Penktadienis, 4 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

Būtina deramai įamžinti Evos Erikos Labutytės-Vanagienės atminimą

www.alkas.lt
2019-02-21 08:00:37
2
Būtina deramai įamžinti Evos Erikos Labutytės-Vanagienės atminimą

Eva Erika Labutytė-Vanagienė | Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.

Eva Erika Labutytė-Vanagienė | Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.
Eva Erika Labutytė-Vanagienė | Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr.

Lapkričio 18 d., Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos sprendimu: Vilniuje Pilaitės seniūnijoje, viena iš gatvių pavadinta Ievos Labutytės vardu, (tikrasis vardas Eva Erika Labutytė-Vanagienė), taip Vilniaus miesto politikai įamžino vienos iškiliausių ir žinomiausių Mažosios Lietuvos atminimo puoselėtojų ir kūrėjų, dailininkės grafikės, ekslibrių, estampų ir iliustracijų kūrėjos, Mažosios Lietuvos kraštotyrininkės atminimą.

Įamžindami iškilios asmenybės atminimą, politikai nepasižiūrėjo, net už ką balsuoja ir koks yra iškilios asmenybės tikrasis vardas, o gal įsivėlė tik techninė klaida.

Ši techninė klaida dabar ten gyvenantiems žmonėms kainuos šimtus eurų, kada teks perregistruoti visus nuosavybės dokumentus, o gal šią klaidą kompensuos Vilniaus miesto savivaldybė?

Vilniaus miesto vadovams turi būti gėda, kad yra iškreiptas dailininkės vardas, o jos garbei pavadintojoje gatvėje vientisos gilios duobės, kuriose gesta ir skęsta automobiliai, plyti purvynas.

Ką reikėtų skubiai keisti: 

1. Spręsti minėtos duobėtos gatvės tvarkybos darbus, užlyginti gilias duobes. Primenama, kad artimiausiu metu, šioje gatvėje žadama eksponuoti dailininkės darbų parodą, vyks kolegų plenerai, pagerbiant šviesios iškilios dailininkės atminimą.

2. Ištaisyti dailininkės vardą gatvės pavadinime iš Ievos Labutytės į Evos Labutytės, Būtinai apie tai paskelbti viešai ir atitaisyti klaidą Google žemėlapių sistemoje.

3. Prie Evos Labutytės gatvės įrengti trumpą aprašymo stovą apie šią iškilią asmenybę.

Evos Labutytės įamžinimas:

2009 m. lapkričio 18 d., Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu jos vardu pavadinta gatvė Vilniuje Pilaitės seniūnijoje.

2009 m. rugsėjo 1 d., Plikių pagrindinei mokyklai buvo suteiktas Evos Labutytės vardas.

2014 m. sausio 30 d., Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos sprendimu Evos Labutytės vardu pavadinta gatvė Žiobrių kaime., o 2016 m. rugsėjo 29 d. ir Žemgrindžių kaime, netoli Plikių.

Įamžinta ir archyvinėje LRT „Laiko portretų“ ciklo laidoje „Grafikės Evos Labutytės kūryba ir visuomeninė veikla“ (2008 m.) (žr.: www.lrt.lt/mediateka/irasas/1835/laiko-portretai-grafikes-evos-labutytes-kuryba-ir-visuomenine-veikla).

Eva Erika Labutytė gimė 1938 m. balandžio 15 d., Begėdžiuose (Kebelių vls., Klaipėdos aps.; dab. Šilutės r.) Frico ir Katerinos Labučių šeimoje. 1946–1953 m. Eva Labutytė mokėsi Plikių miestelio mokykloje, vėliau – Klaipėdoje. 1957 m. baigusi Klaipėdos mokytojų seminariją, mokė Kurmių kaimo vaikus ir Saugų vaikų namų auklėtinius. Nuo 1961 m. studijavo Lietuvos dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija), kurį baigė 1967 m., įgydama grafikės specialybę (diplominio darbo vadovas prof. Antanas Kučas), iki 1976 m. mokytojavo Naujosios Vilnios pedagoginėje mokykloje. Nuo 1974 m. buvo Lietuvos dailininkų sąjungos narė. 1974 m. gruodžio 20 d. sukūrė šeimą su inžinieriumi Gediminu Vanagu, susilaukė sūnaus Kęstučio.

