Laistymo sistemos paruošimas žiemai yra būtinas žingsnis, norint užtikrinti, kad ji sėkmingai tarnautų ir kitą sezoną. Laistymas.lt įmonės įkūrėjas Ramūnas Rederis perspėja, kad būtent šiuo laikotarpiu padaroma žala vandens sistemoms pavasarį atsiena itin brangiai. Specialistas atsako į svarbiausiaus klausimus, norintiems sutaupyti ir pataria, į ką būtina atsižvelgti.
Šalčio ir ledo padarytai žalai garantija netaikoma
Pasak R. Rederio, sistemoje užšalęs vanduo gali pažeisti vamzdžius, nes temperatūrai krentant vanduo plečiasi. Šalčiui ypač neatsparios metalinės, žalvarinės laistymo sistemos dalys, gaminiai iš polipropileno (PP).
„Bet kokios pažaidos sumažina sistemos tarnavimo laiką: neparengta sistema greičiau susidėvės, nes ją reikės nuolat remontuoti. Net ir naujai sistemai dėl šalčio ir ledo padarytos žalos jokia garantija netaikoma,“ – pasakoja specialistas.
Nežinantiems, kada yra geriausias laikas ruošti laistymo sistemą žiemai, R. Rederis pataria to imtis tada, kai nakties temperatūra kelias naktis iš eilės nukrenta žemiau nulio.
„Kaip nepamiršti paruošti laistymo sistemos žiemai? Jeigu turite ir vairuojate automobilį, keisdami padangas į žiemines išsipūskite ir laistymo sistemą“, – rekomenduoja specialistas.
Svarbiausia iš sistemos pašalinti vandenį
Laistymas.lt įkūrėjas pabrėžia, kad svarbiausias patarimas – prieš šalnas, laistymo sezonui pasibaigus iš sistemos išleisti visą vandenį. Specialistas dalinasi patarimais dviejų tipų laistymo sistemų savininkams.
Nusidrenuojanti sistema
Turintiems automatinę laistymo sistemą su drenažiniais vožtuvais, ji automatiškai išleidžia visą vandenį iš laistymo vamzdžių ir purkštukų. Vis dėlto rudenį svarbu pasirūpinti laistymo įvado iki laistymo vožtuvų dėžės paruošimu žiemai.
Pirmiausia reikia užsukti įvadinį laistymo ventilį ir įsitikinti, kad yra įrengtas drenažinis vožtuvas laistymo vožtuvų kolektoriuje. Kolektoriaus vožtuvas turėtų būti įrengtas prieš laistymo vožtuvus. Jeigu kolektoriaus gale įrengto vožtuvo nėra, reikėtų paieškoti ventilio. Jį atsukus leisti vandeniui išbėgti ir žiemos laikotarpiui palikti jį atvirą.
Pripučiama sistema
Pripučiamos sistemos savininkai pirmiausia turėtų užsukti įvadinį laistymo ventilį. Po to prisijungti prie laistymo hidranto, laistymo vožtuvų kolektoriaus arba laistymo įvado ir išpūsti laistymo sistemą 2 kartus, atidarant kiekvieną laistymo vožtuvą atskirai.
Laistymo vožtuvus reikėtų atidaryti tokiu būdu, kaip paleidžiamas laistymas rankiniu būdu – geriausia iš laistymo kompiuterio, nustatant kiekvienos laistymo zonos laistymą. Iš pradžių purkštukai laistys įprastai, vėliau iš purkštukų pradės purkšti rūkas, o galiausiai tiesiog oras.
Specialistas išskiria tokius atvejus, kai dėl kokių nors priežasčių negalima naudotis laistymo kompiuteriu. Tokiu atveju reikėtų atidaryti laistymo vožtuvus rankomis – pasukti prieš laikrodžio rodyklę laistymo vožtuvo solenoidą ir vožtuvas atsidarys. Vandens išpūtimui iš sistemos tokiu atveju reikėtų naudoti oro kompresorių. Svarbiausia atsižvelgti į tai, kad oro slėgis neviršytų laistymo sistemos vandens tiekimo slėgio (4 bar). Priešingu atveju per didelis slėgis gali pažeisti sistemos dalis.
Išleidus iš turimo sistemos vandenį, R. Rederis rekomenduoja atlikti kelis papildomus žingsnius:
-
Prasukite laistymo hidrantų ventilius įstrižai: pasukus ventilius 45 laipsnių kampu, ledas nesuskaldys ventilio sklendės mechanizmo.
-
Atjunkite lašelinę laistymo sistemą: jei turite lašelinę laistymo sistemą, rekomenduojama prieš pučiant oro kompresoriumi atkimšti galinę kapiliarinio vamzdelio aklę. Taip yra dėl to, kad nešvarumai kaupiasi gale vamzdžio – tuo pačiu profilaktiškai atliksite lašelinio vamzdelio valymą. Išpūtus vėl užkiškite vamzdelį akle.
-
Nukelkite purkštuvus: purkštuvus turintiems virš žemės siūlau juos išmontuot ir laikykite patalpoje.
-
Apsaugokite laistymo valdymo bloką: jei valdymo blokas yra baterinis, montuojamas ant krano, apsaugokite jį nuo šalčio ir drėgmės numotuodami ir laikykite viduje. Kitu atveju, jei valdiklis yra prijungtas laidais prie laistymo vožtuvų, sustabdykite laistymo programą nustatydami žiemos režimą. Rekomenduojame palikti įjungtą į el. lizdą per visą žiemą – tokiu būdu išsaugosite laistymo nustatymus ir apsaugosite nuo drėgmės poveikio mikroschemas bei ekraną.
-
Laikykitės saugumo instrukcijų: prieš pradedant darbus, atidžiai perskaitykite laistymo sistemos instrukcijas.
Vis dėlto tiems, kurie nėra tikri, kaip reikėtų atlikti visus šiuos darbus, R. Rederis pataria rinktis patikimus savo srities profesionalus.
„Jei nesate tikri, kaip tinkamai paruošti savo laistymo sistemą, kreipkitės į specialistus. Paprašykite, kad jie Jums kas metus primintų apie laistymo sistemos paruošimą žiemai. Rinkitės tuos, kurie suteikia garantiją laistymo sistemos paruošimui – tokiu būdu sutaupysite pavasarį, jeigu vis dėlto prireiktų remonto,“ – šypsosi R. Rederis.