Kol „Orlen“ išsimoka milijardinį pelną, Lietuvos valdžia ruošiasi mauti kelnes būsto savininkams, o surinktus mokesčius atiduoda „Orlen“, kurios savininkė – Lenkija.
Lietuvos mokesčių mokėtojai pagrįstai klausia: kodėl jų pinigai keliauja pelningos Lenkijos energetikos milžinės „PKN Orlen“ kišenėn, kai šalyje trūksta lėšų keliams, švietimui ar sveikatos apsaugai?
„Orlen Lietuva“, Mažeikiuose veikianti naftos perdirbimo gamykla, priklausanti „PKN Orlen“, 2023 metais uždirbo šimtus milijonų eurų pelno, o motininė bendrovė 2025 m. paskelbė išmokėjusi rekordinius 1,7 mlrd. eurų dividendus akcininkams už praėjusius metus.
Tuo metu Lietuva, užuot rūpinusis savo piliečiais, šiai įmonei skiria milijonus eurų paramos, o eiliniam būsto savininkui ketina užkrauti naujus mokesčius, nes, girdi, „pinigų nėra“.
„Orlen Lietuva“ vykdo 1 mlrd. eurų vertės gamyklos modernizavimo projektą, siekdama padidinti efektyvumą ir perdirbti daugiau naftos į aukštesnės vertės produktus. Kas už tai moka?
Didžiąją dalį finansuoja pati „PKN Orlen“ grupė, naudodama sukauptą pelną ir, tikėtina, skolintas lėšas. Tačiau Lietuva prisideda – skiria iki 54,4 mln. eurų per pelno mokesčio lengvatas, taršos leidimų kompensacijas ir kitus mechanizmus.
Tai ne grynieji iš biudžeto, o mokesčių lengvatos, kurios galėjo būti panaudotos kitur. Pavyzdžiui, gynybai – už 54 mln. eurų išeitų 5 tankai ir dar liktų 4,4 mln. smulkioms detalėms (jei pirktų nevogdami). O jei vagiant – tankai kainuotų po 12 mln., bet vis tiek bent 4 tankai tilptų.
Kol dalinamos lengvatos milijardinius pelnus išsimokančiai įmonei, Lietuvoje planuojama naikinti lengvatinį PVM šildymui, nes „trūksta lėšų“, ir įvesti visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį.
Koks dar PVM šildymui? Čia ne prabangos prekė, o būtinybė! Kokie dar turto mokesčiai? Juk pajamų mokestį jau sumokėjome!
Vidutinis lietuvis, kovojantis su augančiomis šildymo ir elektros sąskaitomis, klausia: kodėl mano pinigai keliauja pelningai Lenkijos bendrovei, o ne mano gerovei?
„PKN Orlen“ klesti: 2025 m. paskelbė išmokėsianti 1,7 mlrd. eurų dividendų už 2024 metus. „Orlen Lietuva“ irgi prisideda prie šios sėkmės: pelnas prieš mokesčius – 294,3 mln. eurų, pardavimo pajamos – per 6 mlrd. eurų.
Tačiau Lietuva, neturėdama nė vienos „Orlen Lietuva“ akcijos, negauna jokios tiesioginės dividendų grąžos. Pelnas ir dividendai keliauja į Lenkiją, o Lietuva lieka su „netiesiogine nauda“ – darbo vietomis ir strateginiu objektu.
Kodėl Lietuva remia įmonę, kuri akivaizdžiai gali pati finansuoti savo projektus?
„Orlen Lietuva“ teigia, kad be lengvatų modernizavimas neįvyktų, o gamykla galėtų užsidaryti. Bet kai dividendai skaičiuojami milijardais, sunku patikėti, kad „PKN Orlen“ trūksta pinigų.
Kritikai sako, kad tai politinis žaidimas – Lietuva aukoja mokesčių mokėtojų interesus, kad pataikautų Lenkijai. O kandesni, tokie kaip amžinai valdžia nepatenkintas Šimaitis, vis dar piktas dėl „Ignitis“ privatizacijos, šaukia, kad viskas dėl to, jog Skvernelio žmona dirba „Orlen“.