Gyvendama Vilniuje, Eva atsidėjo kūrybinei veiklai: kūrė estampus, apipavidalino knygas, liejo akvareles. Ypatingą vietą kūryboje užėmė senoji Prūsija, Mažoji Lietuva, Reformacijos asmenybės… Kūrybiniai ryšiai susiejo su rašytojomis Ieva Simonaityte, Birute Baltrušaityte, Edita Barauskiene, Klaipėdos krašto paveldą tyrinėjusiais mokslininkais. Dar gerokai iki Atgimimo kartu su kitais klaipėdiškiais intelektualais Eva Labutytė brandino idėją ateityje Klaipėdoje turėti universitetą, 1981 m. buvo viena iš Martyno Jankaus memorialinio muziejaus Bitėnuose iniciatorių. Atgimimo pradžioje su bendraminčiais 1989 m. sutelkė lietuvininkų bendriją „Mažoji Lietuva“, buvo Vilniaus evangelikų liuteronų parapijos atkūrimo signatarė (1988 11 19), parapijos leidinio „Mūsų žinios“ (vėliau „Liuteronų balsas“) redakcinės kolegijos narė (1989–1998), aktyviai dalyvavo Mažosios Lietuvos istorinį bei kultūrinį paveldą įprasminančioje visuomeninėje veikloje, paskelbta Vydūno draugijos garbės nare. „Jai buvo miela, gražu būt prie jūros, bet kartu skaudu, kad nebėra to krašto žmonių.

Turėjau motorolerį ir tą pirmą vasarą (po vestuvių) važiavom, pasiėmę palapinę, į Klaipėdos kraštą; ji būtinai norėjo važiuoti panemune, tikrai buvo gražu. Nuvažiavom į Rusnę, Ventės ragą, keltu persikėlėm į Nidą, iš ten per Kaliningradą nuvykom į Tolminkiemį… Jai viskas buvo įdomu – kapinės, kryžiai; jų įrašus užsirašinėjo. Ieva nebuvo linkusi dejuoti – kaip čia viskas blogai ir pan.; ji žinojo, kad savo kraštui reikia kažką padaryti,“ – apie nuolatinį Evos Labutytės rūpestį gimtuoju kraštu prieš dešimtį metų „Lietuvos evangelikų keliui“ pasakojo našlys Gediminas Vanagas (Astrida Petraitytė. Mūsų Eva // Lietuvos evangelikų kelias, 2008, Nr.1, p.6-7). Dailininkė Eva Labutytė yra tapusi ne vienos garbingos premijos laureate, ne viena jos paroda surengta Vilniuje, Klaipėdoje, Šilutėje, o taip pat Vokietijoje, Norvegijoje, JAV…

Sulaukusi šešiasdešimt penkerių, įveikta ilgos sunkios ligos, Eva Erika Labutytė-Vanagienė mirė 2003 m. rugsėjo 18 d. Vilniuje. Po atsisveikinimo Laidojimo rūmuose Olandų g., palaidota Plikių evangelikų kapinėse (Klaipėdos r.) šalia mamos.

Evos Labutytės talento ir atminimo puoselėtojai ir saugotojai

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. V. Bagdonavičius. Vydūno sugrįžimas ir Mažosios Lietuvos panteono tapsmas

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Algimantas Zolubas says:
    6 metai ago

    Teko bendrauti, minėjimuose dalyvauti, teko jos kapą lankyti. Saugau šviesų atminimą.

    Atsakyti
  2. Aušra says:
    6 metai ago

    Buvo labai maloni, jautri, tikra Mažosios Lietuvos dukra. Savo gyvenimo meilę skyrė šeimai ir Mažajai Lietuvai, Klaipėdos kraštui, jos žmonėms – iš tos meilės ir iškiliausi grafikos darbai.
    Būtų nepagarba neištaisyti klaidos.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Vagis
Gamta ir žmogus

