Siekiant užtikrinti gerųjų Kaimo plėtros programos (KPP) pavyzdžių žinomumą, keitimąsi patirtimi ir gerąja praktika bei gerinti KPP vertinimą, Žemės ūkio rūmai sumanė projektą – varžytuves „Gerieji KPP pavyzdžiai – TOP 10 geriausių KPP pavyzdžių Lietuvoje“.
„Aktyvus ne tik ūkininkų, bet ir kaimo verslininkų dalyvavimas varžytuvėse dar kartą įrodė, kad kaime gyvena kūrybingi ir verslūs žmonės. Ypač nudžiugino gausus jaunųjų ūkininkų dalyvavimas varžytuvėse.
Pažymėtina, kad būtent jaunieji ūkininkai šiandien puikiai diversifikuoja ūkio veiklas ir į žemės ūkį žvelgia kaip į perspektyvų verslą.
Vertinimo komisijai nebuvo lengva išrinkti geriausius iš geriausių, nes varžytuvių tikslas – atrinkti po vieną gerąjį pavyzdį iš kiekvienos apskrities, kuris sėkmingai pasinaudojo KPP parama.
Komisija, kurioje dalyvavo Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros Socialinio bendradarbiavimo skatinimo skyriaus žinovė Virginija Kvedarienė, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas, Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos prezidentė Viktorija Švedienė, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė ypač atsižvelgė į konkurso dalyvių KPP projektų inovatyvumą, taikomas aplinkosaugos priemones, tvarumą, priklausymą asociacijoms, dalyvavimą kvalifikacijos tobulinimo mokymuose ir kt.
Tikimės, kad gerieji pavyzdžiai paskatins dar aktyvesnį dalyvavimą kaimo plėtros procesuose, nes bus įtraukti nauji kaimo plėtros dalyviai į žemės ūkio, miškų ūkio ir kaimo plėtros procesus ir KPP įgyvendinimą, sutelktas kaimo plėtros dalyvių bendradarbiavimas bei paskatintos visos suinteresuotosios šalys įsitraukti į žinių sklaidos procesus“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.
Respublikiniame renginyje „Gerieji KPP pavyzdžiai“ – „TOP 10 geriausių KPP pavyzdžių Lietuvoje“ Žemės ūkio rūmų pirmininko dr. Arūno Svitojaus, Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir Nacionalinės mokėjimo agentūros direktoriaus Aleksandro Muzikevičiaus padėkomis ir specialiais apdovanojimais apdovanoti 10 KPP pavyzdžių.
Alytaus apskrities nugalėtoja tapo Daivos Kvedaraitės šaltalankių ūkis
Daiva pasinaudojo KPP priemone „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.
Ūkininkė įsigijo komercinį automobilį gamybos vežiojimui, sukūrė el. parduotuvę www.amberry.lt bei įsigijo perdirbimo įrangą: automatinį išpilstymo įrenginį, etikečių įrenginį, butelių skalavimo įrenginį.
Šaltalankių ūkis įkurtas Alytaus rajone, kai dar 2005 m. čia buvo pasodinti pirmieji šaltalankių daigeliai. Šiuo metu ūkyje auginami sodinukai, uogos, nuimamas derlius ir gaminama produkcija.
Nuo pagaminimo iki patekimo ant pardavėjų prekystalio praeina ne daugiau kaip 2-5 dienos, todėl ūkio gaminami produktai visada švieži.
„Amberry“ prekės ženklu ženklinami tik itin aukštos kokybės lietuviški šaltalankių produktai, pagaminti iš sertifikuotų ekologiškų šaltalankių uogų.
Kauno apskrities nugalėtoja Snieguolė Arlauskienė pasinaudojo KPP priemone
Snieguolė Arlauskienė pasinaudojo KPP priemone „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse“ ir atidarė sulčių spaudimo ir pakavimo verslą.
Buvusi mokytoja ne tik susikūrė darbo vietą sau, bet dar ir įdarbino jauną žmogų. Paramos lėšomis pastatytas pastatas sultims spausti, įsigyta moderni sulčių spaudimo bei pakavimo įranga, sukurtos 2 naujos darbo vietos.
Snieguolė yra Prienų rajono kaimo bendruomenės „Klevas“ ir Prienų rajono vietos veiklos grupės narė, savo gerąja patirtimi dalinasi ir su Lietuvos ūkininkių draugijos (LŪD) narėmis, mokiniams rengia edukacijas „Sulčių kelias“.
