1 milijardas vaikų kasmet patiria smurtą. 1 iš 5 mergaičių ir 1 iš 7 berniukų patiria seksualinį išnaudojimą. Kas 4 minutes pasaulyje vaikas netenka gyvybės dėl smurto. Lietuvoje – kasdien gaunama vidutiniškai po 160 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus. Tai ne tik statistika – tai raginimas veikti. Viso pasaulio ekspertai iš vaikų apsaugos, sveikatos, švietimo ir teisės sričių spalio 6–9 d. renkasi Vilniuje, siekdami šiuos skaičius mažinti – pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulinis vaiko teisių apsaugos kongresas ISPCAN.
Skaudūs skaičiai
Lietuvoje pernai užfiksuota daugiau kaip 55 000 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, iš jų 14 proc. susiję su smurtu – fiziniu, psichologiniu ar seksualiniu. Skaudžiausių nusikaltimų prieš vaikus taip pat netrūko: fiksuoti 622 smurto artimoje aplinkoje atvejai, 34 išžaginimai ir 36 seksualinės prievartos atvejai.
„Šie skaičiai – ne tik statistika, tai daugybės vaikų gyvenimas kasdien. Jie rodo, kad mes, suaugusieji, neatsikvėpdami turime dirbti, kad kiekvienas vaikas augtų saugus,“ – sako Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Pasak jos, apie trečdalis šalies gyventojų vis dar nepriskiria tam tikrų veiksmų – pavyzdžiui, ausies sukimo – smurtui, nors Lietuvoje fizinės bausmės jau seniai uždraustos. Patyčių mastas išlieka vienas aukščiausių Europoje – daugiau nei ketvirtadalis mūsų moksleivių patiria patyčias bent kelis kartus per mėnesį, panaši dalis paauglių patiria internetines patyčias.
„Todėl kai kasdien dėl vaikų saugumo dirbantys žmonės iš daugiau nei 60 pasaulio šalių atvyksta į Lietuvą – mes turime unikalią progą suremti pečius dėl vaikų gerovės, dirbti dalindamiesi geriausiomis praktikomis ir priimti svarbius sprendimus aukščiausiu lygiu, – apie tarptautinį Vilniuje vyksiantį kongresą ISPCAN sako Edita Žiobienė. – Vien pranešimų šiame renginyje bus per 340. Didžiuojamės – tarp šešių svarbiausių pasaulinio lygio pranešėjų Lietuvą atstovaus prof. Rimantas Kėvalas, kalbėsiantis apie iššūkius ir naujoves padedant smurtą patyrusiems vaikams.“
Spalio 9 d. vyks kongreso kulminacija – forumas „Rise Up“, kuriame dalyvaus 25 šalių vyriausybių atstovai. Jie kartu kurs praktines strategijas saugios mokyklos, tėvystės palaikymo, tarpsektorinių intervencijų srityse, kad tarptautiniai įsipareigojimai virstų realiais veiksmais.
Parengta pagal Skaitmeninės etikos centro pranešimą






















Turime. O ar kas pagerėjo? Kokia tendencija pas mus? Jei privatus suaugusiųjų pokalbis viešinamas ir niekas î tai nereaguoja, tai ką tai rodo? Viskas tik dėl akių…
Vilniuje vaiko teisių gynėjai diskutuos apie smurtą, išnaudojimą, skaitmeninį saugumą
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vilniuje-vaiko-teisiu-gynejai-diskutuos-apie-smurta-isnaudojima-skaitmenini-sauguma-56-2537912?utm_medium=copied
„Vilniuje pirmadienį rinksis vaiko teisių ekspertai iš viso pasaulio. […] Lietuvoje praėjusiais metais užfiksuota daugiau kaip 55 tūkst. Pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus. “