Sekmadienis, 27 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Darbas namuose: kaip sumažinti elektos sąskaitas?

www.alkas.lt
2025-07-26 13:47:00
0
Elektra

Elektra | enmin.lt nuotr.

Po pandemijos įprastas darbo modelis pasikeitė – daugelis verslų įtvirtino nuotolinį ar hibridinį darbo režimą, o dalis darbuotojų įsirengė nuolatines darbo vietas namuose. Tačiau retai susimąstome, ką tai reiškia energetiniu požiūriu: kai nebedirbame biure, energijos sąnaudos persikelia į mūsų namus.

Apšvietimas, šildymas ar vėsinimas, nuolat veikiantis kompiuteris, maršrutizatorius ir kita įranga – viskas pradeda veikti ilgiau ir intensyviau. Dėl to augančias sąskaitas pastebime ne iškart, bet ilguoju laikotarpiu jos gali reikšmingai prisidėti prie bendrų išlaidų. Norint to išvengti, svarbu žinoti, kurie įpročiai lemia didžiausią vartojimą ir ką galima optimizuoti be papildomų investicijų.

„Dirbti iš namų gali būti patogu, tačiau tai keičia ir mūsų santykį su energijos vartojimu. Biure daug dalykų vyksta automatiškai – apšvietimas įsijungia zonose, kur juda žmonės, patalpos šildomos centralizuotai, įrenginiai išjungiami po darbo valandų. Tuo tarpu namuose už viską atsakome patys – dažnai net nepastebime, kiek prietaisų veikia visą dieną ar kiek elektros eikvojama kasdien. Tokiais atvejais labai padeda paprasti, bet tikslingi sprendimai. Energijos taupymas prasideda nuo supratimo, kur ji dingsta“, – sako „Ignitis grupės“ Tvarumo politikos ir energetinio efektyvumo ekspertė, dr. Dalia Buivydienė.

Tyliai eikvojama energija

Hibridinis darbas tapo nebe išimtimi, o norma. Didelė dalis darbuotojų bent kelias dienas per savaitę vis dar dirba iš namų. Net ir mažėjant nuotolinio darbo apimtims, hibridinio darbo praktika išlieka plačiai paplitusi. Europos Sąjungos agentūros „Eurofound“ duomenimis, 2024 m. net 44 proc. darbuotojų Europos Sąjungoje, kurių pareigas įmanoma atlikti nuotoliniu būdu, vis dar dirba hibridiniu modeliu – dalį laiko biure, dalį namuose. O tai reiškia, kad milijonai žmonių kasdien bent dalį laiko dirba savo virtuvėje, svetainėje ar miegamajame – ir net nepastebi, kaip jų energijos sąnaudos pasikeičia.

Kai dirbame namuose, mūsų gyvenamoji aplinka tampa ne tik poilsio, bet ir darbo vieta – kartu ir pagrindine elektros vartojimo erdve. Sąnaudos, kurios anksčiau būdavo paskirstytos tarp šimtų žmonių biure, dabar susitelkia viename būste. Biure šviesa dega tik darbo zonose, oras reguliuojamas centralizuotai, įrenginiai dažniausiai išjungiami automatiškai. Tuo tarpu namuose viskas priklauso nuo mūsų pačių – dažnai paliekame veikti prietaisus visai dienai, apšviečiame kambarius, kuriuose nebūname, šildome ar vėsiname visą būstą, net jei dirbame tik vienoje vietoje. Toks vartojimas kaupiasi nepastebimai – tampa dalimi rutinos, nors ilgainiui prisideda prie augančių sąskaitų.

