Šiuo metu, kai degalų kainos nepaliaujamai kyla, vis daugiau žmonių kalba apie aplinką ir apie tai, kaip galime padėti ją tausoti. Kalbant apie transportą, elektromobiliai atrodo akivaizdus pasirinkimas.
Visiškai elektra varomų transporto priemonių išmetamųjų teršalų kiekis yra nulinis, tačiau tai nėra 100 proc. gamtai nekenkiantis variantas. Dauguma elektrinių transporto priemonių akumuliatorių yra pagaminti iš ličio ir jų gamybai reikia daugiau energijos nei dujomis varomiems automobiliams. Tačiau tyrimai rodo, kad elektrinės transporto priemonės ir įkraunami hibridai per savo eksploatavimo laiką išmeta mažiau teršalų nei dujomis varomi automobiliai.
Kokių tipų yra elektromobiliai?
Visų pirma, yra elektromobiliai. Juose yra elektros varikliai ir įkraunamos baterijos. Tuomet hibridai, jie važiuoja varomi benzino ir elektros deriniu, todėl kai veikia vidaus degimo variklis, jis įkrauna elektros variklio akumuliatorių. Galiausiai įkraunami hibridai, juos galima įkrauti panašiai kaip ir elektrines transporto priemones. Vis dėlto jie taip pat turi atsarginius benzininius variklius, kurie pašalina ilgų kelionių nerimą, kurį patiriate su visiškai elektriniais automobiliais.
Privalumai ir trūkumai:
Privalumai:
- Švaresnė aplinka – grynai elektroninės transporto priemonės neturi išmetimo vamzdžio, todėl neišskiria išmetamųjų dujų, todėl sumažėja vietinė oro tarša, ypač perpildytuose miestuose.
- Mažesnės eksploatacijos išlaidos
- Sumažėjęs triukšmas –elektromobiliai yra daug tylesni nei benzininiai ir dyzeliniai automobiliai.
- Nėra spūsčių mokesčio – kai kuriose vietovėse įvedamos švaraus oro zonos su mokesčiais, kuriais siekiama atgrasyti teršiančių transporto priemonių įvažiavimą į tam tikras zonas. Svarbi elektromobilio nauda yra atleidimas nuo šių mokesčių.
- Mažai priežiūros reikalaujantys – elektromobiliai varomi elektra varomais varikliais. Taigi nereikia tepti variklių, nieko, kas susiję su vidaus degimo varikliu, ar atlikti daugelio techninės priežiūros darbų, paprastai susijusių su dujiniu varikliu.
Trūkumai:
- Įkrovimo taškai (kai kuriose šalyse įkrovimo taškai nėra tokie įprasti)
- Pradinė investicija (elektroniniai automobiliai paprastai yra gana brangūs).
- Ilgesnis įkrovimo laikas
Elektromobilių populiarumas auga. Šiandien Lietuvoje yra apie 9000 elektromobilių. Per pastaruosius kelerius metus tokių transporto priemonių skaičius išaugo keturis kartus. Taip pat Lietuvoje yra apie 600 viešųjų elektromobilių įkrovimo stotelių. Planuojama per kelerius metus šį skaičių padidinti bent du kartus ir iki 2030 metų pasiekti 6000.
Tačiau kai kuriems elektromobiliai vis tiek gali būti per brangūs. Būtent todėl siūlome pasižvalgyti www.mogo.lt ir galbūt rasite savo svajonių elektromobilį, kurį galėsite įsigyti su lizingu.