Vasario 13 d. prasidėjusioje 75-ajame Berlyno kino šventėje šalies kino bendruomenės dėmesys kryps į Šarūną Zenkevičių, kuriam bus įteiktas apdovanojimas, skirtas perspektyviausiems Europos aktoriams.
Savo pasaulinius pristatymus švęs net trys filmai, prie kurių prisidėjo Lietuvos kūrėjai, o industrijai skirtoje dalyje bus pristatytos šalies kino naujienos, tarp jų – vystoma dirbtinio proto platforma, padedanti kurti vaizdinį turinį, rašoma Lietuvos kino centro pranešime žiniasklaidai.
Specialus įvertinimas antrus metus iš eilės
Berlyno kino šventės metu iškilmėse aktoriui Š. Zenkevičiui bus įteiktas „European Shooting Stars“ apdovanojimas, skirtas kylančioms Europos kino žvaigždėms. Praėjusių metų pabaigoje buvo paskelbta, kad Š. Zenkevičius pateko į garbingą „European Shooting Stars“ programą, į kurią kasmet atrenkama dešimt pažangiausių Europos kino aktorių. Šiemet programoje dalyvauja aktoriai iš visų trijų Baltijos šalių.
Programos komisijos narių nuomone, naujausiame režisieriaus Igno Jonyno filme „Siena“ (prod. Rūta Jekentaitė ir Martynas Mickėnas, „Baltic Productions“) Š. Zenkevičius juos sužavėjo gebėjimu atskleisti savo vaidinamą veikėją įvairiomis spalvomis. Filme aktorius įkūnija ornitologą Vilių, kuris netikėtai susiklosčius aplinkybėms yra priverstas įsitraukti į kontrabandinę veiklą.
Lietuvai tai antras „European Shooting Stars“ apdovanojimas iš eilės. Praėjusiais metais jį gavo aktorius Džiugas Grinys, 2021 metais – Žygimantė Elena Jakštaitė, o 2015 metais – Aistė Diržiūtė.
„European Shooting Stars“ programai kandidatūrą skiria Lietuvos kino centras. Lietuvoje atranką vykdo Lietuvos kino centras, Nepriklausomų prodiuserių asociacija ir Lietuvos aktorių gildija.
Trys bendros gamybos filmai su Lietuva
Šiemet Berlyno kino šventėje savo pasaulinius pristatymus švęs net trys filmai, prie kurių prisidėjo Lietuvos kūrėjai – „Smėlio užtvanka“ (rež. Čejen Černić Čanak), „Specialioji operacija“ (rež. Oleksiy Radynski) ir „Fiodoro Ozerovo gulbės giesmė“ (rež. Yuri Semashko).
„Smėlio užtvanka“ – bendros Kroatijos, Slovėnijos ir Lietuvos gamybos filmas, kurį koprodiusavo Ieva Norvilienė („Tremora“). Jo veiksmas vystosi kaime, kuriame jaučiama tvyranti potvynio grėsmė. Ten gyvenančio jauno vaikino Marko gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai jo vaikystės draugas Slavenas grįžta į tėvo laidotuves ir atgaivina jų uždraustą romaną.
Prie „Smėlio užtvankos“ reikšmingai prisidėjo ir daugiau lietuvių – filmui muziką kūrė kompozitorius Domas Strupinskas, o spalvomis rūpinosi koloristas Jonas Zagorskas.
Dokumentinis filmas „Specialioji operacija“ – bendros Ukrainos ir Lietuvos (Jurga Kaye, „Studija Kinema“) gamybos darbas. Filmo garsu rūpinosi garso režisierius Vladimiras Golovnitskis.
Filmas „Specialioji operacija“ sukurtas remiantis vien tik stebėjimo kamerų fiksuota medžiaga, gauta iš Ukrainos teisėsaugos. Ši medžiaga išsamiai dokumentuoja vienos garsiausių Rusijos invazijos į Ukrainą akimirkų: nuo ginkluoto Černobylio atominės elektrinės užgrobimo 2022 metų vasario 24 dieną iki skuboto Rusijos karių pasitraukimo po pralaimėjimo mūšyje dėl Kyjivo.
Filmas kurtas bendradarbiaujant su „Public Interest Journalism Lab“ ir kaip „The Reckoning Project“, tarptautinio sumanymo, kuriuo siekiama fiksuoti ir tirti Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje, dalis. Projektą parėmė „The Ribbon International“ ir Europos solidarumo fondas Ukrainos filmams, prie kurio kasmet nuo 2023 metų prisideda ir Lietuva.
Berlyno kino šventėje taip pat bus galima pamatyti Kęstučio Drazdausko („Artbox“) prodiusuotą filmą „Fiodoro Ozerovo gulbės giesmė“. Šį filmą, padedant Baltarusijos kino kūrėjų tinklui ir prodiuseriams iš Lietuvos bei Vokietijos, sukūrė iš gimtosios šalies pasitraukusių baltarusių grupė, vadovaujama režisieriaus Y. Semaško (Semashko).
K. Drazdausko teigimu, ši partnerystė – išskirtinė, nes jos tikslas buvo ne tik sukurti filmą, bet ir padėti nepriklausomam baltarusių kinui patekti į Europos kino industrijos žemėlapį.
Filme „Fiodoro Ozerovo gulbės giesmė“ pasakojama apie jauną muzikantą Fiodorą Ozerovą, kuris, net ir vyraujant Trečiojo pasaulinio karo nuotaikoms, nori kurti ir kaip apsėstas ieško savo megztinio, jo nuomone, suteikiančio stebuklingų dainų rašymo galių.
Lietuvos pristatymas tarptautinei kino industrijai
Kartu su švente vykstančioje Europos kino mugėje Lietuvos kino centras bendrame Baltijos šalių stende pristatys naujausius lietuviškus filmus ir dar tebevystomus projektus, konsultuos koprodukcijos, sklaidos ir kitais su kino lauku susijusiais klausimais, supažindins su regioniniais kino renginiais.
Šiemet specialioje Europos kino mugės programos dalyje, skirtoje startuoliams, bus pristatyta ir lietuvių kurta platforma „Perfection42“, skirta lengviau ir veiksmingiau įdarbinti dirbtinio proto modelius kuriant vaizdinį turinį.
„Perfection42“ komanda sukūrė technologiją, leidžiančią grafikos darbus atlikti reikšmingai greičiau – atsisakyti pasikartojančių užduočių ir apdoroti paveikslėlius bei vaizdo medžiagą taip, kad kelių dienų darbas virstų į kelių minučių užduotį. Toks įrankis gali būti ypač vertingas žaidimų ir kino kūrėjams, pavyzdžiui, kadruočių kūrimui, koncepcijų plėtojimui, 2D / 3D modeliavimui ir kt.
Berlyno kino šventė vyksta vasario 13–23 dienomis.