Mažindama administracinę naštą verslui ir siekdama valdymo efektyvumo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) siūlo sujungti Lietuvos standartizacijos departamentą su Nacionalinio akreditacijos biuru bei Lietuvos metrologijos inspekcijai perduoti kai kurias Nacionaliniam metrologijos institutui valstybės deleguotas funkcijas. Biurokratinės naštos mažinimas yra vienas iš EIMIN pristatyto plano „START “ prioritetų.
„Kitų šalių patirtis rodo, kad institucijų sujungimas gali pagerinti koordinaciją, sumažinti administracines išlaidas ir sustiprinti paslaugų prieinamumą. Svarbiausia – užtikrinti, kad veiklos išliktų nepriklausomos ir laikytųsi tarptautinių standartų. Siekiame subalansuoto ir atsakingo sprendimo, kuris duotų naudą tiek valstybei, tiek verslui, tiek ir vartotojams“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Įvertinta, kad Nacionalinio akreditacijos biuro, Lietuvos standartizacijos departamento ir Lietuvos metrologijos inspekcijos administracijos bei valdymo funkcijas vykdančių darbuotojų skaičius viršija rekomenduojamą ribą – jis sudaro daugiau nei 25 proc. viso personalo. Šios funkcijos turėtų sudaryti iki 15 proc. visos įstaigos darbuotojų struktūroje.
Prognozuojama, kad sujungus Nacionalinį akreditacijos biurą ir Lietuvos standartizacijos departamentą, vien tik administravimo funkcijų optimizavimas galėtų sutaupyti apie 300 tūkst. eurų per metus. Be to, pagerėtų paslaugų prieinamumas verslui ir visuomenei, sustiprėtų kokybės infrastruktūros koordinacija, o ištekliai būtų naudojami efektyviau.
Peržiūrint metrologijos inspekcijos ir Nacionalinio metrologijos instituto funkcijas būtų sprendžiami nacionalinių matavimo vienetų standartų (etalonų) atnaujinimo klausimai. Šiuo metu dalis naudojamos įrangos yra fiziškai nusidėvėjusi ir reikalauja papildomų investicijų.
Šie sprendimai siūlomi ne tik remiantis nacionaline analize, bet ir atsižvelgiant į tarptautinę praktiką. Atlikta analizė parodė, kad akreditacija, metrologija ir standartizacija yra tarpusavyje glaudžiai susijusios – tai nacionalinės kokybės infrastruktūros pagrindas. Skirtingose šalyse taikomi įvairūs modeliai, tačiau dalis jų renkasi konsoliduotą veiklą, siekdamos geresnio koordinavimo ir mažesnių sąnaudų.
Parengta pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pranešimą