Vasara – pats darbymetis ilgapirščiams

2025 07 03
NFIU vadovybės pasikeitimo iškilmės
Lietuvoje

NATO pajėgų integravimo vienetui Lietuvoje – 10 metų

2025 07 03
Kompiuteris
Gamta ir žmogus

3 iš 10 lietuvių tenka dirbti per atostogas

2025 07 03
Vandens duksna
Gamta ir žmogus

Panevėžyje nuo karščio gelbsti vandens dulksna

2025 07 03
Avarija
Lietuvoje

Pernai keliuose mažiau žuvusiųjų, bet iššūkių išlieka

2025 07 03
K. Budrys susitinka su Sviatlana ir Siarhejumi Cichanouskiais
Lietuvoje

K. Budrys: Lietuva dės visas pastangas išlaisvinti politinius kalinius Baltarusijoje

2025 07 03
Frankas Valteris Štainmajeris ir Gitanas Nausėda | R. Dačkaus nuotr.
Lietuvoje

Lietuvoje lankysis Vokietijos Prezidentas

2025 07 03
Kruizinių laivų terminalas
Lietuvoje

Pradedamas vystyti naujas kruizinių laivų terminalas

2025 07 03

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Renovacija apie Ministerija kviečia atnaujinti šildymo sistemas
  • ... (: apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai
  • Kažin apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 2-oji diena (III)
  • Kažin apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 1-oji diena (II)

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vasara – pats darbymetis ilgapirščiams
  • NATO pajėgų integravimo vienetui Lietuvoje – 10 metų
  • 3 iš 10 lietuvių tenka dirbti per atostogas
  • Panevėžyje nuo karščio gelbsti vandens dulksna

Kiti Straipsniai

Siunta

Esminės klaidos siunčiant siuntas

2025 06 24
Ką verta pirkti šiandien, kad sutaupytum

Ką verta pirkti šiandien, kad sutaupytum rytoj? Akcijų analizė be reklaminio triukšmo

2025 06 01
KET testų spąstai

KET testų spąstai, kuriuose griūna net tie, kurie vairuoja 10 metų

2025 05 30
VDA studentų baigiamųjų darbų paroda suburs naujos kartos kūrėjus | Parodos rengėjų nuotr.

VDA studentų baigiamųjų darbų paroda suburs naujos kartos kūrėjus

2025 05 09
Jurgio Krikščiūno-Rimvydo pusbrolių – Kazio Banionio-Klajūno (Kario savanorio teisinis statusas pripažintas 2024 m.) ir Jurgio Krikščiūno (Laisvės kovų dalyvio teisinis statusas pripažintas 2025 m.) – atminimo įamžinimas Prienų „Žiburio“ gimnazijos kieme 2020 m. rugsėjo 11 d. atidengtame paminkle | LGGRTC nuotr.

Lietuvos laisvės kovotojų atminimas gyvas

2025 05 01
Avarija | pixabay.com, Viktorpugno6 nuotr.

Ko nepamiršti pildant eismo įvykio deklaracijas

2025 04 27
Lilija Valatkienė. Atminties upė

Kviečia L. Valatkienės tapybos paroda „Būtasis kartinis. Užkalbėjimai“

2025 04 14
Krokuvos sutartis 1525 04 10

G. Skamaročius. Minime Prūsijos ar Prūsijos kunigaikštystės 500-metį, jo iškilmes ar buvimą patvoryje?

2025 04 11
Birutė Servienė. Žvaigždė ir bažnyčia, 2023 | mlimuziejus.lt nuotr.

Klaipėdoje pristatoma tradicinių karpinių meistrės paroda ir Mažosios Lietuvos papročiai

2025 04 10
J. Vercinkevičius. „Rambyno“ pradžia ir pabaiga. Kodėl? | voruta.lt nuotr.

J. Vercinkevičius. „Rambyno“ pradžia ir pabaiga. Kodėl?

2025 04 04

Skaitytojų nuomonės:

  • Renovacija apie Ministerija kviečia atnaujinti šildymo sistemas
  • ... (: apie Ukraina gali nugalėti Rusiją net be JAV: pagrindinis vaidmuo tenka Europai
  • Kažin apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 2-oji diena (III)
  • Kažin apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija Signtaro A. Patacko atminimui – 1-oji diena (II)
  • Kažin apie M. Purvinas. Prūsijos kunigaikštystės nuopelnai lietuvybei
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
„Kelionių kompasas“: Keliautojai Kataldo (video)

„Kelionių kompasas“: Keliautojai Kataldo (video)

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai