Gegužės 1 d. švęsime Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20 metų sukaktį.
Šis įvykis – vienas svarbiausių lūžių mūsų valstybės istorijoje, atvėręs duris į platesnę erdvę, sukūręs naujas galimybes ir iššūkius.
Vieniems Lietuvos piliečiams priklausyti Europos Sąjungai yra savaime suprantama – tai lydi juos nuo gimimo. Kitiems tai lėmė svarbius gyvenimo pokyčius.
Ką apie tuometinę integraciją į Europos Sąjungą, šiandienos bendrystę ir ateities viltis manome šiandien?
Kviečiami 8–12 klasių moksleiviai ir vyresnieji suaugę apmąstyti Lietuvos ir Europos santykį.
Siūloma svarstyti:
Kas jums yra Europa? Ką reiškia būti europiečiu?
Jūsų gyvenimas prieš Lietuvai įstojant į Europos Sąjungą ir po šio įvykio;
Lietuvos ir Europos Sąjungos santykis dabar ir ateityje.
Galima pasidalinti mintimis ir įžvalgomis rašant esė šiais ir kitais rūpimais klausimais apie Lietuvą Europoje ir Europą Lietuvoje.
Reikalavimai:
Apimtis – iki 1000 žodžių.
Esė siųsti elektroniniu paštu valstybingumocentras@lnb.lt, atnešti patiems arba siųsti adresu:
Valstybingumo centras, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius
Laiške nurodykite savo vardą, pavardę, miestą, amžių, kontaktines žinias (elektroninį paštą ir telefono numerį).
Moksleiviai turi nurodyti mokyklą ir klasę. Jei varžytuvėms rengtis padėjo mokytojas, nurodykite ir jo vardą bei pavardę.
Svarbu:
Varžytuvėms atsiųstos esė be rengėjų sutikimo negali būti viešai skelbiamos iki 2024 m. gegužės 10 d.
Originalių, šioms varžytuvėms parašytų tekstų bus laukiama iki 2024 m. balandžio 10 d.
Varžytuvių nugalėtojai bus pasveikinti 2024 m. gegužės 8 d. Nacionalinėje bibliotekoje, o jų tekstai paskelbti interneto dienraštyje Bernardinai.lt.
Daugiau žinių tel. +370 5 239 8697; el. paštu valstybingumocentras@lnb.lt
Esė vertins komisija:
Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorius Alfredas Bumblauskas, laidų vedėja, diskusijų moderatorė Živilė Kropaitė-Basiulė, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovė Agnė Camara, žurnalistė, internetinio dienraščio Bernardinai.lt vyriausioji redaktorė Jurgita Jačėnaitė, Vilniaus universiteto Filosofijos ir Istorijos fakultetų dėstytojas dr. Laurynas Peluritis, Užsienio reikalų ministerijos atstovė, ambasadorė ypatingiems pavedimams Aušra Semaškienė, istorijos mokytojas Vilniaus Vytauto Didžiojo ir Gedimino miesto mokyklose, ekspedicijos „Misija Sibiras19“ dalyvis Tomas Vaitkūnas.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojai:
dr. Ilona Strumickienė, Rima Mažeikienė, dr. Sigita Černevičiūtė, Dovydas Matrosovas, Ignė Rasickaitė, Julija Skerniškytė, Gretė Binkauskaitė.
Varžytuvių partneriai:
Bernardinai.lt, Užsienio reikalų ministerija, Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, Vokietijos ambasada Lietuvoje, Estijos ambasada Lietuvoje, Airijos ambasada Lietuvoje, Čekijos ambasada Lietuvoje, Švedijos ambasada Lietuvoje, Nyderlandų Karalystės ambasada Lietuvoje, UAB „Rūta“, UAB „Roshen Nord“.
Svarbiausia suskaičiuoti, kiek Lietuva iš ES per 20 metų gavo pinigų.
Tas Lietuvos ėjimas į Europą (Vakarus) turbūt prasidėjo dar šiek tiek iki 1990 metų. Žmonių tai buvo suprantama kaip laisvė išvykti, patraukti iš Lietuvos po visą pasaulį. Tad 2004 m., stojant į ES dalis lietuvių jau buvo atsidūrusi joje. Paskui lietuvius Europon bandė patraukti ir šalis Lietuva, bet tik formaliai, nes teko išlikti toje pačioje geografinėje vietoje. Mat 1994 metais Lenkija čiupo Lietuvą už rankos: “Kur dabar eisite, gi jūs Žečpospolita – Lenkijai priklausanti, taigi va jums 1994 m. bendrumo su Lenkija nauja Jogailos – Liublino sutartis, – sėdėkite ir žiūrėkite ką mes darome ir darysime. Ką jums Smetona ne autoritetas, buvęs su Lenkija iki grabo lentos?” Taip dar Europon suvisai neištraukusi Lietuva buvo pritupdyta savo vietoje ir sėdi iki dabar įsikibusi Lenkijos uodegos… Bet ta uodega, kaip su ja žuveles gaudžiusiam vilkui eketėje, regis. ima prišąlti… Tęskite esė toliau…