Sausio 13 d., pirmadienį, Seimo istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje buvo iškilmingai paminėta Laisvės gynėjų diena ir įteikta 2024-ųjų metų Lietuvos laisvės premija.Renginyje dalyvavo aukščiausieji šalies vadovai: prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana, kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis. Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus minėjime nedalyvavo dėl sveikatos pablogėjimo.
S. Skvernelis siūlė Sausio 13-ąją įtraukti į valstybės švenčių sąrašą
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis Laisvės gynėjų dienos minėjime ir Laisvės premijos įteikimo iškilmėse kalbėjo, jog pagerbdami Sausio 13-osios aukų atminimą, net ir po 34-erių metų vis dar jautriai vertiname 1991-ųjų sausio įvykius, prisimename bendrumo jausmą, suvokiame tikrąją iškovotos laisvės kainą.
„Besitęsiantis karas yra tiesmukas priminimas mums visiems, kad grėsmė niekur nedingo, o laisvė reikalauja nuolatinių pastangų. Mūsų laisvės kelias nebuvo nei trumpas, nei tiesus, tačiau mes jį praėjome vieningai, nes aiškiai suvokėme, kad neįmanoma egzistuoti su okupantu“, – kalbėjo Seimo pirmininmas.
Jis taip pat ragino prieš kitąmet pasitinkant 35-ąsias Sausio 13-osios priimti principinį sprendimą ir sausio 13-ąją įtraukti į valstybės švenčių sąrašą šalia Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios.
„Laisvės gynėjų dieną paskelbus šventine diena, galėtume aktyviau įtraukti jaunąją visuomenę į gyvą atmintį puoselėjančias akcijas ir minėjimus. Taip šiai datai suteikiant kuo didesnę istorinės dienos svarbą, ir, kol dar turime galimybę leidžiant visuomenei išgirsti gyvus tų istorinių akimirkų liudytojų prisiminimus“, – sakė Saulius Skvernelis.
Iškilmingame minėjime taip pat kalbėjo:
Aukščiausiosios Tarybos apsaugos skyriaus pareigūnas, atsargos pulkininkas Saulius Guzevičius, prisiminęs, kaip po Kovo 11-osios sprendimų savanoriai suprato, jog teks ginti nepriklausomybę jėga. Jis taip pat atkreipė dėmesį į pastangas menkinti Lietuvos istoriją ir paragino ginti valstybingumo pamatus.
Fotografas Romualdas Požerskis, įamžinęs 1991 metų sausio įvykius, pasidalijo prisiminimais apie savo patirtį tomis dienomis, pabrėždamas, kaip svarbu išsaugoti atmintį apie laisvės kovas.
Seimo gynybos štabo narys Liutauras Vasiliauskas, paragino paskelbti Sausio 13-ąją valstybine švente, pabrėždamas šios datos svarbą nepriklausomybės gynybos istorijoje.
Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus kadetė Lukrecija Kuzmickaitė, kuri savo kalboje pabrėžė jaunimo vaidmenį saugant ir puoselėjant laisvės vertybes.
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas Juozas Olekas, kuris savo kalboje pabrėžė Laisvės gynėjų dienos svarbą ir paragino išsaugoti atminimą apie laisvės kovas:
Minėjime buvo įteikta 2024 metų Laisvės premija kunigui Juliui Sasnauskui, pranciškonui, Lietuvos neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyviui, pogrindinės spaudos leidėjui ir publicistui.
Laisvės premijų komisijos pirmininkė Rima Baškienė, pristatė 2024 metų Laisvės premijos laureatą ir pabrėžė premijos svarbą įvertinant asmenis, prisidėjusius prie laisvės kovų:
Atsiėmęs garbingą apdovanojimą J. Sasnauskas pasidalijo savo mintimis apie laisvės kovų reikšmę ir dvasinę stiprybę:
Renginyje skambėjo muzikiniai kūriniai, buvo prisiminti žuvusieji ir pagerbti visi, kurie prisidėjo prie Lietuvos laisvės gynimo.
Tikėsimės, kad per Valstybės vėliavos pakėlimo iškilmes be Jo Eminencijos arkivyskupo Gintaro Lino Grušo aikštėje matysime ir Jos Eminenciją seno tikėjimo lietuvių Krivę Iniją Trinkūnienę.
Laisvės gynėjų dienos paminėjimas papuoštas Ukrainos vėliava – nuostabus lietuviško patriotizmo pavyzdys.
Man tai vis kirba klaustukas: kodėl Sausio įvykiai įslaptinti lygiai taip pat , kaip Maidano ? Maidane nužudyta žymiai daugiau , bet tyrimas uždraustas. Valdžia net nepaskelbė žudikų paieškos – negalima. Lietuvoje Tvartelis paskelbė žudikus, bet toliau, tiksliau aiškintis negalima. Kaip tai suprasti ?
Kas tas Tvartelis ?
Kas tas klaustukas?
Jojo, ar ne per daug mistikos ?
Sausio 13-osios atminimo laužo kriminalas: G. Nausėda atvyko, o kur buvo S. Skvernelis ir G. Paluckas?
– alfa.lt/aktualijos/lietuva/sausio-13osios-atminimo-lauzo-kriminalas-g-nauseda-atvyko-o-kur-buvo-s-skvernelis-ir-g-paluckas/346283/k/0/
(Gal už kampo reikalus aiškinosi?)