Rugsėjo 4 d. 13.50 val. Liubave, Kalvarijos r., minint 70-ąsias žūties metines, bus atidengtas paminklas garsiam Lietuvos partizanui – Juozui Lukšai-Daumantui.
Paminklas iškils netoli tos vietos, kur J. Lukša-Daumantas, vykdydamas svarbią užduotį – palaikydamas ryšį su Vakarais ir nešdami žinią apie lietuvių tautos pasipriešinimą okupantams, kartu su bendražygiais kirto Lenkijos-Lietuvos sieną.
Renginyje žada dalyvauti krašto apsaugos ministras dr. Arvydas Anušauskas, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, kariuomenės padalinių atstovai, apskrities miestų merai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos nariai, šauliai, pilietiškai nusiteikę Kalvarijos savivaldybės gyventojai.
Pranešimą apie J. Lukšą-Daumantą skaitys krašto apsaugos ministras dr. A. Anušauskas, pagerbimo iškilmes atliks Šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos šauliai, atminties ženklą pašventins vyskupas Rimantas Norvila. Išreikšdami pagarbą J. Lukšai ir visiems kovotojams už laisvę tą dieną Tėvynei prisieks ir pasižadėjimus duos bei šauliais ir jaunaisiais šauliais taps nemažas būrys suaugusiųjų ir moksleivių.
Po iškilmių pasirodys Lietuvos kariuomenės orkestras. Iškilmių dalyviai bus pavaišinti šaulių koše.
Paminklas J. Lukšai-Daumantui yra Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Kalvarijos savivaldybės bendrų pastangų vaisius.
Renginio programa:
Juozas Albinas Lukša (1921 08 04 – 1951 09 04) – Laisvės kovų dalyvis, pasipriešinęs sovietų (1940–1941, 1944–1951 m.) ir nacių (1941–1944 m.) okupaciniams režimams. Ideologas ir metraštininkas, partizanų vadas, turintis puikią intuiciją ir analitinį įžvalgumą. Kovotojas-idealistas patvirtinęs besąlyginę ištikimybę Lietuvai, mylimai moteriai, kovų draugams ir partizano priesaikai.
J. Lukša (alapyvardžiai: Vytis, Skirmantas, Kazimieras, Araminas, Kęstutis, Skrajūnas, Miškinis, Daumantas, S. Mykolaitis, Adomas Mickevičius ), žuvo patekęs į pasalą per susišaudymą 1951 metų rugsėjį Garliavos apylinkėse, netoli Kauno. Partizano palaikai iki šiol nesurasti.
Virtuali tų laikų tikrovė?
Labai įdomi mintis – dar iš tolo žmogų matai, bet priėjęs nerandi – jo nėra. Bet tu jį matai!
Mintis, t. y. literatūrinė šio paminklo dalis yra gera, bet atlikimas yra per daug akivaizdžiai mėgėjiškas, tiesmukas ir prastas, labai prastas. Neturintis jokios meninės vertės ir jokio emocinio krūvio. Jį reiktų perdaryti skulptoriui profesionalui, paverčiant iš 2D niekmenio į 3D skulptūrą.