Neabejotina, kad ruduo – nuostabus metų laikas. Lapai keičia spalvą, oras tampa vėsesnis, o į valgiaraštį grįžta moliūgų prieskonių latte! Tačiau ruduo taip pat gali būti sudėtingas metas mūsų sveikatai. Sezono pasikeitimas gali sutrikdyti mūsų kasdienybę ir padaryti mus jautresnius peršalimo ligoms ir gripui. Čia pateikiame 10 sveikatingumo patarimų, kad šį rudenį jaustumėtės puikiai!
Vartokite imunitetą stiprinančius maisto produktus
Atvėsus orams ir prasidėjus gripo sezonui, svarbu, kad jūsų imuninė sistema būtų geriausios būklės. Sveikas maistas, turintis vitamino C (pvz., laimai, apelsinai ir klementinos), yra labai svarbus kovojant su infekcijomis. Česnakai, imbieras, špinatai ir migdolai taip pat labai padeda stiprinti sveikatą ir imunitetą.
Palaikykite gerą higieną
Sumažinkite tikimybę susirgti peršalimo ar kitomis ligomis:
- dažnai plaudami rankas, kad pašalintumėte mikrobus
- nuvalydami durų rankenas ir visus paviršius, kuriuos dažnai liečiate
- stiprindami savo imuninę sistemą sveiku maistu
- gerdami daug vandens
- laikydamiesi socialinio atstumo
Rankų plovimas yra vienas iš geriausių būdų išvengti susirgimo ar mikrobų plitimo kitiems. Rankas šveiskite ne trumpiau kaip 20 sekundžių ir nepamirškite nusiplauti po nagais.
Giluminis namų valymas
Ruduo – puikus metas giluminiam namų valymui. Atsižvelgiant į daugybę virusų ir artėjantį gripo sezoną, svarbu palaikyti švarą ir dezinfekciją pagrindinėse namų vietose. Nors vienas giluminis valymas tikrai gali padėti išvengti mikrobų plitimo, rudens ir žiemos mėnesiais, kai virusai lengvai plinta, svarbu šios tvarkos laikytis kas savaitę, jei ne kasdien.
Dažniausiai švarą svarbu palaikyti daug žmonių lankomose vietose – vonios kambariuose ir virtuvėse. Taip pat galite žengti papildomą žingsnį ir dezinfekuoti dažniausiai naudojamus daiktus, tokius kaip durų rankenos, nuotolinio valdymo pulteliai, klaviatūros, mobilieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai.
Atsijunkite nuo socialinių tinklų ir išeikite į lauką
2020 m. žurnale „Cureus“ paskelbtos metaanalizės duomenimis, per daug laiko praleidžiant socialiniame tinkle „Facebook“ ir kitose socialinės medijos platformose gali būti pakenkta psichologinei sveikatai. Skaitydami kitų žmonių įrašus socialiniuose tinkluose galite susidaryti įspūdį, kad visų kitų gyvenimas yra geresnis, įdomesnis ir labiau jaudinantis nei jūsų. Tai gali sukelti liūdesio jausmą.
Ruduo yra puikus metas daugiau laiko praleisti lauke. Lapai ant medžių ryškūs, o po kojomis maloniai traška. Paprastai vidutinė temperatūra yra atokvėpis po karštos vasaros ir dovana prieš šaltą žiemą. Laikas, praleidžiamas lauke, yra labai naudingas sveikatai, įskaitant imuninės sistemos stiprinimą. Saulė ne tik gerina psichinę sveikatą, bet ir didina vitamino D kiekį, kuris padeda išvengti infekcijų.
Prižiūrėkite viso kūno odą ir plaukus
Šaltuoju metų laiku reikia atrasti naują viso kūno odos priežiūros rutiną. Gerai, kad daugiausia dėmesio skiriate veido odos priežiūrai, tačiau jos reikia ir likusiai kūno daliai. Šaltas oras gali išsausinti odą, todėl šiais mėnesiais labai svarbu ją drėkinti. Nuo sauso bei šalto oro gali prireikti papildomos priežiūros ir jūsų plaukams. Geras kondicionierius arba plaukų kaukė gali padėti plaukams išlikti drėgniems.
Rūpinkitės savo psichikos sveikata
Rūpintis savo psichikos sveikata taip pat svarbu, kaip ir fizine. Trumpėjančios dienos ir vėsesnė temperatūra kartais gali sukelti liūdesio ar vienatvės jausmą. Jei jaučiatės prislėgti, kreipkitės į draugus ar šeimos narius arba pasikalbėkite su terapeutu. Be to, raskite būdų, kaip sumažinti stresą ir išreikšti save, pavyzdžiui:
- Medituoti;
- užsiimti sodininkyste;
- rašyti dienoraštį;
- tapyti;
- užsiimti joga.
Planuokite profilaktinius patikrinimus
Kasmet apsilankydami pas gydytojus galite aptikti bet kokias galimas problemas. Kasmetinis sveikatos patikrinimas pas gydytoją gali apimti kraujo, cholesterolio, vėžio ir kt. tyrimus. Nepamirškite apsilankyti ir pas odontologus bei akių gydytojus – sveikata yra turtas!
Gaukite pakankamai kokybiško miego
Kokybiškas miegas yra susijęs su sveikesniu gyvenimo būdu, todėl gali padėti išvengti negalavimų ir ligų. Kiekvieną naktį turėtume miegoti 7-9 valandas. Svarbus akcentas – laikytis miego grafiko ir miego “higienos” (pasiruošimo miegoti).
Išbandykite naują fitneso rutiną
Atšilus orams galite būti mažiau linkę vaikščioti ar bėgioti lauke, todėl pasinaudokite rudeniu ir išbandykite naują treniruotę. Pilatesas, joga, šokiai – galimybių yra begalė! Geriausia tai, kad užsiėmimai vyksta suplanuotu laiku, todėl juos sunkiau atidėti. Be to, jie dažniausiai vyksta uždarose patalpose, todėl nereikia nerimauti dėl oro sąlygų.
Pradėkite vartoti vitamino D papildą
Didžiąją dalį vitamino D gauname iš saulės, todėl atvėsus orams jo suvartojimas sumažėja, nes rudens ir žiemos sezonais daugiausia laiko praleidžiame viduje. Jei pastebėjote, kad mažai būnate lauke, vitamino D papildas gali pagerinti jūsų nuotaiką ir imuninę sistemą!
Kokybiškus papildus imunitetui ir peršalimui rasite, paspaudę ant nuotraukos (Canva.com nuotr.):
Vištiena – daugiau nei maistas: kodėl skirtingos tautos jos griebdavosi užklupus ligai ar net garbindavo?
– delfi.lt/uzsakomasis-turinys/vistienos-naujienos/vistiena-daugiau-nei-maistas-kodel-skirtingos-tautos-jos-griebdavosi-uzklupus-ligai-ar-net-garbindavo.d?id=91340943
leisti pinigus vaistams, kai gali nusipirkti mėlyną vištą su antibiotikais!
Kas tas pilatesas? Kokias čia nesąmones Alkas skelbia? Kur inspekcija? Ai, dar neįsteigė.
Kaip susiplauti panages, jei nagai nukramtyti?
Kaip moterys užsiima asmenine higiena, kaip atlieka fitnesą (?), jei jos užsiklijavusios 1,5 cm atsikišusius plastikinius nagus?
Kur geriau eiti pas dantų gyd. ar masažistę?
Kas geriau: rašyti dienoraštį ar iškart pasipasakoti žmonos draugei?
Tai kas tas pilatesas, Alke?
Ar ne geriau būtų skelbi horoskopus, ką?