Klaipėdos apskrities nugalėtoja – Laura Plaipienė
Laura Plaipienė pasinaudojusi KPP priemone „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ ir įkūrė daržininkystės ūkį. Už paramos lėšas jaunoji ūkininkė įsigijo traktoriuką, atnaujino įrangą, įsigijo svogūnų valymo stalą ir svogūnų sodinimo mašiną, purkštuvą, vagotuvą-ravėtuvą, kas gerokai palengvino kasdienius ūkio darbus ir leido ūkininkei didinti gamybos kiekius bei kokybę.
Audriaus Mesecko mišrus ūkis (danielių ir šilauogių auginimas) – pripažintas geriausiu Marijampolės apskrityje
Audrius du kartus pasinaudojo KPP parama smulkiesiems ūkiams. Pirmosios paramos lėšomis įsigijo traktorių, šilauogių sodinukų ir danielių patelių bei patiną.
Antrąją paramą Audrius tikslingai panaudojo ūkio plėtrai ir investavo į produkcijos perdirbimą: įsigijo liofilizatorių, šaldiklį ir kt.
Panevėžio apskrityje nugalėtoju tapo Darius Kavaliauskas
Darius pasinaudojo KPP priemone „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ ir įkūrė uogininkystės ūkį, kuriame dirba drauge su šeimos nariais.
Darius didelį dėmesį skiria švietimui, konsultacijoms su konsultantais ir mokslininkais dėl dirvožemio ir technologinių sprendimų taikymo uogininkystės sektoriuje.
Darius yra Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos narys.
Vytauto Barkausko mėsinių galvijų Limuzinų veislininkystės ūkis – geriausias Šiaulių apskrityje
Vytautas pasinaudojo KPP parama „Investicijoms į žemės ūkio valdas“ ir įsigijo aukštos veislinės vertės bulių iš Prancūzijos, taip pat investavo į naujovišką traktorių, pašarų ruošimo techniką, atnaujino ganyklas, atliko pastatų atnaujinimą.
Vytautas yra Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija prezidentas, Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas.
Tauragės apskrities nugalėtoja tapo Reda Jucienė
Reda ėmėsi verslo kaime drauge su vyru ir pasinaudojo KPP priemone „Verslo kūrimas kaime“ bei įkūrė žemės ūkio technikos remonto įmonę.
Paramos lėšas jauna šeima investavo į naują įrangą bei įrankius. Redos ir jos vyro įkurto serviso išskirtinumas – paslaugų teigimas ūkininko namuose.
Telšių apskrities nugalėtoju tapo Justino Petručio gyvulininkystės ūkis
Pasinaudojęs KPP parama jaunojo ūkininko įsikūrimui, Justinas įkūrė gyvulininkystės ūkį. Už paramos lėšas įsigijo limuzinų veislės galvijus (1 bulių ir 15 telyčių). Šiuo metu ūkininkas ūkyje laiko jau 48 galvijus.
Ūkininkas didelį dėmesį skiria naujovių diegimui ūkyje, siekia ne tik konkurencingumo, bet ir neigiamo poveikio aplinkai mažinimo. Justinas yra Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos narys nuo pat asociacijos įsikūrimo.
Vilniaus apskrities laimėtoju tapo Tadeuš Pavlovski
Tai mišrus ūkis – bitinkinkystės/daržininkystės. Tadeuš pasinaudojo KPP priemone – parama smulkiam ūkiui. Tadeuš paramos pagalba pagerino ūkio ekonominės veiklos rezultatus, suintensyvino gamybą, atnaujinimo technologijas.
Už paramos lėšas ūkininkas įsigijo naują traktorių, kuris mažiau teršia aplinką. Tadeuš didelį dėmesį skiria tvariam ūkininkavimui. Tadeuš yra Rūdiškių bitininkų draugijos pirmininkas.
Danieliaus Gražio pienininkystės ūkis – nugalėtojas Utenos apskrityje
Danielius pasinaudojo KPP parama skirta investicijoms į materialųjį turtą. Pagrindinis motyvas rengti ir įgyvendinti projektą – darbo jėgos trūkumas ūkyje.
Todėl projekto pagalba buvo siekiama kuo labiau atnaujinti ūkį, galvijų priežiūrą, restruktūrizuoti fizines galimybes, padidinti biosaugą.
Danielius priklauso Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijai, Lietuvos ūkininkų sąjungai, Lietuvos žalųjų galvijų gerintojų asociacijai.
Renginys „Gerieji KPP pavyzdžiai“ – „TOP 10 geriausių KPP pavyzdžių Lietuvoje“ – skirtas užtikrinti gerųjų KPP pavyzdžių žinomumą, keitimąsi patirtimi ir gerąja praktika bei gerinti KPP vertinimą buvo organizuotas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonę „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.