Artėjant padangų keitimo laikui Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad gyventojai susidariusias atliekas – padangas gali priduoti nemokamai, kaip ir kitas automobilių dalis.
Keičiant padangas autoservise galima nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičiama.
Kelių eismo taisyklės numato, kad vasarinės padangos keičiamos į žiemines kiekvienais metais iki lapkričio 10 d.
„Labai gaila, kad teršimo atvejų padangomis vis dar nustatoma.
Sukurtame interaktyviajame žemėlapyje tvarkaulietuva.lt gyventojai gali perduoti žinias apie pastebėtas padangas ir kitas atliekas gamtoje ir prisidėti prie užterštų teritorijų sutvarkymo.
Gyventojai dažnai žymėjo rastas padangas miškuose, sklypuose.
Kai kuriais atvejais jų rasta ir labai daug, kaip kad Plėnakių kaime, Mažeikių rajone, kur buvo rasta ir sutvarkyta 68 tonos nebetinkamų naudoti padangų“, – sako Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus patarėjas Paulius Rutkauskas.
Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad net iki 80 proc. transporto priemonių dalių galima perdirbti, todėl ragina naudotis numatytais atliekų sutvarkymo būdais.
Kur dėti senas padangas ir kitas automobilines atliekas
1. Keičiant automobilių padangas autoservisuose, juose galima nemokamai palikti tiek padangų, kiek keičia.
2. Pagal galiojančius įstatymus už padangų tvarkymą atsakingi padangų gamintojai ir importuotojai, pardavėjas turi pranešti pirkėjui, kad į padangos kainą jau įskaičiuotos ir jos sutvarkymo išlaidos.
Taigi pirkėjas į prekybos vietą gali atvežti tiek nusidėvėjusių padangų, kiek pirko.
3. Panaudotos padangos, alyva, filtrai, aušinimo skysčiai, akumuliatoriai ir kitos transporto priemonių priežiūros ir remonto atliekos iš gyventojų nemokamai surenkamos stambiųjų atliekų surinkimo aikštelėse, tame mieste kur gyventojas yra registruotas.
Kitų regionų gyventojams šių atliekų surinkimas yra mokamas. Jų adresus, darbo laiką ir kitą informaciją galima rasti savivaldybių svetainėse arba www.atliekos.lt.
4. Neribotais kiekiais automobilines atliekas galima priduoti atliekų tvarkytojams, bet ši paslauga gali būti mokama.
5. Veiklos vykdytojas (pvz., automobilių servisai) privalo priimti visas transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu susidariusias nepavojingąsias ir pavojingąsias atliekas.
Jas grąžinti transporto priemonės savininkui ar naudotojui draudžiama. Ši taisyklė netaikoma pakartotiniam naudojimui tinkamoms dalims.
6. Senas padangas ar jų atliekas galima perduoti turintiems teisę jas tvarkyti atliekų tvarkytojams, kuriuos rasite viešame atliekų tvarkytojų valstybės registre (ATVR).
Šios paslaugos yra mokamos. Atkreipiamas dėmesį, kad tiek autoservisai, tiek padangų prekybos vietos surinktas iš vairuotojų padangas turi priduoti teisėtiems atliekų tvarkytojams.
Atsakomybė
Baudos už į aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnyje.
Baudos dydis gali svyruoti nuo 30 iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo atliekų kiekio ir nuo to, ar išmestos atliekos pavojingos, ar ne.
Taip pat gali būti skaičiuojama ir aplinkai padaryta žala. Tais atvejais, kai padangos deginamos, skiriama bauda ir skaičiuojama aplinkai padaryta žala.
Jei kyla aplinkosauginių klausimų, Aplinkos apsaugos departamento žinovai jus pakonsultuos telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.
Primenama, kad apie aplinkosauginius pažeidimus galima pranešti telefonu 112.