Lietuvos ūkininkai ir 2023-iaisiais galės pretenduoti į paramą ūkiams atnaujinti. Tam bus skirta apie 38 mln. eurų. Tiek liko iš rekordinės sumos – 105,3 mln. eurų – skirtos neseniai vykusiam kvietimui teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.
Ankstesniais paraiškų rinkimo laikotarpiais paprastai būdavo skiriamas perpus mažesnis lėšų biudžetas. Šį kartą, anot žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, atsižvelgiant į pasikeitusią padėtį rinkose, trūkinėjant tiekimo grandinėms, buvo nuspręsta skirti rekordiškai didelę paramos sumą, kad visi, kurie yra pasiryžę investuoti į gamybą, tą galėtų padaryti kuo greičiau ir patirtų kuo mažesnę konkurenciją dėl tinkamų projektų finansavimo.
Rugpjūtį ir rugsėjį gauta 350 paraiškų investicinei paramai gauti už 67,25 mln. Eur. Tad bendras paraiškų teikimo laikotarpiui skirtų ir nepanaudotų paramos lėšų likutis siekia 38,04 mln. Eur.
„Likusių milijonų nereikės grąžinti Europos Komisijai, tad jie bus skirti kitų metų kvietimui investuoti į žemės ūkio valdas. Šios investicijos ūkininkams padeda įsigyti našios, modernios žemės ūkio technikos, įrengti šiuolaikiškus ūkinius pastatus, atitinkančius aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės reikalavimus. Jos taip pat suteikia ūkininkams konkurencinį pranašumą. Pasinaudojus parama ūkiui atnaujinti reikia mažiau samdomos jėgos, pasiekiami geresni darbo rezultatai, sutaupoma ne tik lėšų, bet ir laiko“, – pastebi žemės ūkio ministras.
Aktyviausiai paraiškas ūkiams modernizuoti šįsyk teikė mėsinės galvijininkystės ir kitų gyvulininkystės bei augalininkystės sektorių pareiškėjai. Mažiau aktyvūs buvo pieninės galvijininkystės ir sodininkystės, daržininkystės bei uogininkystės sektorių pareiškėjai.
Sprendimai dėl lėšų perskirstymo sektoriams bus priimti įvertinus paskutinio paraiškų surinkimo rezultatus ir lėšų poreikį atskiriems sektoriams.