Pelno mokesčio paslaptis: kiek mokesčio „Orlen“ išvengia?
„Orlen Lietuva“ 2023 m. uždirbo 294,3 mln. eurų pelno prieš mokesčius, tad teoriškai turėjo sumokėti apie 44 mln. eurų pelno mokesčio. Tačiau realiai, pasinaudojusi lengvatomis už modernizavimą ir perkėlusi praeities nuostolius, įmonė greičiausiai sumokėjo tik 10–20 mln. eurų. Tai reiškia, kad Lietuva kasmet netenka apie 24–34 mln. eurų, kurie galėjo likti biudžete. Per penkerius metus tai gali siekti 100–150 mln. eurų – pinigai, kurie vietoj kelių ar ligoninių nugula Lenkijos akcininkų kišenėse.
Taip „Orlen“ teisėtai „optimizuoja“ mokesčius, o Lietuva, užuot reikalavusi daugiau, dalina lengvatas kaip Kalėdines dovanas.
Skvernelio laikų „nuolaidos“
Per Skvernelio premjeravimą (2016–2020 m.) „Orlen Lietuva“ gavo mažiausiai 31,71 mln. eurų dokumentuotų lengvatų, kompensacijų ir pajamų: 5,9 mln. eurų per VIAP lengvatą, 10 mln. eurų Rengės bylos kompensaciją, 15,81 mln. eurų už elektros rezervą.
Realistiškas įvertis, įskaitant krovinių tarifų nuolaidas, siekia 41,71–51,71 mln. eurų. Kai kas šneka net apie 70–80 mln. eurų, jei skaičiuotume maksimalias tariamas nuolaidas. Ar tai susiję su Skvernelio žmonos darbu „Orlen Baltics Retail“? Įrodymų nėra, bet kas galėtų paneigti…
Kol „Orlen“ gauna lengvatas, lietuvių energijos kainos ir būsto išlaikymo kaštai auga, o mokesčių našta sunkėja. Vietoj 54,4 mln. eurų „Orlen“ lengvatų valdžia galėjo atsisakyti NT mokesčio idėjos ir neišbuožinti gyventojų. Ironiška: „Orlen Lietuva“ tiekia degalus, už kuriuos mokame rinkos kainą, pelnas keliauja svetur, o lietuviams dedami mokesčiai, kurie atiduodami tam pačiam „Orlen“.
Lietuva turi ginti savo interesus. Jei „Orlen Lietuva“ tokia svarbi, kodėl nesiderama dėl akcijų ar pelno reinvestavimo? Dabar situacija primena Stepukonio lošimą kazino mokesčių mokėtojų pinigais.
Kol „Orlen“ išsimoka rekordinius dividendus, lietuvis būsto savininkas svarsto, ar pajėgs susimokėti būsimus mokesčius, ir ar vaikams paliks namą, ar tik NT mokesčių skolas.
Gal laikas Seimui apsispręsti, kam jis tarnauja – vietos gyventojams ar užsienio korporacijoms?
Aukštybių Valdove,apsaugok Lietuvą nuo skvernelinių politinių veiksmų.Šis politikas -vienas iš nepatikimiausių Lietuvos politikų , o taip pat pasižymintis ypatingu prolenkiškumu .Deja.
Nei pridėti, nei atimti – valstybinis “biznis” su Mažeikių gamykla aiškus kaip ant delno. Galima tik pridurti, kad apie 80 % “Orlen Lietuva” akcijų priklauso Lenkijos valstybei, taigi apie 4/5 iš įmonės pelno išmokėtų dividentų plauka tiesiai į Lenkijos biudžetą. Tad mokestinėmis lengvatomis didinami dividentai yra prisidėjimas ir prie Lenkijos biudžeto vykdymo. Taigi valdžia savo paramų ir lengvatų “Orlen Lietuva” politika skriaudžia Lietuvą ir peni Lenkiją.
