Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno pavaduotojas Domas Griškevičius inicijavo Vietos savivaldos įstatymo pakeitimą, kuris sudarytų palankesnes sąlygas savivaldybių opozicijai veikti bei užkirstų kelią dirbtiniams susitarimams, kurie riboja opozicijos teises.
„Praktikoje tikrai pasitaiko, kai valdančioji dauguma manipuliuoja opozicijos sudarymu. Šiuo metu galioja opozicijos visumos reikalavimas, t. y. visos valdantiesiems nepriklausančios frakcijos ar pavieniai tarybos nariai privalo formuoti opoziciją kaip visumą ir tik tuomet gali naudotis opozicijai priklausančiomis teisėmis“, – pabrėžia demokratas.
Perteklinė sąlyga
Pasak Seimo nario, pasitaiko savivaldybių, kur išrinktos daugumos atstovai tiesiog susitaria, jog tam tikri savivaldybės nariai dirbs opozicijoje, tačiau neprisijungs prie visumos, tokiu būdu sutrukdydami sudaryti opoziciją ir deklaruoti jos lyderį.
„Kai savivaldybės taryboje oficialiai nedeklaruojama opozicija jei priklausantys tarybos nariai negali tapti Etikos ir Antikorupcijos komisijų ir Kontrolės komitetų pirmininkais, o tai tikrai smarkiai apriboja oponavimo daugumai galimybes. Man atrodo labai svarbu įstatymu užkirsti kelią nesąžiningiems mažumos ir daugumos susitarimams, kurie trukdo išrinktiems tarybos nariams kokybiškai dirbti opozicijoje. Tikrai pasitaiko savivaldybių, kur įsigalėjusi vienvaldystė, tokią situaciją būtina keisti iš esmės“, – sako D. Griškevičius.
Anot Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto nario, sąlyga, reikalaujanti absoliutaus visų mažumos narių sutarimo, siekiant sudaryti opoziciją ir įgyti jai priklausančias teises, yra perteklinė ir kertasi su realia darbo praktika. „Opozicijos paskirtis yra atstovauti savo rinkėjams, jų nuomonių įvairovei. Tokių susitarimų galimybė ir atsiradimas praktikoje mažina rinkėjų pasitikėjimą demokratiniais procesais, savo išrinktais atstovais. Kokybiškam valdymui opozicija ir jos siūlomos alternatyvos bei kritika daugumos sprendimams yra itin svarbi ir šią teisę būtina plėsti“, – teigia pasiūlymo iniciatorius.
Įstatymo pakeitimais taip pat siūloma mažinti tarybos narių atlyginimą be pateisinamos priežasties jiems nedalyvavus posėdyje. Taip pat siūloma įpareigoti daryti savivaldybių Antikorupcijos komisijos posėdžių įrašus, nes tokia praktika geriau užtikrina atskaitomybės ir skaidrumo principų įgyvendinimą.
Parengta pagal Seimo kanceliarijos pranešimą