Sausio 25-osios vidurdienį, pasitinkant miesto pirmojo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose šventę, Rotušės aikštėje tradiciškai vyks Vilniaus vėliavų pakėlimo iškilmės. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į iškilmingą renginį pačioje sostinės širdyje, praneša savivaldybė.
Simboline tradicija siekiama įprasminti pirmą kartą paminėtą Vilniaus vardą, kai 1323 m. sausio 25-ąją Lietuvos Karalius Gediminas laišku kreipėsi į viso pasaulio krikščionis, atverdamas savo kraštą, valdas bei karalystę kiekvienam geros valios žmogui
Renginio metu vilniečius ir sostinės svečius sveikins Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestras, berniukų ir jaunuolių choras „Ąžuoliukas“, LNOBT operos solistai: Karolis Kašiuba ir Joana Gedmintaitė. Renginį papuoš Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos karių defilė.
Vilniaus šviesų šventė
Renginio išvakarėse Vilniaus 702-ąsias pirmojo paminėjimo metines pradės tris dienas truksianti Vilniaus šviesų šventė, pakviesiantis atrasti instaliacijų šviesų užlietas įvairias sostinės erdves.
Šventėje lankytojų lauks 18 instaliacijų ir 3 papildomi kūriniai. VII Vilniaus šviesų šventė vyks sausio 24–26 dienomis, nuo 18 iki 22 val.
Vilniaus senamiestyje – eismo ribojimai
Transporto priemonių eismas (išskyrus gyventojų ir aptarnaujantįjį transportą) Trakų, Bokšto, Universiteto, Didžiojoje, Latako, Stiklių, Vokiečių, Benediktinių gatvėse, taip pat Vilniaus gatvės dalyje nuo Klaipėdos iki Vokiečių gatvės bus draudžiamas:
- nuo sausio 24 d. 18 val. iki sausio 25 d. 6 val.;
- nuo sausio 25 d. 18 val. iki sausio 26 d. 6 val.;
- ir nuo sausio 26 d. 18 val. iki sausio 27 d. 6 val.
Nuo sausio 24 d. 18 val. iki sausio 26 d. 23 val. bus draudžiamas transporto priemonių eismas Vilniaus gatvės dalyje nuo Liejyklos iki Klaipėdos gatvės.
Sausio 24, 25 ir 26 dienomis siekiant užtikrinti patogų ir greitą atvykimą į Vilniaus šviesų šventės renginius populiariausiais maršrutais centro kryptimi autobusai ir troleibusai važiuos dažniau.
Tikėsime, kad Vilnius greitai švęs ir 7.275 m. pr. Kr. archeologinę Vilniaus įkūrimo sukaktį: įkūrė etniniai Lietuvos dzūkai (lietuvių tautos istorijos knyga “Istorija pareinant į Lietuvą” p. 21 – 22 ir 28 – 29).
Vilnius yra rytų aukštaičių vilniškių tarmės plote, Nalšios žemėje. Dzūkija prasideda nuo Grigiškių ir senovėje buvo apgyvendinta daugiausia jotvingių..vle.lt/straipsnis/lietuviu-kalbos-tarmes/
Keista, kad 2025-01-23 skelbtas pranešimas apie renginį kažkodėl tik šiandien, t.y. “po čėsi”, portale pasimatė…
Beje, apie tuos Vilniaus archeologinius duomenis, rodančius, kad jis įkurtas 7.275 m. pr. Kr., derėtų žinute merui Benkunskui pasiųsti asmeniškai. Juk galima būtų surengti pasaulinį renginį šiai datai paminėtį. Tai būtų didžiulė valstybinė nauda ne tik Vilniui, bet ir visai Lietuvai, o gal ir visam baltų regionui.
Taigi matote, kad rašinys paskelbtas NE PO ČĖSI: 2025-01-23 13:15:00 – prie pavadinimo yra data.
>Kažin.
Raštą Valdui Benkunskui el. paštu kartu su nuoroda į knygą “Istorija pareinant į Lietuvą”, esu asmeniškai jam išsiuntęs 2024.12.02. Pridurdamas laiške, kad “meniškai apipavidalinant projektą kartu su elektroninio Vilko pastaugimu, galėtų atlikti Vilniaus Gedimino Technikos universiteto architektai (turėta omenyje Katedros aikštė priešais paminklą LDK Gediminui). Kartu parašiau, kad veiksmus tarp Vilniaus miesto savivaldybės ir VGTU, kaip inžinierius, šiuo reikalu galėčiau ir pakoordinuoti. Atsakymo, matyt dėl gerb. Mero užimtumo, kol kas negavau. Dėkoju.
>Rimgaudui
Knygos 28 – 29 p. parašyta: “Kraštotyrininkas V. Šaulys Neries upės vagoje1958 m. Vilniuje nufotografavo akmenį su jame įrėžtomis Gediminaičių stulpų žymėmis. Žymes iš V. Šaulio archyvo perpiešė dr. Vykintas Vaitkevičius ir, remiantis J. Šeimio runų skaitymo metodika runinį užrašą perskaitome kaip žodį cika = CIKA. Vieni dzūkai bendrinės kalbos žodį ČIA, priklausomainuo šnektos, taria kaip CI, kiti kaip CY ir gaunasi, kad CIKA yra pavadinimas, reiškiantis vietą, kurioje gyvena gentiniai dzūkai.. Akmuo tebestovi žvėryne. Dėkoju.
Legendos yra legendos,tiesiog susipažinkit su lietuvių kalbos auštaičių tarmės ir jos patarmių žemėlapiu ( ten rasit, kurios tarmės plote yra Vilnius ) ,skaitykit mokslinius straipsnius . Rytų aulštaičių vilniškių šnektai taip at būdinga č, t versti c (tiek-ciek) dž- dz , bei tai yra rytų aukštaičių, o ne pietų aukštaičių ( dzūkų) šnekta. vle.lt/straipsnis/rytu-aukstaiciu-patarme/#gallery1-1