Šiandien Kijeve Europos Komisija pasiūlė naują paramos Ukrainai paketą, kad būtų apsaugota jos energetikos sistema ir sudarytos sąlygos visapusiškai integruotis į Europos energijos rinką.
Šis dokumentų rinkinys sudarys sąlygas iki 2027 m. pradžios visiškai susieti Ukrainos elektros energijos rinką su Europos Sąjunga ir Moldova, taip pat tolesnę integraciją į ES dujų sektorių, jei Ukraina gerokai paspartins būtinas rinkos reformas. Tai taip pat padidins tiekimo saugumą Ukrainoje ir platesniame regione, nes Europos Komisija padės vykdyti būtinus dujų pirkimus. Labai svarbu, kad paspartinus vidaus atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybą, šis rinkinys padidins bendrą Ukrainos energetikos sistemos atsparumą.
Per pastaruosius trejus metus Ukrainos civilinė energetikos infrastruktūra buvo nepaliaujamai vykdomų Rusijos išpuolių taikinys, o pusė šalies energetikos infrastruktūros buvo sunaikinta. Tik visiškai nepriklausoma energetikos sistema gali apsaugoti Ukrainą nuo dabartinių išpuolių ir būsimo spaudimo. Visapusiška Ukrainos integracija į ES energijos rinką bus bendrų saugumo garantijų, kurias gali suteikti Europos Sąjunga, dalis, taip pat veiksminga išankstinė atstatymo sąlyga, nes energetinis saugumas yra labai svarbus, kad investicijos galėtų judėti visoje šalyje.
Europos Komisijos Pirmininkė Ursula fon der Lejen sakė: „Trejus metus Rusija stengėsi panardinti Ukrainą į tamsą, nepaliaujamai taikydamasi į energetikos infrastruktūrą. Tai turi liautis visam laikui. Šiandienos pasiūlymu Europa užtikrins, kad Ukrainos energetikos sistema būtų atspari, saugi ir konkurencinga. Daugiau atsinaujinančiųjų išteklių energijos ir visapusiška energijos rinkų integracija užtikrins didesnį energetinį saugumą tiek Ukrainai, tiek Europos Sąjungai.“
Naujos priemonės bus grindžiamos daugiau kaip 2 mlrd. eurų ES parama, suteikta per pastaruosius trejus metus, siekiant padidinti Ukrainos energetikos sistemos atsparumą ir užtikrinti žmonių prieigą prie energijos. Parama visų pirma bus teikiama per Ukrainos energetikos paramos fondą, Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, taip pat humanitarinę pagalbą ir pajamas iš imobilizuoto Rusijos turto.
Parengta pagal Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje pranešimą