Sausio 10 d. Krašto apsaugos ministerijoje sudaryti 2019 metų karo prievolininkų (šauktinių) sąrašai – į juos įtraukti 31068 jaunuoliai iš 78 tūkst. potencialių karo prievolininkų, kuriems 19–26 m. (įskaitytinai). Iš jų į tarnybą įvairiuose Lietuvos kariuomenės daliniuose bus pašaukti 3827 karo prievolininkai. Sąrašus planuojama paskelbti iki sausio 18 dienos.
„Šauktinių sistemos grąžinimas į kariuomenę – neabejotinai vienas reikšmingiausių saugumo ir gynybos stiprinimo sprendimų, kuris visapusiškai pasiteisino: pirma, siunčiame aiškų signalą sąjungininkams ir potencialiam agresoriui, jog esame pasirengę gintis. Antra, šauktiniai stiprina kariuomenę: auga profesinės karo tarnybos gretos, sparčiai didėja kariuomenės rezervas, taip pat auginamas piliečių pasirengimas ginti savo valstybę, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. – Džiugina stiprėjantis kariuomenės ir visuomenės ryšys, nes reta šeima neturi šauktinio šeimoje ir privalomoji pradinė karo tarnyba tampa įprastu dalyku, o ne išimtimi“.
Ministras pabrėžė, jog jaunimo motyvaciją tarnauti rodo nemažėjantis savanorių prašymų skaičius – apie 3 tūkst. kasmet, tačiau atkreipė dėmesį, jog kone trečdalis negali būti pašaukti atlikti tarnybą dėl sveikatos netinkamumo.
Sąrašų sudarymo pradžią stebėjo krašto apsaugos ministras R. Karoblis, juos sudarant dalyvavo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas, kiti kariuomenės atstovai, o siekiant užtikrinti, kad šauktinių sąrašų sudarymo procedūra vyktų skaidriai ir objektyviai, procesą stebėjo ir keturi visuomenės atstovai. Pasak Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos atstovo Antano Mikalausko, sąrašų sudarymas vyko sklandžiai, jokių spragų ar neaiškumų jie nepastebėjo. „Sistema yra skaidri ir gerai veikianti,“ – sakė jis.
Planuojama, sudaryti sąrašai bus paskelbti iki sausio 18 d. https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos pavardės bus nurodytas ir tikslus terminas, iki kada reikia susisiekti su paskirtu regioniniu karo prievolės ir komplektavimo padaliniu.
Į sąrašus galėjo patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei didesnės socialinės garantijos.
Sąraše atsidūrusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt. Ją taip pat bus galima sužinoti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 12340, atvykus arba paskambinus į regioninius Karo prievolės ir komplektavimo skyrius ir poskyrius. Karo prievolininkams už nurodymų nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.
Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2019 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks daugiau nei dvidešimtyje kariuomenės dalinių. Dalis karių tarnybą pradės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kur per pirmuosius du tarnybos mėnesius atliks bazinį karinį rengimą, o likusius septynis mėnesius tarnaus priskirtame dalinyje ir treniruosis kolektyvinio rengimo pratybose.
Pirmieji 2019 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės kovo viduryje, paskutinieji – gruodžio pabaigoje. Spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 2 tūkst. karių.
Sudarius ir paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų ir toliau galės teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie galės pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus galės teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus. Į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Devynių mėnesių trukmės nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba buvo atnaujinta 2015 m. pavasarį. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes.
Sugrąžinus šauktinių tarnybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę. Nuo 2015 m. iš beveik 13 tūkst. šauktinių tarnybą atlikusių jaunuolių, apie 3 tūkst. šauktinių pasirinko tęsti tarnybą Lietuvos kariuomenėje kaip profesinės karo tarnybos kariai.
Krašto apsaugos ministerijos užsakymu 2018 m. gruodžio mėn. atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, daugėja teigimai atsakančių į klausimą, ar gintų Tėvynę, jei šiai kiltų grėsmė. Šiuo metu taip mano beveik pusė apklaustųjų (47 proc.). Prieš metus į tą patį klausimą teigiamai atsakė 4 proc. mažiau respondentų. Taip pat, lyginant su ankstesniais metais, nuo 66 iki 71 proc. išaugo gyventojų pasitikėjimas Lietuvos kariuomene.
Sąrašų sudarymai:
Spaudos konferencija:
BŪTINA ATŠAUKTI ŠAUKTINIŲ KARIUOMENĘ, NES DEMOKRATIŠKOJE ŠALYJE GALI BŪTI TOLERUOTINA TIK PROFESIONALI (PABRĖŽIU – TIK PROFESIONALI) KARIUOMENĖ. Taip, sakysite, kad ji yra “ten ir ten” bet blogai, kad ji dar kai kuriose demokratijose užsiliko. Ir jos mums šiuo požiūriu tikrai ne pavyzdys.
Vis daugiau ir daugiau Vakarų demokratijų atsisako tos žmogaus teises ir lyčių lygybės principus pažeidžiančio reiškinio – šauktinių kariuomenės. Na, o Lietuva prieš kelis metus (2015 m. kovą) žengė tą gėdingą žingsnį atgal – įvedė šauktinių kariuomenę… Dalis jaunimo į tai atsakė išaugusia emigracija.
Tad raginu būti pilietiškais – tarti griežtą NE šauktinių kariuomenei. Rinkimuose nebalsuokite už tas partijas ir politikus, kurie remia šauktinių kariuomenę.
Mūsų mentalitetui jau seniai laikas atitrūkti nuo sovietinio-rusiško. Tik tokiose atsilikusiose šalyse, kaip putlerinė Rusija visuomenė toleruoja šauktinių kariuomenę. Tad į ką lygiojamės?
Be to, būtina siekti, kad Europos Sąjunga taptų federacija su galinga federaline ES kariuomene (visiškai atsisakant neefektyvių nacionalinių), kuri taptų JAV ir kt. demokratijų pilnaverčiu partneriu NATO sistemoje. Taip pat būtina siekti, kad NATO taptų GLOBALIA demokratiškų šalių karine sąjunga (įtraukiant Australiją, Japoniją ir kt. pasaulio demokratijas).
P.S., ESU PILIETIŠKAS, TAD MANAU, KAD PILIEČIAI PRIVALO LAIKYTIS ĮSTATYMŲ. TAČIAU TAIP PAT PRIVALO SIEKTI, KAD ABSURDIŠKI ĮSTATYMAI BŪTŲ PANAIKINTI! TOKIA MŪSŲ PILIETINĖ PAREIGA!
Gerbiamasis! Kas yra už pinigus samdoma kariomenė ? Jie tarnauja pinigams ! Bet kas, bet kada ją gali perpirkti. Lietuvos karo maro mafija ne durna. Jie labiau pasikliauna naiviais, kaimo besmegeniais. Ir pigu, ir saugu.
”…karo prievolininkų sąrašai ” – Tai yra nesąmonė! Tai yra siaubas ! Kokia gali būti prievarta ginti tėvynę ?!? Iki ko dasigyvenom? Net vergvaldys samdo sau apsaugą ! Karo maro mafija karaliauja …