Seimo narys Artūras Zuokas raštu kreipėsi į energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną, ragindamas imtis priemonių, kad būtų suvaldyti dujų nuotėkiai daugiabučiuose namuose.
Pasikartojantys sporgimai kelia susirūpinimą
„Susirūpinimą kelia didelę žalą sukeliantys sprogimai daugiabučiuose namuose, paskutinis atvejis susijęs su galimai dirbtinai sukeltu dujų nuotėkiu Vilniuje, Naujininkuose. Tai rodo, kad daugiabučių namų gyventojai išlieka pažeidžiami ir neapsaugoti nuo tyčinių ar atsitiktinių incidentų, susijusių su nekorektišku dujų prietaisų naudojimu. Kadangi Vilniuje beveik pusė butų daugiabučiuose naudoja gamtines dujas maisto gaminimui arba šildymui, išlieka didelė rizika dėl incidentų pasikartojimo,“ – rašte dėsto Artūras Zuokas
Elektrifikacijos terminai
Seimo 2024 m. birželį patvirtinta Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija pabrėžia, kad iki 2050 m. ryškiausia tendencija energetikos srityje bus energetikos sektoriaus elektrifikacija. Būtų nuoseklu — visiškai atsisakyti dujų maisto gamybai ir pereiti prie elektros energijos naudojimo. Todėl Seimo narys A. Zuokas prašo patikslinti, kokia apimtimi ir terminais Lietuvoje ir Vilniuje planuojama atsisakyti dujų maisto gamybai ir pereiti prie elektros energijos naudojimo.
„Tuo atveju, jeigu tokių planų nėra arba ten, kur negalima elektrifikacija, dujų tiekėjai ir tinklo operatoriai turi prisiimti atsakomybę ne tik už dujų pardavimą, bet ir už saugų jų eksploatavimą pagal vieningą saugumo standartą,“ – pabrėžia jis.
Automatinių skaitiklių naudingumas
Vienas iš A. Zuoko siūlomų sprendimų – paprastų dujų apskaitos skaitiklių, kurių Vilniuje yra dauguma, pakeitimas į automatinius skaitiklius. „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) 2020 m. atliko analizę dėl automatinių dujų skaitiklių diegimo. Jų teigimu, analizė parodė, kad ši programa nėra ekonomiškai naudinga. Dėl įvykusių incidentų Seimo narys prašo peržiūrėti programos naudingumą – kad programos vykdymas prisidėtų prie žmonių gyvybių ir turto išsaugojimo.
A. Zuoko teigimu, vertinant programai reikalingų lėšų poreikį, kartu turėtų būti įvertinta ir valstybės valdomų įmonių politika, kai iš reguliuojamos veiklos uždirbtas pelnas, kurį suneša Lietuvos įmonės ir gyventojai, investuojamas į projektus užsienyje. Tuo metu Lietuvoje pinigų trūksta net tinklo patikimumui ir tiekimo saugumui užtikrinti.
Minisro prašoma įvertinti padėtį
Atsižvelgiant į tai, Seimo narys prašo Energetikos ministerijos kruopščiai išnagrinėti susiklosčiusią padėtį ir pateikti išvadą dėl dujų maisto gamybai atsisakymo ir perėjimo prie elektros energijos naudojimo. Iš ministerijos taip pat laukiama išvadų dėl automatinių dujų skaitiklių įrengimo Lietuvoje ir Vilniaus miesto savivaldybėje, preliminariai nurodant programos apimtis, terminus ir reikalingas lėšas.
Iš energetikos ministro taip pat laukiama nuomonės dėl valstybės valdomų įmonių politikos tobulinimo, kuri pirmiausia įpareigotų investuoti į Lietuvos energetikos infrastruktūrą ir dujų tiekimo saugumo didinimą.