Suomiją ir Estiją jungiantis elektros kabelis pirmąją Kalėdų dieną buvo pažeistas. Nuo tada apribotos galimybės importuoti pigią energiją iš Šiaurės šalių į Baltijos šalis lėmė didesnes elektros kainas Lietuvoje, tačiau šventinis laikas kol kas šį efektą sušvelnina.
Gruodžio 23–29 dienomis vidutinė didmeninė elektros energijos savaitės kaina „Nord Pool“ biržos Lietuvos kainų zonoje, palyginti su ankstesne savaite, išaugo 41 proc. nuo 56 Eur / MWh iki 79 Eur / MWh. Latvijoje ir Estijoje vidutinė didmeninė elektros kaina buvo tokia pati, kaip ir Lietuvoje.
„Kiekvienais metais šventiniu laikotarpiu elektros vartojimas sumažėja, todėl įprastai formuojasi mažos elektros kainos. Tačiau pirmąją Kalėdų dieną pažeistas „EstLink 2“ kabelis tapo didžiausiu praėjusios savaitės ir mėnesio įvykiu.
Elektros sistemos darbas dėl šio įvykio nesutriko, tačiau Baltijos šalys antroje savaitės pusėje pigų energijos importą iš Suomijos turėjo pakeisti didesne vietinių šiluminių elektrinių gamyba bei importo srautais iš Lenkijos. Tai lėmė, kad Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse augo elektros kaina. Tiesa, šventiniu periodu Baltijos šalys suvartoja palyginti mažą elektros kiekį, tai reikšmingai sušvelnino šio įvykio įtaką rinkos kainoms.
Šiuo metu Estijos ir Suomijos perdavimo operatorės pradėjo tyrimą, išsiaiškino tikslią gedimo vietą ir planuoja reikiamus remonto darbus. Vis tik, reikia prisiminti, kad „EstLink 2“ jungtis dėl remonto darbų šiais metais nebuvo prieinama 7 mėnesius, tad Baltijos šalių energetikos sistema jau yra atlaikiusi panašius iššūkius“, – sako „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus ekspertas Andrius Maneikis.
Elektros suvartojimas Lietuvoje praėjusią savaitę sumažėjo 3 proc. nuo 254 GWh iki 246 GWh. Vietos elektrinės šalyje užtikrino 61 proc. elektros energijos suvartojimo*. Bendrai Lietuvoje praėjusią savaitę buvo pagaminta 150 GWh elektros energijos, tai yra 33 proc. mažiau nei prieš savaitę, kai vietinė gamyba siekė 222 GWh.
Lietuvoje praėjusią savaitę daugiausiai elektros energijos pagamino vėjo ir šiluminės jėgainės.
Gal šiais kabelių pažeidimais Rusija nori priversti atsisakyti nuo vasario pradžioje numatomo atsijungimo nuo Rusijos elektros tinklų, nuo vad. BREL žiedo? Jau vien šio elektros energijos iš Suomijos kabelio dabartinis nutraukimas ir planuojamas jo 6–9 mėn remontas kelia didelį klausima apie numatomą atsijungimą nuo BRELo. Gal net neįmanomą. Priminsiu, kad yra dar papildomi dešimtys būdų padaryti aukštos įtampos elektros tiekimo jungtis su Suomija, Švedija ir Lenkija neveikiančias. Taigi, kabelio tarp Suomijos ir Estijos nutraukimas užduoda sunkų klausimą įvairiems litgridams,igničiams ir kitiems tariamos elektros rinkos spekuliantams.
Kažkada ir Lietuvos “atsijungimas” nuo sovietų sąjungos buvo laikomas neįmanomu,
Nėra jokio kito sunkaus klausimo, išskyrus vieną – kaip suvaldyti išprotėjusią rusišką mešką. Perjungimas tikrai įvyks, o jūsų komentare tiesiog košė.