Sostinės Santaros klinikų Vaikų ligoninėje prasidėjo nauja „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ programa „Intensyvi šypsena“.
Vaikų ausų, nosies, gerklės ligų (LOR) skyriuje gydomi vaikai gali ruoštis operacijoms su šypsena – žiūrėdami šmaikščius gydytojų klounų sukurtus vaizdo įrašus.
Peržiūrėję keturių dalių „mini serialą“ apie laukiančias procedūras, vaikai gali vaizdo skambučiu pabendrauti ir su gydytoju klounu.
„Reguliariai lankydamiesi ligoninėse pastebėjome, kad klounai meistriškai moka nukreipti dėmesį – jie taip įtraukia vaikus į žaidimą, kad šie net nepastebi, kaip buvo paimtas kraujas ar pakeistas tvarstis.
Operacijos laukimas jautrus visai šeimai, taigi klounas, padedantis pasiruošti psichologiškai, yra itin reikalinga pagalba gydytojams.
Sukūrėme vaizdo įrašus, kurie atspindi ligoninės atstovų poreikius, o taip pat yra priimtini vaikams – visus rimtus procesus žaismingai pristato klounė Edita.
Tiek tam, tiek virtualiems apsilankymams kituose Vaikų ligoninės skyriuose naudojame „Telia“ dovanotas planšetes ir mobilųjį internetą“, – sako „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ programų vadovė Simona Nemeikšytė.
Gydytojų klounų parengti vaizdo įrašai šmaikščiai supažindina vaikus su ligoninės erdvėmis, vaikų laukiančiomis procedūromis ir naudojamais įrankiais, nuo termometro iki timpanometro.
Filmukuose deguonies kaukė virsta balionu, o kateteris – drugeliu, kuriam „išskridus“ vaikas gauna dovaną, spalvotą lipduką (t.y. pleistrą). Siekiant išlaikyti vaikų dėmesį, kiekvienas filmukas trunka tik dvi minutes.
Juos peržiūrėję LOR skyriuje gydomi vaikai antradieniais ir trečiadieniais prieš operacijas gali susiskambinti su gydytojais klounais vaizdo skambučiu, užduoti klausimus, o jei jų neturi, klounai juos užima kitais būdais, pavyzdžiui, gali atlikti savo ypatingąją apžiūrą ir pasiūlyti originalesnį gydymą, pavyzdžiui, padidinant tėčio dėmesį ar mamos meilę.
Pasak Nijolės Dzygalienės, Santaros klinikų Vaikų ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vyresniosios slaugytojos-slaugos administratorės, gydytojų klounų filmukai ir vaizdo skambučiai atpalaiduoja visus esančius palatoje – tėvai matydami atžalų šypsenas jaudinasi mažiau, o rami atmosfera palengvina gydytojų darbą.
„Atėjęs į gydymo įstaigą vaikas iš saugios namų aplinkos staiga patenka į nepažįstamą ligoninės aplinką. Vaiko prisitaikymo mechanizmai dar nėra subrendę ir toks pasikeitimas neretai pasireiškia vaiko baime, ašaromis ar nenoru kažką daryti.
Kai „Raudonos nosys“ pasiūlė įgyvendinti šią programą mūsų skyriuje – buvome 100 proc. už, nes ji padeda ligoniams prisitaikyti.
Iš tėvų dažnai girdime teigiamus atsiliepimus, o vaikų nuostabą ir palankumą labiausiai išduoda pralinksmėję veidai.
Vaizdo įrašai itin naudingi ir gydytojams anesteziologams – jie visai kitaip elgiasi operacinėje, kalba apie balionus, drugelius, vaikai jau žino, kas jų laukia, ir yra linkę bendradarbiauti, o tai palengvina mūsų darbus“, – mintimis dalinasi Nijolė Dzygalienė.
Filmukų peržiūroms ir virtualiems gydytojų klounų apsilankymams naudojami 10 planšetinių kompiuterių su neribotu mobiliuoju internetu, kuriuos asociacijai padovanojo telekomunikacijų bendrovė „Telia“.
„Gydytojai klounai atlieka ypatingai svarbią užduotį, rūpindamiesi sergančių vaikų ir jų tėvų psichologine sveikata bei gerove.
Pasinaudodami technologijomis jie ne tik rado išeitį, kaip tęsti veiklą kuomet gyvi apsilankymai negalimi, bet ir sugalvojo naujų pritaikymo būdų, teikiančių papildomą naudą.
Tai tik patvirtina, kokias plačias galimybes atveria skaitmenizacija, svarbiausia mokėti jas išnaudoti“, – sako „Telia“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.
Nuo pernai metų rudens „Raudonos nosys“ vaizdo skambučiais jau yra palydėję ir linksmesniu būdu operacijoms paruošę daugiau nei 100 vaikų, besigydančių Vaikų ligoninės LOR skyriuje.
O nuo 2020-ųjų spalio „gyvus“ apsilankymus ligoninėse pakeitę į virtualius, klounai vaizdo skambučiais per planšetes jau pradžiugino daugiau nei 1000 vaikų Vilniuje ir Klaipėdoje.
Gydytojai klounai programą žada plėsti ir jau po kelių mėnesių ją pristatyti šios ligoninės Traumatologijos skyriuje bei Klaipėdos vaikų ligoninėje.
”…pabendrauti ir su gydytoju klounu.” Ar yra kokios nors cinizmo ribos ? Kita vertus – tai tikra tiesa. Ir piliečiai bendrauja su politikais klounais.
O aš maniau, kad jie visi politikoje susirinkę.
🙂