Ar jums svarbi paveldėjimo galimybė? Ar priimtina kiekvieną mėnesį gauti skirtingo dydžio išmokas, o gal norėtumėte sulaukti vienodo dydžio išmokų visą gyvenimą? Ar domitės investavimu? Šie ir kiti klausimai gali padėti apsispręsti, kokia pensijų anuitetų rūšis jums tinkamiausia. „Sodra“ pristato internetinį testą, kuris sukurtas remiantis gyventojų apklausų rezultatais.
Prieš daugiau nei dvejus metus „Sodra“ tapo centralizuota pensijų anuitetų mokėtoja. Pensijų anuitetą gali įsigyti II pakopos pensijų kaupimo dalyviai, kurie pensijų fonduose sukaupė 10 tūkst. eurų ir daugiau. Iki šiol pensijų anuitetą įsigijo daugiau nei 1700 žmonių. Šis skaičius sparčiai auga, kadangi kuo ilgiau pensijų fondų dalyviai kaupia, tuo daugiau turto sukaupia.
„Kai pasaulyje vyksta sunkiai prognozuojami įvykiai, priimti tinkamus sprendimus yra sudėtinga. Pensijų anuiteto išmokos nėra tiesiogiai priklausomos nuo išorės veiksnių, nes „Sodra“ pensijų anuitetų gavėjams garantuoja stabilias pajamas. Vis dėlto, priimant sprendimą, kurios rūšies pensijų anuitetą pasirinkti, reikėtų atkreipti dėmesį į jų savybių skirtumus ir įvertinti, kurios yra priimtinos, o kurios – ne“ – pabrėžia „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.
Kad padėtų potencialiems pensijų anuitetų gavėjams priimti gerai apsvarstytus sprendimus, „Sodra“ sukūrė interaktyvų pensijų anuiteto pasirinkimo testą. Atsakinėdami į tikslingai užduodamus klausimus, kurie kartais gali būti tiesiogiai net nesusiję su pensijų anuitetais, ir skaitydami atsakymus su išsamiais paaiškinimais, pensijų kaupimo dalyviai geriau susipažins su pensijų anuitetų savybėmis ir įvertins, kurios iš jų yra svarbios asmeniškai jiems, o kurios – nepriimtinos.
Ne visada tinkamai įvertina pavojus
Kad išsiaiškintų naujų pensijų anuitetų gavėjų poreikius ir lūkesčius, „Sodra“ reguliariai vykdo apklausas. Šiais metais anketoje dalyvavo 81 naujas pensijų anuitetų gavėjas, pernai – 117. Apklausų rezultatai atskleidžia sunkumus, su kuriais susiduria žmonės, kai reikia apsispręsti, kurį pensijų anuitetą pasirinkti. Respondentai ne visada gali tinkamai įvertinti visas pensijų anuitetų rūšių savybes. 70 proc. apklaustųjų informacijos ieško savarankiškai, o pusė – kreipiasi konsultacijos į pensijų kaupimo bendroves.
Daugumai pensijų anuitetų gavėjų svarbiausia yra paveldėjimo galimybė – pensijų anuitetus su paveldėjimo galimybe renkasi 80 proc. klientų. Paveldėjimo galimybę siūlo dviejų rūšių pensijų anuitetai – standartinis su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtasis.
Pasirinkus standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, lėšos, kurių nespėta išmokėti iki 80 metų, jeigu gyventojas šio amžiaus nesulauktų, paveldimos. Pasirinkęs atidėtąjį pensijų anuitetą gyventojas „Sodrai“ perves tik dalį sukauptos sumos, už kurią „Sodra“ jam mokės pensijų anuitetą nuo 85 metų. Pensijų fonde likusią ir toliau investuojamą sumą iki 85 metų periodinėmis išmokomis mokės pensijų kaupimo bendrovė. Periodinių išmokų dydis gali svyruoti – būti didesnis ar mažesnis kiekvieną mėnesį – tai priklausys nuo investavimo rezultatų. Suma, kurios nespėta išmokėti iki 85 metų iš pensijų fondo – paveldima.
Apklausų metu pastebėta tendencija, kad pasirinkusieji atidėtąjį pensijų anuitetą jį rinkosi dėl ilgesnio paveldėjimo termino – šiuo atveju paveldimas turtas, likęs neišmokėtas iš pensijų fondo iki 85 metų amžiaus. Pasirinkę atidėtąjį pensijų anuitetą ne visada žinojo, kad yra ir kitos rūšies pensijų anuitetas su paveldėjimo galimybe – standartinis su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, kai paveldimos išmokos, neišmokėtos iki 80 metų amžiaus.
„Vos keli iš apklaustųjų minėjo, kad atidėtąjį pensijų anuitetą rinkosi dėl galimybės uždirbti investavimo pelno laikotarpiu, kai iki 85 metų amžiaus gaus kintamo dydžio periodines pensijų išmokas iš pensijų fondo. Investavimo rizikos įvertinimas ir suvokimas ypač aktualus šiais metais, kai net konservatyviausių pensijų fondų vienetų vertė krenta dviženkliais skaičiais“ – atkreipia dėmesį „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.
Sprendimo keisti nebegalima
Sprendimas dėl pensijų anuiteto įsigijimo priimamas visam likusiam gyvenimui. Jį pakeisti galima tik per pirmąsias dešimt darbo dienų, kai „Sodra“ pateikia klientui sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo. Todėl šis sprendimas turi būti priimamas atsakingai ir individualiai pagal asmeninę padėtį.
• Mokesčiai auga sparčiau nei pensija
– ve.lt/gyvenimas/mokesciai-auga-sparciau-nei-pensija?utm_source=ve.lt&utm_medium=referer&utm_campaign=webpushr
• Atleidimas iš darbo gali kelti iššūkių: 6 patarimai, kuriuos turi žinoti darbdaviai ir darbuotojai
– ve.lt/verslas/atleidimas-is-darbo-gali-kelti-issukiu-6-patarimai-kuriuos-turi-zinoti-darbdaviai-ir
Kaupiantiems pensijai – prastos žinios: didės įmokos „Sodrai“
– ht tps://www.diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/antros-pakopos-pensiju-kaupimo-dalyviu-laukia-pokyciai-dides-pensiju-imokossodrai-1107290
Būna,kad žmonės visą gyvenimą moka sodros mokesčius, bet staiga miršta, nesulaukę pensijos. Jų sumokėti VSD, PSD, GPM mokesčiai taip ir lieka valstybės biudžete. Berods Italijoje, našlys ar našlė gauna mirusio sutuoktinio pensiją. Lietuvos valdžia apie tai tyli, bet skelbia,kad skrisim į kosmosą….Mano nuomone,ypač ciniška, kada kai kurie ” ekonomistai” viešai pareiškia,kad net ir 40 metų išdirbę ( pav. ligonių slaugytojos dirba ir naktimis) ir mokėję trečdalį pajamų siekiančius mokesčius, pensijos neužsidirbo- ją atseit sumoka dabar dirbantieji, o valdžia pareiškia,kad iš jos malonės ta pensija….Tokia mano nuomonė.