Prezidentas Gitanas Nausėda su patarėjų komanda lapkričio 27 d. skirs svarbiausiems Alytaus regiono klausimams ir problemoms aptarti. Dėl šalyje paskelbto karantino dauguma darbo susitikimų vyks nuotoliniu būdu.
Alytaus regionui skirtos Prezidentūros darbo dienos metu daugiausia dėmesio bus skirta aplinkosaugos ir kovos su klimato kaita klausimams. Prezidentas domėsis, su kokiais didžiausiais iššūkiais susiduria savivaldybės, siekdamos pagerinti aplinkos būklę ir mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Taip pat bus aptartos galimybės aktyviau įsitraukti į Europos Sąjungos žaliąją transformaciją ir Alytaus regione diegti aplinką tausojančius sprendimus.
Prezidento nuotoliniame susitikime su penkių Alytaus regiono savivaldybių – Alytaus miesto ir rajono, Druskininkų, Lazdijų ir Varėnos rajonų – merais taip pat dalyvaus Europos Komisijos (EK) narys aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės klausimams Virginijus Sinkevičius. Jis pristatys EK paskelbtą Žaliąjį kursą ir aptars regionų vaidmenį bei svarbą siekiant klimato neutralumo tikslų.
Per susitikimą taip pat bus aptarti Punios šilo ir Žuvinto biosferos rezervato apsaugos klausimai, viešosios paskirties pastatų modernizavimas ir atsinaujinančių energijos išteklių diegimas, taip pat svarbiausi vandentvarkos ir atliekų tvarkymo sistemų iššūkiai, su kuriais susiduria savivaldybės. Daug dėmesio bus skirta ir galimybėms regione plėtoti turizmo infrastruktūrą, pritaikyti Nemuno upės vagą laivybai.
Vėliau Prezidentas vyks į Žuvinto biosferos rezervatą, kur susipažins su šia unikalia Lietuvos saugoma teritorija ir jai tenkančiais iššūkiais.
Ne tai, kas čia vardijama, regis, yra Dzūkijos problema. Bėda yra diskriminacinė vystymosi prasme valstybės politika Pietrytinės Lietuvos atžvilgiu, tai, kad jai ant sprando valstybės valdžia vis labiau užsodina Kauną. Antai pagal rengiamo Lietuvos bendrojo plano sprendinius malonė Alytui daroma visiškai priklausoma nuo Kauno – gautų nuo jo stalo likusius trupinius, be to, pagal šį planą Dzūkija atkertama nuo jai etnografiško Vilniaus, kas taip pat yra stalininis, pilsudskinis ‘parceliavimas’…
Nors Alytus valstybiškai, strategiškai vystytinas kaip lietuvybei išlaikyti labai svarbus pakraščio regiono traukos centras, pagal miestų kategoriją turėtų būti lygus Kaunui, tačiau jis perspektyvoje verčiamas pastarojo bažnytkaimiu.
Žaliojo kurso prasme yra aktualus susisiekimo su Vilniumi geležinkeliais atkūrimas. Antai, užuot atkūrus Alytaus susisiekimą su sostine, gleležinkelio stotis jame išgriaunama, taip pat įrengiant ES rytinę sieną be geležinkelio su Vilniumi paliekama (kažkodėl?) ir iki šiol laikoma Druskininkai, kai tam, jog Kaunui ‘poniškai’ europiniu geležinkeliu į Balstogę nuvažiuoti jau prieš 6-erius metus pakloti 365 mln. valstybės lėšų. Beje, iš Kauno į Balstogę nuvažiuoti, kad su “Pilsudskiu nusifotografavus”, buvo galima ir iki tol, tačiau, mat, važiuoti rusišku geležinkeliu iki Šeštokų, buvo “nefirma”…
Žinoma, paplaukiojimo Nemunu verslas privatininkams yra svarbus, bet to nepalyginti su geležinkelių reikšme šaliai ir Žaliajam kursui. Juk užuot kiekvienam į sostinę iš Dzūkijos važiavus atskirais automobiliais ar autobusais, kaip dabar, dalis jų naudotųsi geležinkeliais. Taigi ir gamtai, ir žmogui į sveikatą…
Arba dar, kaip girdisi, Dzūkijai valstybė nėra suteikusi nė vieno paramos plotelio LEZ’ams. Jie beveik visi atitekę Kaunui. Viešai iš valdžios nuolat girdima, kad yra vystytini pakraščių regionai, tačiau praktiškai išeina, kad čia tik priedanga, nes iš valstybės valdžios sprendimų matosi, kad praktiškai tai reiškia, jog turi būti valstybiškai rūpinamasi Kaunu. Antai, krovinių terminalas Šeštokuose puikiausiai galėjo būti vystomas juose, t.y. būtų kaip parama regionui, bet ne – sumanyta turėti kažkokį, miglotos naudos centrinį terminalą Palemone. Ir taip dešimtys yra tokių atvejų, kai valdžių yra sakoma regionas, o suprantama tai, kad valstybės parama duotina ne Vilniui ar Dzūkijai, Klaipėdai, o Kaunui.
Taigi tokią “Kauno gerovės” praktiką Prezidentui visų pirma derėtų išvysti Dzūkijoje… Žinoma, negali valdžiai nerūpėti kol dar yra ES pinigų ir viso Čiurlionio sugrįžimo į gimtinę iš “sovietinės tremties” į užkampų Kauną klausimo sprendimas.