą ar pusę karto į savaitę), jau nesate vegetaras. Vegetarystė nepriklauso nuo suvalgomos mėsos kiekio. Tai yra gyvenimo būdas, samprata. Kai tai suvoksite,tada ir įsivadinsite save vegetaru.

 2. bartas:

  Tegu ėda tą mėsą. Koks mano reikalas. Aš daugiau kaip 10 m. neėdu jokios gyvulienos ir kas . Nei aš sveikesnis , nei jaunesnis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: