Finansų ministrė Gintarė Skaistė ir Šveicarijos ambasadorius Lietuvai Martinas Mišeletas pasirašė daugiau nei 10 mln. eurų vertės bendradarbiavimo sutartį, skirtą „Pilietinio įsitraukimo“ programos įgyvendinimui. Ji orientuota į visuomenės įsitraukimo į sprendimų priėmimo proceso stiprinimą ir savanoriškos veiklos kokybės gerinimą.
Finansų ministrė G. Skaistė pasirašydama susitarimą MO muziejuje pažymėjo, kad šios programos tikslai itin aktualūs šių dienų geopolitinėje situacijoje: „Pilietinio dalyvavimo ir socialinio aktyvumo stiprinimas prisideda prie atsparios, įtraukios ir demokratinės visuomenės kūrimo. Šveicarijos ir Lietuvos bendradarbiavimas suteikia naujų galimybių didinti mūsų visuomenės saugumą, skatinant žmones burtis ir kartu stiprinti bendradarbiavimą su valdžios institucijomis bei nevyriausybinėmis organizacijomis“.
Matomos didelės galimybės
Pasak ministrės, Lietuvoje socialinis aktyvumas dar nėra pakankamai išvystytas – bendruomeninėse veiklose ir savanorystėje dalyvauja tik 16 proc. žmonių.
„Matome didelį potencialą, kurį mūsų piliečiai demonstravo rusijos pradėto karo Ukrainoje kontekste – virš 150 000 savanorių prisidėjo prie pagalbos iniciatyvų ukrainiečiams. Todėl tikime, kad šios programos priemonės padės sustiprinti ir plėsti piliečių įsitraukimą, kuris labai reikalingas ir kitose mums svarbiose srityse bei pasiekti, kad iki 2030 m. savanorystėje dalyvautų bent 22 proc. Lietuvos žmonių“, – teigė ministrė.
„Savanorystė užima svarbią vietą Šveicarijos visuomenėje. Būti bent vienos pilietinės visuomenės organizacijos nariu – tai tarsi mūsų DNR dalis, nes daugiau nei trečdalis mūsų gyventojų užsiima savanoriška veikla. Žvelgdamas į ateitį, ypač džiaugiuosi numatyta partneryste su Šveicarijos ZEWO fondu. ZEWO standartas yra gerai žinomas tarp šveicarų, jis užtikrina, kad pilietinė organizacija būtų valdoma skaidriai ir atsakingai“, – pasirašydamas bendradarbiavimo sutartį kalbėjo Šveicarijos ambasadorius Lietuvai Martinas Mišeletas.
Dvi įgyvendinimo kryptys
„Pilietinio įsitraukimo“ programa bus įgyvendinama dviem pagrindinėmis kryptimis. Pirmoji sieks stiprinti nevyriausybinių organizacijų (NVO) vaidmenį sprendimų priėmime, gerinti jų skaidrumą ir atskaitomybę, ypatingą dėmesį skiriant jaunimo ir migrantų įsitraukimui. Antroji kryptis orientuota į savanoriškos veiklos kokybės gerinimą, rengiant naujus standartus savanorių valdymui ir mokant su savanoriais dirbančius asmenis.
Programai įgyvendinti skiriama 9,75 mln. Šveicarijos frankų (10,36 mln. eurų) suma, prie kurios Lietuva papildomai prisidės 15 proc. bendrojo finansavimo lėšomis. Programos operatoriumi paskirta Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA), kuri bus atsakinga už tinkamą programos įgyvendinimą ir atsiskaitymą donorams.
Puiku, kad skatinama savanoriška veikla. Savanoriškai dalyvavau Šveicarijos mokslininkų iniciatyvoje spręsti milžiniškų Naskos dykumos Pietų Amerikoje piešinių atsiradimo kilmę, už ką buvau apdovanotas knyga “Spirit of Enterprise”. Ir dar smagiau, kad sutartis buvo pasirašyta MO muziejuje. Sveikinu.