Spalvingų kiaušinių ant Velykų stalo nori visi, tačiau užsiimti jų marginimu dažnam pritrūksta kantrybės. Juo labiau – vaikams. Tačiau į darbą pasitelkus šiek tiek kasdienių gaminių magijos, turėsite ne tik originaliai nudažytų kiaušinių, bet ir smagų užsiėmimą. Puikią nuotaiką sukursite su mažomis išlaidomis – pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, acto ir maistinės sodos dažnuose namuose yra visada, o kiaušinių dažų kainos prasideda nuo keliasdešimt centų.
„Velykų lietuviai labai laukia ir matome, kad mintys apie gražiausią pavasario šventę jau sukasi daugelio galvose. Planuodami vaišes, dekoracijas, pirkėjai įgudę visko nepalikti paskutinei minutei. Jau auga kiaušinių pardavimai – akivaizdu, kad greitai namuose bus repetuojami ne tik šventiniai kepiniai, bet ir išbandomos naujos marginimo technikos. Gyventojai nori ir pačia švente pasidžiaugti ilgiau, todėl dairosi įvairių dekoracijų, suvenyrų, kiaušinių dažų ir jau puošia namus. Net ir kelios mielos smulkmenos ar tiesiog gražių su šeima nudažytų margučių dubuo iškart sukuria šventinę nuotaiką belaukiant Velykų“, – sako G. Kitovė.
Kaip lietuviai šiais laikais dažo margučius? Tinklo atstovė pastebi, kad kasmet klasika konkuruoja su naujais, socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusiais metodais.
„Matome, kad žmonės ieško natūralumo – dažo mėlynu kopūstu, burokėliais ar ciberžole, mat šių produktų paklausa išauga kaip ant mielių. Nesenstanti klasika svogūnų lukštai tikriausiai yra viena populiariausių marginimo priemonių. Svogūnų dėžėse niekada nebūna tokios švarios kaip prieš Velykas – pirkėjai perka ne tik svogūnus, bet į maišelį prigriebia ir nukritusių jų lukštų.
Tačiau prieš kiekvienas Velykas galime ir stebėti naujus mados vėjus. Vienu metu buvo išpopuliarėję tamsūs, blizgantys, raudonu vynu dažyti kiaušiniai, kitais metais vyravo dangaus mėlyna, kuri išgaunama mėlynuoju kopūstu. Tačiau įprastų margučių dažų populiarumas neslūgsta taip pat – jais numargintų kiaušinių spalvos būna ryškios, gyvybingos, dažyti paprasta, o į veiklą gali įsitraukti net patys mažiausieji, taip kartu kuriant šeimos tradicijas“, – sako G. Kitovė.
Smagumo bus iki soties – kunkuliuos lyg vulkanas
Ieškant originalios ir smagios kiaušinių dažymo technikos, verta išbandyti „putojančių“ kiaušinių metodą, išpopuliarėjusį socialiniuose tinkluose.
Eiga visai paprasta – nereikės nei ilgai mirkyti kiaušinių, nei nuobodžiauti laukiant rezultato. Prireiks tik kietai virtų baltų kiaušinių, kiaušinių dažų, mažų indelių spalvoms maišyti, teptuko ir kiek netikėtų ingredientų – maistinės sodos bei acto. Patogu naudoti ir keksiukų formą, o jeigu nenorite spalvotų pirštų – ir pirštines.
Pirmiausia iš kiaušinių dažų ir sodos padarykite tirštą pastą. Tam paimkite šiek tiek sodos (kiekis priklausys nuo to, kiek kiaušinių norite nudažyti), įlašinkite kiaušinių dažų, įpilkite truputį vandens ir viską sumaišykite, kol gausite tirštą masę.
Nepadauginkite vandens – jei mišinys bus per skystas, dažai nubėgs nuo kiaušinių. Tačiau dažų nepagailėkite – soda ir actas spalvas pašviesins, ir jos bus labiau pastelinės.
Galite naudoti ir vieną spalvą, bet gražiausia bus, jeigu atskiruose indeliuose paruošite jų įvairių. Daug skirtingų dažų nereikės – pakaks su vaikais prisiminti pradinės mokyklos laikus ir spalvų teoriją. Sumaišę mėlyną ir raudoną gausite violetinę, o iš raudonos ir geltonos – oranžinę spalvą.
Kai paruošite skirtingus sodos ir kiaušinių dažų mišinius, teptuku jomis dažykite kiaušinius. Maišykite spalvas, čia didelio kruopštumo nereikia. Nudažytus kiaušinius po vieną dėkite į keksiukų skardą – taip jie nenusiridens ir bus patogiau kitame dažymo etape.
Kai visus kiaušinius nudažysite iki soties, prasidės dar linksmesnė dalis. Kiekvieną kiaušinį užpilkite trupučiu acto. Šis reaguos su soda ir lyg vulkanas pradės šnypšti, putoti, o iš skirtingų dažų sukurs marmurinį efektą.
Kai visus kiaušinius taip „nuputosite“, tiesiog nuplaukite vandeniu ir nusausinkite virtuviniu popieriumi. Viskas – užtruksite neilgai, bet smagiai praleisite laiką ir turėsite gražiai margintų kiaušinių.
Parengta pagal „Iki“ pranešimą