Iki rugpjūčio 6 d. vyksta pagrindinis priėmimas į universitetus ir kolegijas. Net dvylika aukštųjų mokyklų šešiuose Lietuvos miestuose kviečia rinktis įvairias pedagogikos studijas: bakalauro, gretutines arba pedagogikos profesines studijas.
Įstojusieji į prioritetines pedagogikos studijų programas – matematiką, lietuvių kalbą ir literatūrą, prancūzų ir vokiečių kalbas, fiziką, chemiją, biologiją, istoriją, geografiją, IT, pradinį ugdymą ir specialiąją pedagogiką – galės pretenduoti į kelis šimtus eurų siekiančias stipendijas.
Bakalauro studijos baigus mokyklą
Įgijusieji vidurinį išsilavinimą gali rinktis bakalauro pedagogikos studijas pasirinktoje kolegijoje arba universitete ir per 3–4 metus įgyti ugdymo mokslų išsilavinimą kartu su pedagogo kvalifikacija.
Stojantieji į aukštąsias mokyklas turi būti išlaikę ne mažiau kaip tris valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir vieną stojančiojo laisvai pasirinktą egzaminą.
Išimtis taikoma stojantiesiems į menų pedagogikos studijas ir baigusiesiems trumposios pakopos studijas, jiems pakaks dviejų egzaminų: stojantiesiems į menų pedagogiką nereikės matematikos, o baigusiesiems trumposios pakopos studijas – pasirenkamojo egzamino.
Trijų (dviejų stojant į menų pedagogiką arba po trumpųjų studijų) valstybinių brandos egzaminų įvertinimų aritmetinis vidurkis turi būti ne mažesnis nei pagrindinis mokymosi pasiekimų lygis (50 balų), jei stojama į universitetą, ir ne mažesnis nei patenkinamas (41 balas), jei stojama į kolegiją.
Visi stojantieji taip pat turi pasiekti mažiausią stojamąjį konkursinį balą, nustatytą pačių aukštųjų mokyklų.
Stojimo į aukštąsias mokyklas prašymai teikiami LAMA BPO informacinėje sistemoje.
Gretutinės studijos pasirinkus kitą specialybę
Įstojus į aukštąją mokyklą, bet pasirinkus ne pedagogikos studijų programą, galima rinktis gretutines pedagogikos studijas. Jos suteikia galimybę greta pagrindinės studijų programos studijuoti ir pedagogiką.
Rinktis pedagogikos gretutines studijas gali įstoję tiek į valstybės finansuojamas, tiek į valstybės nefinansuojamas studijų vietas. Užbaigus šias studijas įgyjama pedagogo kvalifikacija, t. y. galima pradėti dirbti mokytoju mokykloje.
Registruotis gretutinėms studijoms galima jau įstojus į norimą studijuoti pagrindinę studijų programą ir prasidėjus studijų procesui. Stojantieji kviečiami domėtis, ar pasirinkta aukštoji mokykla teikia galimybę rinktis gretutines studijas.
Profesinės studijos jau įgijus aukštąjį išsilavinimą
Aukštųjų mokyklų absolventai, norintys tapti mokytojais, gali rinktis pedagogikos profesines studijas, kurių metu galima įgyti pedagogo kvalifikaciją arba kvalifikaciją ir norimo mokyti dalyko kompetencijų.
Universitetinės pedagogikos profesinių studijų programos skirstomos į dvi rūšis: 60 studijų kreditų (arba 1 metų), skirtas pedagogo kvalifikacijai įgyti, ir 120 studijų kreditų (arba 2 metų), skirtas pedagogo kvalifikacijai ir mokomojo dalyko kompetencijoms įgyti.
Į 60 studijų kreditų programą galima stoti turint konkretaus mokomojo dalyko aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos.
Į 120 studijų kreditų programą galima stoti turint aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos ir norint tapti kito mokomojo dalyko mokytoju. Pavyzdžiui, kai užbaigus matematikos studijas norima dirbti matematikos ir kito dalyko mokytoju.
Taip pat į 120 studijų kreditų programą galima stoti turint aukštąjį išsilavinimą, bet neturint pedagogo kvalifikacijos ir norint tapti tam tikro mokomojo dalyko mokytoju, ko turimas išsilavinimas nesuteikia. Pavyzdžiui, kai baigus slaugos studijas norima dirbti biologijos mokytoju.
Priėmimas į pedagogikos profesines studijas vyksta tiesiogiai aukštosiose mokyklose. Stojantiesiems į šias studijas privalomas motyvacijos vertinimas, kurį organizuoja aukštosios mokyklos.
Stipendijos pedagogikos studentams
Pasirinkusieji prioritetines pedagogikos studijų programas galės pretenduoti ir į valstybės teikiamą finansinę paramą.
Valstybės finansuojamų prioritetinių pedagogikos specializacijų bakalauro arba gretutinių studijų studentai turės galimybę gauti 455 eurus per mėnesį siekiančias stipendijas.
O prioritetinių specializacijų pedagogikos profesinių studijų ir baigiamojo kurso bakalauro ar gretutinių studijų studentai kas mėnesį galės gauti 770 eurų stipendijas. Ši parama numatyta tiems, kurie sudarys sutartį su savivaldybe ar mokykla ir įsipareigos baigus studijas ten dirbti ne trumpiau kaip 3 metus per 5 metų laikotarpį, ne mažiau kaip 0,7 etato.
Daugiau aktualios informacijos – interneto svetainėje www.mokysiu.lt.