Vilniuje eksponuojamas didžiausias Europoje Gloguvo monetų lobis (0)

Ldm.lt nuotr.

Ldm.lt nuotr.

Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, atidaryta Lenkijos instituto Vilniuje ir Gloguvo archeologijos ir istorijos muziejaus parengta numizmatikos paroda „Gloguvo lobis“. Joje eksponuojamos monetos iš daugiau nei prieš kelis dešimtmečius rasto lobio. Pagal monetų skaičių Gloguvo lobis yra didžiausias ne tik Lenkijoje, bet ir Europoje.

1987 m. du Gloguvo (Lenkija) gyventojai aptiko keliolika senovinių monetų. Apie savo radinį jie pranešė Gloguvo archeologijos ir istorijos muziejui. Į radimvietę atvykę archeologai patvirtino, kad žemė slepia tūkstančius senovinių monetų! Jos buvo surinktos ir nuvežtos į Gloguvo muziejų. Pertikrinus radinį, suskaičiuota: 20 638 sidabrinės monetos, keli tūkstančiai monetų fragmentų, septyni lydiniai, vienas sidabro luitas. Be to, pavyko išsaugoti statinaitės, kurioje lobis buvo slėptas, keliolika medinių dalių.

Pagal monetų skaičių Gloguvo lobis yra vienas didžiausių Lenkijoje ir Europoje. Monetos yra kaltos XII a.–XIII a. pradžioje. Gloguvas, žinomas nuo X a., tuo metu jau buvo nemažas miestas, taigi lobio savininkais galėjo būti ir turtingas riteris, ir aukštas dvasininkas, ir plėšikas, grobį paslėpęs. Lobio sidabras svėrė daugiau kaip 6 kilogramus. Tais laikais tai buvo didelis turtas, už kurį galėta pasirinktinai nusipirkti vieną kaimą arba keliasdešimt galvijų.

Ldm.lt nuotr.

Ldm.lt nuotr.

1998 m. Gloguvo archeologijos ir istorijos muziejuje buvo atidaryta šio lobio paroda, kuri turėjo didelį pasisekimą. Ilgą laiką ji buvo muziejaus ir miesto vizitine kortele, įdomiausio Lenkijos muziejinio renginio konkurse (1998) sulaukusi ypatingo tuometinio kultūros ministro Andrzejaus Zakrzewskio dėmesio.
Praėjus dvylikai metų nutarta ekspoziciją atnaujinti. Gavus finansavimą iš Lenkijos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos pavyko parengti mobilią, greitai sudedamą, lengvai išmontuojamą parodą, kurią galima rodyti ne tik Lenkijos miestuose, bet ir užsienyje.

Paroda naujai apipavidalinta, remiantis naujausiomis mokslo žiniomis, papildyta ir patikslinta stendų informacija apie viduramžių pinigų kalybą bei atskirų valdovų, kurių monetos buvo rastos lobyje, veiklą kalybos srityje. Pagrindinis šios ekspozicijos herojus – viduramžių pinigas denaras. Parodoje pristatomi visi atpažinti lobio monetų tipai, tarp jų yra ir iki šiol nerodytų unikalių monetų egzempliorių, žinomų tik iš šio lobio.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: