Kaip šeimai ir namų ūkiui tinkamai pasirengti galimiems iššūkiams? Kaip ugdyti psichologinį atsparumą ekstremaliomis aplinkybėmis ir žinoti, kaip veikti užtikrintai? Kaip atpažinti dezinformaciją ir nepasimesti informaciniame triukšme? Lietuvos gyventojai vis aktyviau įsitraukia į pilietinio pasipriešinimo ir atsparumo stiprinimo mokymus, kuriuose randa atsakymus į šiuos ir kitus aktualius klausimus.
Nuotolinės mokymo platformos „Mobilizacijos mokykla“ duomenimis, per praėjusius metus šie kursai buvo išklausyti daugiau nei 33 tūkstančius kartų, o vien per pirmąjį šių metų ketvirtį šis skaičius šoktelėjo iki 190 tūkstančių. Tokie skaičiai liudija apie didėjantį visuomenės sąmoningumą ir norą pasirengti galimiems iššūkiams.
„Visuomenės įsitraukimas į valstybės gynybą – tai brandžios, atsakingos ir pilietiškos tautos požymis. Pilietinio pasipriešinimo mokymai parodo, kad kiekvienas žmogus – nesvarbu, ar jis yra gydytojas, mokytojas ar studentas – gali ir turi prisidėti prie bendro saugumo. Stipri valstybė prasideda nuo pasirengusios ir sąmoningos visuomenės,“ – sako krašto apsaugos viceministras Tomas Godliauskas.
Susidomėjimas pilietinio pasirengimo temomis sparčiai auga ne tik tarp pavienių gyventojų – mokymais aktyviai domisi ir verslo atstovai. Balandžio–gegužės mėnesiais Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (MPPD prie KAM) specialius užsiėmimus organizuos net 40 Lietuvos įmonių. Šis įsitraukimas rodo, kad vis daugiau žmonių supranta – visuotinė gynyba nėra vien karinių struktūrų reikalas, tai mūsų visų atsakomybė ir bendras tikslas.
Piliečių pasirengimas – išmokstamas
Geopolitiniai iššūkiai padiktavo būtinybę stiprinti visuomenės pasirengimą įvairaus pobūdžio grėsmėms pasitelkiant tikslingą visuomenės švietimą. Pilietinio pasipriešinimo mokymai – tai ne vien teorinės žinios, bet praktinių įgūdžių lavinimas, stiprinantis žmogaus pasitikėjimą savimi ir mažinantis nežinomybės baimę. Tai yra viena iš šiuolaikinės atgrasymo strategijos dalių, kurios esmė – sąmoninga, pasirengusi ir atspari visuomenė.
Visuomenės apklausos parodė, kad daliai gyventojų trūksta žinių ir įgūdžių, reikalingų pasirengti dienai „X“. Siekiant suteikti gyventojams būtinus įgūdžius, MPPD prie KAM kartu su Lietuvos šaulių sąjunga bei kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis sukūrė nemokamus 8 valandų trukmės mokymus, orientuotus į pilietinio pasipriešinimo ir atsparumo hibridinėms grėsmėms ugdymą. Kursai apima ne tik neginkluoto pasipriešinimo pagrindus, bet ir pirmosios pagalbos, išgyvenimo, kibernetinio saugumo bei dezinformacijos atpažinimo temas. Specializuotose programose dalyviai taip pat gali išmokti valdyti bepiločius orlaivius.
Mokymai vyksta tiek nuotoliniu būdu, tiek gyvai praktiniuose užsiėmimuose. Juose dalyvaujantys gyventojai, organizacijos bei institucijos įgyja žinių ir įrankių, leidžiančių efektyviai veikti ekstremalios situacijos metu. Detalesnė informacija apie mokymus – interneto svetainėje www.svarbiospamokos.lt.
Visuotinė gynyba – mūsų visų reikalas
Visuotinė gynyba – ne tik kariuomenės atsakomybė, bet visos visuomenės įsipareigojimas. Reikšminga jo sudedamoji dalis – pilietinis pasipriešinimas, kurio esmė – kiekvieno piliečio įsitraukimas, paremtas atsakomybe už savo artimuosius, bendruomenę ir valstybę. Visuomenė, kurioje kiekvienas supranta savo vaidmenį valstybės gynyboje, tampa ne tik stipresnė, bet ir atsparesnė grėsmėms.
Geriausias būdas įgyti valstybės gynybos žinių ir praktinių įgūdžių – rinktis skirtingas karo tarnybos formas: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, Krašto apsaugos savanorių pajėgas, Lietuvos šaulių sąjungą, Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ar karo komendantūras.
Parengta pagal KAM pranešimą