Dešimtmečiais dėl nemalonių kvapų besiskundžiantys klaipėdiečiai, pastaruoju metu ypač dažnai kreipiasi į miesto savivaldybę dėl pietinėje Klaipėdos dalyje jaučiamų nemalonių kvapų bei galimo pramonės įmonių veiklos poveikio aplinkai ir žmonių sveikatai. Reaguodama į gyventojų susirūpinimą, Klaipėdos miesto savivaldybė imasi griežtų veiksmų – nedelsiant inicijuojami kompleksiniai neplaniniai patikrinimai.
„Klaipėdiečių sveikata – aukščiau visko. Jokia veikla mieste negalima vykdyti aplaidžiai ar gyventojų sveikatos sąskaita. Savivaldybė griežtai žiūri situaciją, o atsakingos institucijos turi veikti skubiai ir užtikrintai. Kiekvienas gyventojų pranešimas mums yra svarbus signalas – į jį reaguojame be jokių išlygų. Jau pasirašiau oficialius raštus į Aplinkos ministeriją, Aplinkos apsaugos agentūrą, Aplinkos apsaugos departamentą ir Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, prašydamas nedelsiant organizuoti neplaninius patikrinimus keliose įmonėse.
Taip pat laikinai pastatyti mobilią oro kokybės tyrimų stotį šalia įmonių veiklos teritorijų, kad būtų galima objektyviai įvertinti galimą kvapų sklaidą ir oro taršos mastą. Apie tai ketvirtadienį asmeniškai kalbėjausi su Aplinkos ministru Kastyčiu Žuromsku“, – sako Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Reaguodama į gyventojų nusiskundimus, savivaldybė kreipėsi į įmonių atstovus prašydama įvertinti, ar vykdomos veiklos metu galėjo būti technologinių procesų pažeidimų ar kvapų neutralizavimo sistemų sutrikimų. Taip pat paprašyta pateikti duomenis apie taikomas ir planuojamas kvapų emisijų mažinimo priemones, jų efektyvumą bei įgyvendinimo eigą.
Pažeidimų netoleruos
„Po kreipimosi į įmones, gavome atsakymus, kad abi atlieka technologinius pakeitimus, dėl ko gali būti juntamas padidėjęs nemalonių kvapų sklaidos intensyvumas. Tačiau noriu aiškiai pabrėžti – tokių dalykų netoleravau ir netoleruosiu. Savivaldybės specialistai, nors neturi teisės vykdyti patikrinimų, reaguoja itin atsakingai – vyksta į įmones net ir naktimis, o pastebėję galimus pažeidimus nedelsdami praneša įmones kontroliuojančioms institucijoms.
Dar kartą turiu priminti, kad savivaldybė nėra atsakinga už kvapų kontrolę – šią funkciją atlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, o įmonių kontrolę, ar veikia nepažeidžiant teisės aktų Aplinkos apsaugos agentūra. Tačiau kiekvienu atveju jaučiame didžiulę pareigą prieš miestiečius paraginti atsakingas institucijas veikti ir nustatyti galimus pažeidimus“, – pažymėjo A. Vaitkus.
Mero teigimu, nors ir įmonės tvirtina, kad imasi tam tikrų priemonių, tačiau gyventojus varginantys kvapai ir toliau išlieka rimta problema. Kol tai nebus išspręsta – kontrolė bus nuolatinė ir aktyvi, o atsakingos institucijos įtrauktos maksimaliai.
Parengta pagal Klaipėdos savivaldybės pranešimą





















