Šią kadenciją sėkmingomis Lietuvos Konstitucijos pataisomis leidus asmenims nuo 21 metų kandidatuoti į Seimo narius, 72 Seimo nariai pasirašė ir registravo projektą Konstitucijos 34 straipsnio pirmajai daliai keisti. Pataisa siūloma vietos savivaldos rinkimuose leisti dalyvauti asmenims, kuriems rinkimų dieną yra ne mažiau kaip 16 metų.
Projektą inicijavo Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ir Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas. Jo teigimu, dvejais metais sumažintas amžiaus cenzas suteiktų jaunuoliams balsą vietos savivaldos institucijų, tokių kaip savivaldybės tarybos ar mero, rinkimuose, taip pat ugdytų jaunimo pilietinę sąmonę, dalyvavimą demokratiniuose procesuose.
„Šalyje šešiolikmečiai jau gauna asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gali dirbti, mokėti mokesčius, prisiima dalinę teisinę atsakomybę, jiems gali būti taikomas baudžiamasis kodeksas. Švietimas Lietuvoje yra privalomas iki 16 metų amžiaus, todėl tokio amžiaus jaunuoliai yra pakankamai brandūs, kad galėtų dalyvauti rinkimuose“, – sako A. Bagdonas.
Jo pastebėjimu, šiuo metu Seime nėra jaunesnio negu 30 metų politiko, todėl parlamente neatstovaujama didelė visuomenės grupė.
Lietuvos mokinių parlamento ir Lietuvos moksleivių sąjungos apklausos rodo, kad 58 proc. moksleivių norėtų dalyvauti rinkimuose, jeigu būtų leista balsuoti nuo 16 metų. Pagal nuostatų tyrimus, vyresni paaugliai yra politiškai aktyvesni už vos pilnametystės sulaukusius piliečius.
Balsavimas nuo 16 metų jau yra įtvirtintas Austrijoje, Maltoje, kai kuriuose Vokietijos regionuose, Estijoje – savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose.
Konferencijos dėl Europos ateities ataskaitoje išreikštas palaikymas balsavimui nuo 16 metų amžiaus sustiprinant pilietiškumo ugdymą ir švietimą apie Europos Sąjungą.
Antradienį Konstitucijos 34 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Seime pristatė šešių parlamentinių frakcijų atstovai – Liberalų sąjūdžio, Laisvės partijos, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, Lietuvos socialdemokratų partijos, Mišrios grupės.
Nederėtų, jauninant rinkimų teisę, dar labiau juos versti žaidimais – teatrais, o ne atvirkščiai – verčiant objektyviai priderančiais gyvenimo kurimo veiksniais. Tad gal to siekiant būtų tikslinga, kad rinkimų teisė priklausytų jau pagal amžių į gyvenimo kūrimą svariai įsijungusiems ir dar jame galintiems pakankamai veikti žmonėms, t.y. tarkim 25-65 metų asmenims. Taip būtų einama nuo teatralizuotumo prie moksliškesnės demokratijos visuomnės gyvenime.
Pritariu. Mano nuomone, tai labai suktas pasiūlymas,galimai siekiant gauti daugiau balsų. Berods mokslininkų yra įrodyta, kad žmogus psichologiškai subręsta apie 27 -uosius gyvenimo metus. Skaičiau, kad šešiolikos metų žmogus yra dar paauglys, jo sprendimus kartais galimai lemia nuotaikų svyravimai, hormonų audros. Gyvenimo patirtis,manau, yra esminis faktorius, priimant sprendimus, paliečiančius kitų žmonių gyvenimus. Ar norime, kad mūsų gyvenimus įtakotų dar galimai pilnai psichologiškai nesubrendusių asmenų sprendimai?