Lapkričio 21 d., ketvirtadienio vakarą, Vilniuje vykęs mitingas prieš socialdemokratų vadovaujamą valdančiąją koaliciją išryškino ne tik ir ne tiek pilietinės visuomenės veiklumą, bet ir tam tikrų politinių veikėjų bandymus pasinaudoti jautriomis temomis siekiant destabilizuoti valdžią ir tuo pačiu politinę padėtį Lietuvoje.
Antisemitizmas – pretekstas politinei kovai?
Vienas pagrindinių protestuotojų reikalavimų buvo nutraukti koalicijos sutartį su Remigijaus Žemaitaičio partija „Nemuno aušra“, kuri kaltinama antisemitinėmis pažiūromis.
Protestuotojai teigė, kad antisemitizmas neturi vietos politikoje, tačiau kyla klausimas, ar šie kaltinimai nėra pasitelkiami kaip priemonė kurstyti abejones demokratinius vyksmais. Dabartinę valdančiąją koaliciją išrinko rinkėjai, o jos sudėtis buvo sudaryta remiantis rinkimų rezultatais.
Protesto simboliai ir šūkiai
Mitinge, kuriame dalyvavo gerokai mažiau žmonių nei anksčiau rengtame proteste, buvo pasitelktos Lietuvos, Izraelio irlytinių mažumų (įmantriai pasivadinusių LGBTQ+ trumpiniu) bendruomenės vėliavos. Mitingo rengėjai pabrėžė „nulinės tolerancijos“ antisemitizmui svarbą ir teigė, kad valdžia negali būti statoma ant susiskaldymo pamatų.
Protestuotojai simboliškai įteikė premjerui Gintautui Paluckui nuvytusias rožes, vadindami jas „sulaužytų pažadų“ ir „bevystančios koalicijos“ simboliu. Taip pat buvo teigiama, kad dabartinė valdžia esą kompromituoja Lietuvą tarptautinės visuomenės akyse.
Pralaimėjusiųjų rinkimus keliamas politinis triukšmas kenkia valstybei
Nepaisant šio mitingo rengėjų skambių frazių apie kovą su diskriminacija ir antisemitizmu, mitingas akivaizdžiai turėjo politinį pobūdį.
Nors dalyviai tvirtino, kad jie nėra prieš rinkimų rezultatus, reikalavimas keisti koalicijos partnerius iš esmės buvo aiškus demokratinio proceso ignoravimas.
Protesto rengėjų deklaruojamos vertybės prieštaravo jų pačių veiksmams. Pavyzdžiui, nors buvo skelbiama apie pagarbą demokratijai, kai kurie protestuotojai premjerą kaltino, jog valdžia jam esą yra svarbiau už žmonių poreikius.
Neabejotina, kad tokios akcijos, kuriose manipuliuojama jautriomis temomis, ne tik kelia vidines įtampas, bet ir daro didelę žalą Lietuvos įvaizdžiui tarptautinėje arenoje. Demokratinės visuomenės pagrindas yra rinkėjų valios gerbimas, o protestai, siekiantys destabilizuoti valdžią, pažeidžia šį principą.
Kažin ar mitingo dalyviams mojuojantiems kumščiais po mūšio (rinkimų) rūpėjo Lietuva?