Nuo birželio 20 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Klaipėdoje, atidaryta Romano Borisovo fotografijų paroda ,,Klaipėda 1965 metais“.
Parodoje pristatoma dailininko, tuomet dar moksleivio, jautraus sąlyčio su supančia aplinka išraiška – Klaipėdos senamiesčio fotografija. Paties autoriaus teigimu, tos nuotraukos buvo menininko kelio pradžia, paskatinusi visą gyvenimą domėtis senąja architektūra, fiksuoti atminties ženklus bei įprasminti tikrąsias vertybes.
Pats autorius apie parodą sako: ,,1965 metai. Dvidešimt metų po karo. Žiūrint į tas nuotraukas galima pagalvoti, kad karas ką tik baigėsi ir miestas dar visiškai tuščias. Makabriškas vaizdas – nei gyventojų, nei okupantų. Tik vėliau įsižiūrėjus pradedi suvokti, kad besimėtantys aplamdyti automobiliai – tai jau naujos valdžios palikimas. /…/ Bažnyčios, deja, jau nugriautos, bet miesto istorija dar žvelgia į mus nuo tų apsilupusių, griūvančių sienų“.
Paroda muziejuje bus eksponuojama iki liepos 21 d.
Romanas Borisovas gimė Vilniuje 1949 m. gegužės 11 d. Protėviai kilę iš Rytų Prūsijos. 1973 m. baigė Vilniaus Dailės institute dizaino specialybę. Nuo 1988 iki 1999 m. dailės studijos savininkas, vėliau ir iki dabar – laisvas dailininkas. Parodose dalyvauja nuo 1975 m. Daugiau nei 50-ties personalinių parodų autorius Lietuvoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Rusijoje, JAV, Liuksemburge.
deja R.Borisovo komentarai atydarant savo parod Tilzeje buvo kitokios negu Klaipedoje.15 -ciui berniukui, kuris lydejo teva jo komandiruotese vilniecio zvylgsnimi Klaipeda atrode visiskai kitoke ir pasibaisetina. Tad atradus savo ir tevo negatyvus praejus 50 metu ivyko vaizdo aberacija – to ko negalejo suprasti (suvokti) berniukas gavo subrendusio vyro komentara. Aisku kad pasauleziura tu zmoniu zymiai skyresi.
Deja R.Borisovo komentarai atydarant savo paroda Tilzeje buvo kitokios negu Klaipedoje.15 -ciui berniukui, kuris lydejo teva jo komandiruotese vilniecio zvylgsnimi Klaipeda atrode visiskai kitoke ir pasibaisetina. Tad atradus savo ir tevo negatyvus praejus 50 metu ivyko vaizdo aberacija – to ko negalejo suprasti (suvokti) berniukas gavo subrendusio vyro komentara. Aisku kad pasauleziura tu zmoniu zymiai skyresi.
Bėga metai, o fotografijos liudija, kad nuo karo, okupacijos pradžios Klaipėdoje praėjo 20-metis (1945-19650, o miestas vis negalėjo atrasti savo tapatybės ir veido… Nyko europinis paveldas, o miesto tėvai pergyveno, kad daug griuvėsių, apleistos kapinės…
Nuo ko išvadavo, nuo vietos gyventojų, kurie galėjo visa tai prikelti sutvarkyti? Lenkijoje ir kitur atstatyta, o čia…
Puikios istorinės fotografijos. 1965 m. mokiausi IV vidurinėje mokykloje (Daržų g.) – mačiau tokius namus “gyvai”. Čia, šiose gatvelėse ir kiemuose gyveno Vidmantas Molis, Vytautas Jonutis, kiti bendraklasiai. Frydricho pasaže – Audra Kauneckaitė. Vidmanto nebeturime, o kitamet artėja mokyklos baigimo 50-metis (1971-2021). Žadam susitikti…
P. S. 1959 m. rugsėjyje baigė griauti Šv. Jokūbo laukininkų bažnyčią. “Tarybinėje Klaipėdoje” yra kraštiečio, fotoreporterio Albino E. Stubros fotografija ir trumpas komentaras, kad senamiestyje nebeliko griuvėsių…
Žr. http://www.klaipedis.lt