Kaip keičiasi energijos vartojimo įpročiai namuose

Energijos sąnaudos keliauja paskui darbo vietą: iš biuro į virtuvę, iš centralizuotos šildymo sistemos – į asmeninį šildytuvą. Įvairūs Europos ir JAV duomenys rodo, kad dirbant iš namų, elektros vartojimas namuose padidėja vidutiniškai nuo 7 iki 23 procentų, priklausomai nuo sezono, gyvenamojo būsto dydžio ir įrenginių efektyvumo. Pavyzdžiui, žiemą šis padidėjimas dažniausiai siejamas su papildomu šildymu, o vasarą – su vėsinimo įranga. Visus metus veikiančios priemonės, apšvietimas ir kiti prietaisai taip pat prideda savo dalį – dažniausiai tyliai ir nepastebimai.

Daug energijos dingsta budėjimo režimu: kai įrenginiai iš pažiūros išjungti, bet vis dar naudoja elektrą. Tai – maršrutizatoriai, spausdintuvai, monitoriai, įkrovikliai. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad tokios „nematomos“ sąnaudos gali sudaryti net iki dešimtadalio viso namų elektros suvartojimo. Nors atrodo smulkmena, šie prietaisai veikia 24 valandas per parą – tad per mėnesį tai jau realus papildomas eurų skaičius sąskaitoje.

„Dirbant iš namų elektros vartojimas išauga – ir tai natūralu, nes namai tampa ne tik gyvenamąja, bet ir darbo erdve. Tačiau daug sąnaudų susidaro ne dėl to, ką naudojame, o dėl to, ką paliekame veikti nesąmoningai. Tokių mažų, bet nuolatinių energijos „nutekėjimų“ vartotojai nemato, nes jie tiesiog tapę fonu. O vis dėlto jie gali sudaryti iki 10 proc. viso elektros suvartojimo namuose“, – teigia „Ignitis grupės“ Tvarumo politikos ir energetinio efektyvumo ekspertė dr. Dalia Buivydienė.

Paprasti sprendimai, kurie mažina vartojimą

Dirbant iš namų energijos sąnaudos padidėja, bet tai nereiškia, kad jos turi likti nekontroliuojamos. Daugelį sprendimų galima įgyvendinti be papildomų išlaidų – svarbiausia atpažinti, kur slypi pagrindiniai vartojimo taškai. Pavyzdžiui, LED lemputės suvartoja bent 75 proc. mažiau energijos nei senos kaitrinės, o darbo vietai dažnai pakanka vieno kryptinio šviestuvo vietoj viso kambario apšvietimo. Taip pat verta pergalvoti įrenginių pasirinkimą – nešiojamasis kompiuteris naudoja keliskart mažiau energijos nei stacionarus, o daugelis naujesnių modelių turi ir efektyvesnius energijos taupymo režimus. Paprastas įprotis – išjungti įkroviklius ir kitus prietaisus, kai jie nenaudojami – ilgainiui padeda išvengti nereikalingų sąnaudų, ypač jei tai daroma kasdien.

Dar vienas būdas mažinti elektros sąskaitas – protingas energijos planavimas. Jis prasideda nuo suvokimo, kada ir kokiems įrenginiams namuose sunaudojama daugiausia elektros. Dirbant iš namų tai tampa ypač svarbu, nes energijos vartojimas išsiplečia per visą dieną, o sąnaudos auga nepastebimai. Tam, kad būtų lengviau stebėti savo vartojimo įpročius ir juos koreguoti, galima naudotis „Ignitis“ programėle „EnergySmart“. Joje pateikiami realaus laiko suvartojimo duomenys, galimybė peržiūrėti pigesnių valandų grafiką, palyginti skirtingų dienų ar mėnesių rodiklius. Tai leidžia planuoti energijai imlias veiklas – nuo skalbimo ar indų plovimo iki elektromobilio krovimo – taip, kad būtų ir patogu, ir taupu.

