Lapkričio 5 d., trečiadienio popietę, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vadovavo kruopščiai surežisuotam susitikimui su Saugumo tarybos nariais Maskvoje
Pasibaigus posėdžiui jis įpareigojo valstybinės institucijas – Užsienio reikalų ministeriją, Gynybos ministeriją ir žvalgybos tarnybas – parengti pasiūlymus dėl galimo branduolinio ginklo bandymų atnaujinimo.
Kas sprendžiama
Gynybos ministras Andrejus Belousovas pareiškė, kad dėl JAV ir kitų valstybių branduolinės politikos Rusija turėtų „nedelsiant pradėti paruošiamuosius veiksmus visapusiškiems branduolinių ginklų testams“.
Pasak jo, poligonas arktiniame Naujosios Žemės archipelage esą yra technologiškai ir infrastruktūriškai tam pasiruošęs.
Kremliaus pranešime pabrėžiama, kad Rusija jau surinko reikiamą informaciją ir analizuoja padėtį, o sprendimai bus priimami per Saugumo tarybos forumą.
Tarptautiniai apžvalgininkai pažymi, kad jei Rusija iš tikrųjų grįžtų prie branduolinių bandymų, tai būtų rimtas lūžis po daugiau nei trijų dešimtmečių moratoriumo.
Politinis ir karinis kontekstas
Šis Kremliaus žingsnis vertinamas ne vien kaip karinę grėsmę keliantis aktas, bet ir kaip ideologinis bei propagandinis signalas, siunčiantis žinią Vakarams ir Rusijos oponentams, kad šalis gali sugrįžti prie atviros branduolinės taktikos.
Maskvą pareikšti apie šias „atsakomąsias priemones“ paskatino pranešimai iš JAV, jog Donaldas Trampas svarsto atnaujinti branduolinių bandymų programą.
Pavojai ir pasekmės
Jei Rusija iš tiesų pradėtų branduolinius bandymus, tai reikštų branduolinės kontrolės sistemos griūtį – pirmą kartą nuo 1990-ųjų, kai šalis buvo nutraukusi tokius bandymus.
Tokie veiksmai galėtų sukelti naujas branduolines lenktynes, kuriose dalyvautų ne tik Rusija ir JAV, bet ir Kinija bei kitos valstybės. Tai smarkiai padidintų branduolinių ginklų panaudojimo pavojų.
Kol kas neaišku, ar Rusija iš tikrųjų ketina pradėti branduolinių bandymų programą, ar šiuos pareiškimus naudoja tik kaip politinio spaudimo priemonę.
Vis dėlto sprendimas rengti pasiūlymus rodo Maskvos siekį pakirsti pasaulines branduolinės ginkluotės ribojimo taisykles.
Parengta pagal: „Reuters“, „Al Jazeera“, „CBS News“, „The Guardian“, „Arctic Today“ ir „Agentsvo“ (2025-11-05–06).





















Tai, kas įvyko, įvyko po to, kaiJAV pareiškė, kad atnaujins branduolinius bandymus. Taigi, tai atsakas.
Bet, žinoma, tas nieko nereiškia.
Tai vis dėl to . Kas pirmas , putleris su “burevesniku” ar Trumpas su Minuteman III pradėjo ginčą?
O prieš tai ne JAV kliedėjo apie Tomakawkus, kurie gali būti užtaisyti ir branduoline galvute ir, jei toks atlekia, nežinai, kuo užtaisytas? Trumpas, sakai, plepa bet ką ir nereikia kreipti dėmesio? O man atrodo, kad reikia, nes tie, kas neatsakingai epa ir žaidžia degtukais, turi suvokti, kuo tai gali baigtis. O tokie suvokti gali, kai prikišamai parodoma.
Ko jaudinis . Ar ant tavęs Trumpas branduolinę galvutę mes? O putinui nusispjaut ; “vse sdoxnet, a mi papadiom v raj”.
Čia tai bent galingas minties vingis!
Rusijos pranešimas apie jos pasirengimus atnaujinti karinius branduolinio ginklo bandymus paskatino neatsargus Trampo leptelėjimas dėl JAV bandymų atnaujinimo. Trampas dažnai daug ko prikalba, kartais ir niekų, todėl būtų teisingiausia į tai nekreipti rimtesnio dėmesio. Bet rusiškasis nacional–imperializmas toks nebūtų, jeigu jis nepasinaudotų bet kokia proga agresyvumui demonstruoti. Rusijai niekas neuždraus savoje Juozapo Žemėje tokius vad. bandymus atlikti. Rusija karts nuo karto paleidžia raketas, kurios nuskridusios tūkstančius km., tiksliai pataiko į taikinį. Tai eilinis Rusijos išbandytas būdas kaip pagąsdinti vakarų kapitalistus, juos atgrąsyti nuo laukiančių darbų. Ir tokie Rusijos metodai veikia. Ukraina palikta viena kovoti su ją užpuolusios Rusijos agresija. Įvairiapusė vakarų valstybių pagalba Ukrainai apginti savo teritoriją ir laisvę būtų privaloma, teisėta, protinga, bet jos nėra.
O kur galima būtų paskaityti , kad rusų paleistos raketos, nulėkusios tūkstančius km. pataiko tiksliai į taikinį.
Visokiai Rusijos propagandai gal nederėtų skirti viešo dėmesio apskritai. Tegul ji sau kalba panosėje… Mes užsiimkime atitinkamai savo saugaus gyvenimo kūrimu.