Dėl Rengės – tai, Skverneliui premjeraujant, regis, kompensuotos ne tik bylos išlaidos, bet ir sumokėta ar ne apie 20 mln. priteista bauda. Ir va ką tu žmogau padarysi demokratiškai gyvenant, o STT korupcijos tinkamai neprižiūrint. Gali tik skėsčioti rankomis – socdemai Seimo pirmininku “pasisodino” tą patį Lenkijos už nuopelnus jai apdovanotąjį premjerą – Skvernelį… LRT, žiniasklaidai “lojynės” čia per akis, bet ji apie “lenkynes” Lietuvoje tyli tyli, o rinkėjai vis tie patys viską pamiršę balsuoja vis už tuos pačius “skvernuotuosius”…
ar, pvz., Vokietijos premjero arba parlamento vado žmona galėtų dirbti Lenkijos arba Prancūzijos strateginėje įmonėje? Ar tame neįžvelgtų sąlygų interesų konfliktui?
Kam čia to dairymosi į kitus, lyg savų galvų ar įstatymų neturėtume. Juk rinkėjas, jų grupės gali kreiptis į STT dėl galimo Skvernelio kaip valdančios koalicinės daugumos nario korupcinio poveikio skiriant 54 mln paramą Lenkijos valstybės įmonei, kai joje dirba jo žmona. Dėl tokių galimybių šviesti žmones privalo LRT, bet joje suprantančių šią pareigą kaip matyti nėra. Čia yra demokratinės šalies kompleksinė problema Lietuvoje.
Šimaitis kalba ir tiesos kalba, bet į jo išvedžiojimus reikia reaguoti atidžiai.Jo nesena nuostata, kad piliečiai neprivalo kurti savo valstybės, per nustatytus mokesčius jų nemokėti, kelia labai dideles abejones jo tiesų nuoširdumu. Dėl šių gal 54 mil nuolaidos Orlenui, jis ragina visiškai atsisakyti nekilnojamojo turto mokesčio. Kai rusiškasis nacional–imperializmas vykdo nusikaltimus Ukrainoje, kai vis realiau kalbama, kad sekanti jo auka gali tapti Lietuva, neskirti dėmesio valstybės gynybai būtų nusikalstama. Šimaitis tą ir siūlo. Visi piliečiai prisideda prie pasiruošimo gynybai. Turtingesni moka daugiau. Pasakydamas daug tiesos apie Mažeikių naftą, Šimaitis galėjo pastebėti, kad jos privatizavimas buvo vienas iš didesnių nusikaltimų griaujant valstybę. Dabar Orlen Lietuvai sumoka nustatyttą 15 proc. pelno dalį. Likęs pelnas keliauja į Lenkiją. Jeigu gamykla būtų likusi Lietuvai, tai ir visas pelnas Lietuvai liktų. Bet griovėjai daug visko pridarė ir dar tebedaro, kad valstybei būtų tik blogiau.
Skaičiau, kad po mokesčių reformos turtingesni galimai mokės mažiau, negu dabar moka, o neturtingesni mokės drakoniškai didelius mokesčius, kokių dar nemokėjo. Štai nuo gimimo gyveni trobelėje Vilniaus pakrašty ( pavyzdžiui, kur nos Didžiuosiuose Karklėnuose ar Skabelių soduose), staiga aplink žemes superka turtingieji ( didelio pelno, dividendų, didelių pajamų mokesčiai Lietuvoje maži, palyginus su Vokietija ar Anglija- turtingiesiems galimai lieka daug laisvų pinigų ) statosi prabangius namus, ir Registrų centras keli skartus pakelia trobelės kainą. Jei neturi pinigų drakoniškai dideliam NT mokesčiui- sudie gimtoji trobele, ašaros ir dejonės čia nepadės? Ar tie didžiuliai mokesčiai nesugriaus žmonių gyvenimų? Tokia mano nuomonė.
Europos Sąjunga bankrutuoja?
– respublika.lt/lt/naujienos/pasaulis/pasaulio_politika/europos-sajunga-bankrutuoja/
ES „primygtinai reikalauja didinti finansavimą Ukrainai, bet tuo pat metu kapitalas sparčiai traukiasi iš Europos, straipsnyje portalui „myslpolska.pl” teigia buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Lešekas Mileris (Leszek Miller). Pasak jo, ES išleido visus savo pinigus ir nebeturi nė cento tolesnei Ukrainos paramai.”
Jei tikrai taip, tada juolab reikia savo pinigėlį saugoti?