Stiprindama sveikatos įstaigų parengtį mobilizacijai ir galimai karo grėsmei, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijavo regioninius susitikimus su savivaldybių ir gydymo įstaigų atstovais.
„Sveikatos sektoriaus pasirengimas mobilizacijai ir karui yra bendras valstybės ir savivaldos tikslas, kurio siekiant ypatingai svarbus bendradarbiavimas ir bendrų veiksmų koordinavimas, atliekant priskirtas valstybės mobilizacines užduotis.
Regioninių susitikimų tikslas – strategiškai aptarti valstybės ir savivaldos matymą ir lūkestį, kaip galėtų būti stiprinama sveikatos sektoriaus parengtis valstybės ir savivaldos lygmenimis, bendrus sąlyčio taškus ir darbo organizavimo principus stiprinant sveikatos priežiūros įstaigų atsparumą ir koordinavimo mechanizmus mobilizacijos ar karo atveju“, – teigia SAM kanclerė Jurgita Grebenkovienė.
Per pastarąjį mėnesį surengti pirmieji regioniniai susitikimai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Susitikimuose dalyvavo SAM ir jai pavaldžių organizuojančių ligonių bei savivaldybių ir joms pavaldžių gydymo įstaigų atstovai, savivaldybių administracijų vadovai.
Šie susitikimai svarbūs ne tik siekiant užtikrinti sveikatos sektoriaus parengtį operatyviai ir koordinuotai teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atlikti gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas krizės metu, bet ir stiprinti sveikatos sektoriaus atsparumą.
KAM šalies ligoninėms pirks apsaugos priemonių bei generatorių
Krašto apsaugos ministerija Lietuvos ligoninėms pirks įvairaus galingumo elektros generatorių už maždaug 4,3 mln. eurų bei medicinos darbuotojams skirtų dujokaukių ir apsauginės aprangos, skirtos apsisaugoti esant cheminiam, biologiniam, radiaciniam ar branduoliniam (CBRN) įvykiui, už maždaug 300 tūkst. eurų. 2024-2025 metais planuojamais įsigijimais siekiama didinti šalies gydymo įstaigų atsparumą ir pasirengimą galimoms grėsmėms, kurių metu šalies ligoninės galės nepertraukiamai teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
„Tinkamas pasirengimas galimoms krizėms padeda efektyviau į jas reaguoti. Nepertraukiamas mūsų šalies ligoninių darbas krizių metu ar išaušus dienai „X“ yra gyvybiškai svarbus kiekvienam Lietuvos gyventojui. Krizių metu medicinos darbuotojai yra visuomenės stuburas, gelbėjantis gyvybes, todėl maksimalus jų aprūpinimas darbui krizės metu yra valstybės prioritetas“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas sako, kad gydymo įstaigų aprūpinimas įranga bei priemonėmis itin prisidės prie jų atsparumo ir pasiruošimo galimoms ekstremalioms padėtims ir įvairioms grėsmėms.