Vyriausybė patvirtino Krašto apsaugos ministerijos siūlymą keisti įstatymą ir didinti karių atlyginimus bei išmokas bei gerinti karių gerbūvį ir tarnybos sąlygas. Šie pokyčiai reikalingi norint iki pilno operacinio pajėgumo išvystyti Lietuvos atkurtą Pirmąją nacionalinę diviziją, didinti karo tarnybos patrauklumą, gerinti karių tarnybos sąlygas ir didinti Lietuvos kariuomenės pajėgumus.
Siekiant pilnai užpildyti brigadas ir kitus karinius vienetus, kurie ir sudarys Pirmąją diviziją, kariams bus didinami atlyginimai bei išmokos, daugiau mokama už dalyvavimą lauko pratybose.
„Lietuva ne tik spartina ginklavimąsi, bet ir plečia savo karinį personalą. Siekiant išlaikyti esamus karius ir pritraukti naujų, reikalingos atitinkamos paskatos – dėl aukštos kvalifikacijos personalo konkuruojame visoje darbo rinkoje. Šis socialinis paketas, šiandien patvirtintas Vyriausybėje, dar šios sesijos metu pasieks Seimą. Taip pat jau šiemet, remdamiesi Suomijos ir Izraelio pavyzdžiais, ženkliai intensyvinsime rezervo mokymus. Taigi, pasirūpinsime ir savo kariais, ir tuo, kad jiems netrūktų „geležies “, – sako krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Atlyginimų didinimas
Vienas esminių siūlymų – didinti profesinės karo tarnybos karių atlyginimo koeficientus 7 procentais. Taip pat siūloma didinti karių priedo už ypatingą pareigų specifiką dydžius, už specialiąsias operacijas ir karinį rengimąsi joms – siūloma didinti priedo koeficientą nuo 0,37 iki 0,57 bazinio dydžio.
Priedus, kurie mokami už dalyvavimą lauko pratybose, siūloma padidinti nuo 0,37 iki 0,8 bazinio dydžio. Lauko pratybos – psichologinės ir fizinės ištvermės reikalaujanti veikla, o ir rizika sveikatai pratybų metu – ženkliai išauga. Padidinus priedą už dalyvavimą lauko pratybose, galimai daugiau karių rinktųsi tarnybą koviniuose padaliniuose, o tai leistų geriau sukomplektuoti pėstininkų batalionus.
Įstatymo pakeitime taip pat siūloma papildyti profesionaliosios karo tarnybos karių tiesiogiai vykdomų pareigų, susijusių su ypatinga pareigų specifika, šias pareigas atitinkančių priedų dydžių sąrašą naujomis pareigomis/užduotimis.
Numatyti ir priedai kariams už tiesioginį Lietuvos oro erdvės stebėjimą, ginkluotės valdymą bei kontroliavimą kovinio budėjimo metu, kaip ir priedai už tarnybinių užduočių vykdymą ilgą laiką kitoje tarnybos vietoje Lietuvos teritorijoje. Už tai siūloma skirti 0,11 bazinio dydžio priedą. Tokio pat dydžio priedą siūloma mokėti ir už budėjimą taikos meto užduočių vykdymo pajėgose.
Tarnybos pratęsimas
Įstatymo pakeitime taip pat numatoma, kad Krašto apsaugos ministras arba įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į krašto apsaugos sistemos poreikius, gali pratęsti kario profesinę karo tarnybą, sulaukus išleidimo į atsargą amžiaus, pagal terminuotą profesinės karo tarnybos sutartį ne ilgiau kaip 4 metams.
Siūloma ilginti ir perkėlimo į dimisiją amžių. Profesinės karo tarnybos karių perkėlimo į dimisiją amžių ilginant nuo 60 iki 65 metų, toks pat ilginimas siūlomas ir atsargos kariams.
Planuojami įstatymo pakeitimai skirti karių gerovei ir turėtų ne tik pagerinti tarnaujančių karių gyvenimo sąlygas, bet ir paskatinti daugiau Lietuvos piliečių jungtis prie šalies ginkluotųjų pajėgų.
Karių socialinio paketo pokyčių įgyvendinimui vien šiais metais planuojama papildomai skirti apie 20 mln. eurų. Tikimasi, kad šie pokyčiai taps motyvacija stiprinti Lietuvos kariuomenės gretas ir užtikrinti jos efektyvumą bei pasirengimą.
Parengta pagal KAM pranešimą