Sausio 15 d. 17 val. Pilies muziejaus konferencijų salėje (Priešpilio g. 2, Klaipėda) vyks dokumentinio filmo „Vabalų kaimo pelkininkai“ (2024) pristatymas.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje ne vienerius metus kartu su operatoriumi Valdu Ramanausku rengiamos vaizdo istorijos apie senuosius Klaipėdos krašto gyventojus – šišioniškius ir jų gyvenimo būdą, aplinką, papročius.
„Vabalų kaimo pelkininkai“ – tai jau šeštasis vizualus pasakojimas, sukurtas pagal vietinių gyventojų (autochtonų) šeimų archyvinę medžiagą bei ekspedicijose nufilmuotus kadrus.
Filmas nukelia į nuo Vokietijos imperijos laikų gyvavusį pelkininkų kaimą, kuris yra 7 km į rytus nuo Kintų, tarp Minijos ir Tenenio upių bei Aukštumalos pelkės.
Vietovė šiandien neatpažįstamai praradusi savo savastį: durpių kasimas ir bulvių auginimas nebėra gyventojų pragyvenimo šaltinis, potvyniai nebeužtvindo vabališkių namų bei kiemų, o prie sodybų nebepamatysime prieš kelis dešimtmečius įprastai stovėjusių smaluotų valčių.
Tačiau visa, kas neseniai prarasta, dar saugo kelių senųjų gyventojų atmintis. Skirtingu laiku nufilmuoti originalūs vaizdo įrašai, vietinių lūpomis ištarti žodžiai, jų išreikšti jausmai leis ne tik išgirsti, bet ir pajusti, kas yra pelkininkų savastis ir kas šios ypatingos agrarinės bendruomenės atstovams buvo šventa, deja, negrįžtamai sunaikinta.
Ar dar liko džiugesio karo metais ir po karo „suvarpytose“ širdyse? Kas buvo svarbu tik seniesiems pelkininkams, o kas „įsirašė“ ir jų palikuonių atmintyje?
Kokie pelkininkų papročiai skinasi kelią šiandien? Atsakymų į šiuos bei kitus klausimus renginio rengėjai kviečia kartu ieškoti Pilies muziejuje sausio 15-ąją. Po filmo peržiūros diskusijoje dalyvaus iš vaizdo juostos pažinti veikėjai.
Renginys nemokamas.