Parengta pagal „Ignitis grupės“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kaip sumažinti oro kondicionierių elektros suvartojimą?
  2. Nuotolinis darbas: kaip surasti pusiausvyrą?
  3. Sprendimai, padėsiantys kontroliuoti elektros sąskaitas
  4. Vartotojai gaus atnaujintas elektros sąskaitas
  5. Darbas lanksčiu grafiku keičia nuotolinį
  6. Šilumos siubliai padės sumažinti šildymo išlaidas
  7. Kad darbas nuotoliu nepakenktų sveikatai
  8. Šviesiuose namuose – gera nuotaika ištisus metus
  9. Pagrindinės nerimo bei streso priežastys – karas ir darbas
  10. Kokie įrenginiai dažniausiai išpučia elektros sąskaitas?
  11. VERT: svarbu atsakingai ir tvarkingai apmokėti sąskaitas už suvartotą elektros energiją
  12. Lietuvos įsipareigojimai – sumažinti ŠESD kiekį 70 proc.
  13. Patarimai, padėsiantys sumažinti šaldytuvo elektros sunaudojimą
  14. Ar jūsų namuose neeikvojama elektra?
  15. Darbas be poilsio nieko gero nežada

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Medininkų bėgimas
Gamta ir žmogus

Sekmadienį – tradicinis Medininkų bėgimas

2025 07 26
Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes
Architektūra

Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

2025 07 26
Lietuva stiprina vaidmenį kosmoso technologijose | Alkas.lt nuotr.
Astronomija ir kosmonautika

„Melius Futurum“ jungiasi prie Lietuvos Kosmoso pramonės

2025 07 26
Pranzcūzija pripažino Palestiną
Užsienyje

Prancūzija pripažins Palestinos valstybę? Izraelis tai vadina „apdovanojimu terorizmui“

2025 07 25
Elektrinis laivas | vvt.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Vilniuje prasideda kelionės elektriniu laivu Nerimi

2025 07 25
Gelbėjimosi ratas
Gamta ir žmogus

Skendimo prevencijos diena: kaip išvengti skaudžių nelaimių?

2025 07 25
Aplinkos apsaugos departamento logotipas | aad.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Iš pareigų traukiasi AAD direktorius

2025 07 25
Sunkvežimiai „Renault D“
Lietuvoje

Lietuvos kariuomenę pasiekė „Renault“ sunkvežimiai

2025 07 25

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Globalistas apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kuo kliaujasi lietuviai pirkdami būstą?
  • 3 būdai, kaip voveraites patiekti su šviežiomis bulvėmis
  • Europos vietos, kur rudenį laukia šiluma ir tobuli paplūdimiai
  • Kaip elgtis su telefonu, kai dangus grūmoja?

Kiti Straipsniai

Grybai, voveraitės

3 būdai, kaip voveraites patiekti su šviežiomis bulvėmis

2025 07 27
Vaikai

Įsibėgėjus stovyklų metui – patarimai tėvams

2025 07 26
Medininkų bėgimas

Sekmadienį – tradicinis Medininkų bėgimas

2025 07 26
Kleboniškių muziejuje atidaryta paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“

Kleboniškių muziejuje atidaryta paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“

2025 07 26
Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

2025 07 26
Po didingais Albatroso sparnais padėkota gyvenimą jūrai ir uostui paskyrusiems

Po didingais Albatroso sparnais padėkota gyvenimą jūrai ir uostui paskyrusiems

2025 07 26
Lietuva stiprina vaidmenį kosmoso technologijose | Alkas.lt nuotr.

„Melius Futurum“ jungiasi prie Lietuvos Kosmoso pramonės

2025 07 26
Langų uždangalai

Kaip vėsinti namus be kondicionieriaus? 7 paprasti, bet veiksmingi būdai

2025 07 25
Elektra

II ketvirtį elektros pagaminta 50 proc. daugiau, nei tuo pat metu pernai

2025 07 25
Padėkos iškilmės

Rekordinis šimtukų skaičius Kaune: geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

2025 07 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Globalistas apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Maistas, žuvis

Jūros šventę namuose sukurs žuvies patiekalai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai