Aplinkos ministerija primena, kad tinkamas elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas yra svarbus tiek aplinkos apsaugai, tiek žmonių sveikatai. Gyventojai skatinami nekaupti nebenaudojamų prietaisų, tokių kaip telefonai, televizoriai ar kita elektronika, o pasinaudoti tam skirta atliekų surinkimo infrastruktūra.
Nuo šių metų gyventojai ras daugiau informacijos, kur galima priduoti elektros ir elektronikos atliekas. Apie atliekų surinkimo vietas, jų darbo laiką bei kontaktus informacija turės būti skelbiama ir visuomenės informavimo priemonėse.
Įsigaliojusiose Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisyklių pataisose numatyta, kad viešinimas apie elektros ir elektronikos atliekų surinkimo vietas turės būti vykdomas ne rečiau kaip 4 kartus per kalendorinius metus. 2 kartus per kalendorinius metus tokia informacija bus skelbiama mažiausiai viename iš penkių daugiausiai Lietuvos interneto vartotojų peržiūrų turinčiame naujienų portale ir 2 kartus – nacionalinėje ar regioninėje spaudoje. Šias viešinimo išlaidas turės apmokėti gamintojai ir importuotojai arba gamintojų ir importuotojų organizacijos.
Nemokamas išvežimas
Praėjusiais metais įsigaliojo tvarka, kad apie galimybę pasinaudoti nemokama atliekų išvežimo paslauga nurodant tokios paslaugos teikimo telefono numerį elektros ir elektroninės įrangos pirkėjus turi informuoti įrangos gamintojai ir importuotojai ir prekybos bei atliekų surinkimo vietose.
Elektros ir elektronikos įrangos atliekas galima atvežti į beveik visose savivaldybėse esančias 115 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Nebenaudojamą elektroniką galima atiduoti ir elektronikos atliekas tvarkančioms įmonėms. Jeigu jos turi rinkos vertę, už jas dar ir bus sumokėta. Didžiųjų miestų gyventojai elektronikos atliekų gali atsikratyti dar paprasčiau – išsikviesti atliekų taksi ir jos bus išvežtos tiesiai iš jų namų.
Elektronikos atliekas taip pat galima nunešti į bet kurią elektronikos prietaisais ir įranga prekiaujančią vietą, jei tos atliekos yra tokios pačios paskirties, kaip jose parduodami gaminiai. Elektroninius įrenginius, kurių išoriniai matmenys mažesni nei 20 cm galima palikti didesniuose prekybos centruose esančiose surinkimo dėžėse.
Atiduoti tik legaliems surinkėjams
Elektros ir elektroninės įrangos atliekose yra ypač daug įvairių pavojingų cheminių medžiagų ar jų junginių, kurie, jas tvarkant netinkamai, gali patekti į aplinką ir ją užteršti, taip pat pakenkti žmonių sveikatai. Todėl labai svarbu, kad šios atliekos būtų atiduotos leidimus šiai veiklai turintiems atliekų tvarkytojams ir nebūtų ardomos tam neskirtose vietose.
Pasitaiko atvejų, kad atliekų surinkėjai atvykstantys į namus paimti elektros ir elektroninės įrangos atliekų dirba nelegaliai. Atkreipiame dėmesį, kad gyventojai perduodami jiems atliekas privalo prašyti atliekų perdavimą patvirtinančio dokumento, pavyzdžiui, atliekų perdavimo–priėmimo akto, atliekų vežimo lydraščio arba įmonės darbo pažymėjimo. Tai leis įsitikinti, kad atliekos bus sutvarkytos tinkamai.
Aplinkos ministerija pažymi, kad šias atliekas surenkančios ir tvarkančios įmonės, prieš išveždamos jas iš surinkimo vietų ir įrenginių perdirbti, pirmiausia turi įvertinti galimybę šią elektroninę ir elektros įrangą suremontavus naudoti pakartotinai. Jeigu pačios nevykdo paruošimo naudoti pakartotinai veiklos, turi perduoti šią paslaugą teikiančioms atliekų tvarkymo įmonėms.
Labai svarbu, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekos būtų surenkamos atskirai ir nemaišomos su kitomis atliekomis. Jeigu priimant metalo laužą nustatoma, kad jame yra elektros ir elektroninės įrangos atliekų, tokios atliekos turi būti atskiriamos priėmimo metu ir registruojamos priėmimo dokumentuose nurodant kiekį bei atliekų kodą.
Jei elektros ir elektroninės įrangos atliekos yra užterštos pavojingomis medžiagomis ir todėl kelia grėsmę atliekas tvarkančių įmonių personalo saugumui ir sveikatai, turi būti perduodamos pavojingas atliekas tvarkančioms įmonėms.
Svarbu žinoti, kad priėmimo vietoje elektros ir elektroninės įrangos atliekos gali būti nepriimamos, jeigu šiems prietaisams trūksta pagrindinių dalių, jose yra atliekų, nepriskiriamų elektros ir elektroninės įrangos atliekoms ar šios atliekos kelia pavojų darbuotojų sveikatai ar saugumui.
2022 m. Lietuvos vidaus rinkai buvo pateikta 67,2 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos, surinkta ir apdorota 21,6 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų.