Ruduo Lietuvos viešosiose bibliotekose – tikras darbymetis. Čia ne tik apdovanojami garsiojo skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyviai, bet ir tęsiasi projektas „Metai su knyga“.
Skaitymo atstovai Virgis Šidlauskas, Gina Viliūnė ir Juozas Ališauskas keliauja po Lietuvą „žvejodami“ įdomiausių knygų patarimus.
Rugsėjį, spalį ir lapkritį toliau vyksta Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešųjų bibliotekų projekto „Metai su knyga“ renginiai.
Vaikus bibliotekose lanko rašytojas ir muzikantas, žurnalo „Laimiukas“ vyriausiasis redaktorius Virgis Šidlauskas.
Paauglius suburia aktorius, mokytojas, slemeris Juozas Ališauskas, o suaugusieji skaitytojai bendrauja su rašytoja, gide Gina Viliūne.
Per šiuos metus skaitymo atstovai jau aplankė ir dar aplankys 36 miestų ir miestelių bendruomenes.
Kiekvienam laikui skaitymo atstovai pataria perskaityti po knygą, o susitikimų metu su skaitytojais jas aptaria.
Rudens laikui Virgis Šidlauskas patarė perskaityti Neilo Gaimano knygą „Pagaliau pienas“;
Juozas Ališauskas – Linos Itagaki ir Mariaus Marcinkevičiaus „Mergaitė su šautuvu.
Istorija apie mergaitę partizanę“, o Gina Viliūnė siūlė atsiversti Siuzanos Leonardos (Susanna Leonard) biografinį romaną „Ponia Kiuri ir svajonių galia“.
Skaitymas suartina žmones
„Kaip žvejai nepavargsta kalbėtis apie žuvis, taip ir skaitytojams visada gera kalbėtis apie knygas. Ypač dabar, kai knygų išleidžiama tokia daugybė.
Skaitymas kaip bendras pomėgis suartina žmones, suteikia bendrystės jausmą“, – sako Gina Viliūnė.
Rašytoja projekto „Metai su knyga“ keliones po atokiausias Lietuvos bibliotekas vadina ypatinga dovana:
„Kasmet aplankau kelias bibliotekas, bet šie metai yra rekordiškai gausūs susitikimų, kurie labai džiugina. Tai – neįkainojama vertybė“.
Ališauskas pripažino, kad susitikimų metu paauglius domina daug kas, netgi tai, ar iš slemo poezijos bei dalyvavimo slemo turnyruose įmanoma užsidirbti pinigų.
Jo nuomone, apie skaitymą kalbėtis verta, nes tai vis labiau nykstanti kasdienybės dalis.
„Varžytis su skrolinimu ekranuose sunku bet kokiai veiklai, tad bent pokalbiais norisi padėti skaitymui“, – teigė paauglių skaitymo atstovas, pridurdamas, kad šis bibliotekų projektas padeda jam labiau pažinti Lietuvą.
Vaikų skaitymo atstovas Virgis Šidlauskas įsitikinęs, kad kartais atviras, nuoširdus pokalbis gali daugiau nei visas glėbys patarimų:
„Jei pavyksta vaikus įtikinti atsiversti vieną ar kitą knygą, paieškoti įtraukiančių pasakojimų ir patirti skaitymo džiaugsmą, tai laikau mažyčiu, bet svarbiu laimėjimu“, – sakė V. Šidlauskas.

Skaitytojų patariamų knygų sąrašas
Projekto „Metai su knyga“ metu knygas pataria ne tik skaitymo atstovai, bet ir patys skaitytojai.
Kiekvieno susitikimo metu dalyviai pasidalija, kokia knyga ar knygos paliko didžiausią įspūdį, labiausiai sujaudino, o gal netgi pakeitė gyvenimą.
Metams baigiantis iš šių patarimų bus sudarytas Lietuvos skaitytojų mėgstamiausių knygų sąrašas. Štai keli skaitytojų patarimai:
„Gabrielis Garsijus Markezas (Gabriel García Márquezo) „Šimtas metų vienatvės“: mistiška šeimos istorija su tragišku vienatvės jausmu, perduodamu iš kartos į kartą. Perskaičius nepalieka vienatvės nuojauta visur ir visada“.
„Vilijamas Somersetas Maugamas (William Somerset Maugham) „Mėnulis ir skatikas“ – atskleidžiama menininko asmenybė ir sudėtingas jo ryšys su tikru pasauliu“.
„Juozo Grušo „Meilė, džiazas ir velnias“ – privertė susimąstyti apie save, savo elgesį ir kaip atrodau kitų žmonių akivaizdoje“.
„Kristinos Sabaliauskaitės „Silva Rerum“ – knygų ciklas, perskaitytas vienu atsikvėpimu dėl rašymo stiliaus, sakinio grožio, meilės istorijai ir asmenybėms“.
„J. K. Roling (Rowling) „Hario Poterio“ I dalis, nes man patiko tos knygos magija “.
„ Karlo Kalodžio (Carlo Collodi) „Pinokio nuotykiai“, nes pirmiausia jis buvo blogas, o paskui geras, nes suprato, ką blogai padarė“.
„Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, nes joje daug įdomių nuotykių, ta mergaitė turėjo arklį ir beždžionėlę, buvo stipri“.
„Kęstučio Kasparavičiaus „Apie daiktus. Trumpos istorijos“, nes ji juokinga, ir linksma, ir įdomi“.
Tinklalaidės su skaitančiais žymiais žmonėmis
Dar viena projekto „Metai su knyga“ veiklas – tinklalaidės su žinomais žmonėmis apie skaitymą (ir ne tik).
Jau paskelbtos šešios „Metai su knyga“ tinklalaidės, kuriose apie savo profesijas, pomėgius, o tarp jų – ir skaitymą, pasakoja:
archeologas, Žaislų muziejaus Vilniuje įkūrėjas dr. Povilas Blaževičius;
bibliotekininkė, knygų mylėtoja Gintarė Navakauskaitė;
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Greta Kėvelaitienė;
astrofizikas, mokslo garsintojas, VU Fizikos fakulteto docentas dr. Kastytis Zubovas;
gamtininkas, fotografas, knygų autorius Marius Čepulis;
rašytojas, mokytojas, knygos „Mokytojas“ autorius Karolis Klimas.
Iki metų pabaigos pasirodys dar šešios tinklalaidės:
pokalbiai su vaikų gydytoja, neonatologe Erika Žėkaitė-Vaišniene;
kalbininku, vertėju, leidėju Markusu Roduneriu;
politologu, VU TSPMI dėstytoju, Rytų Europos studijų centro direktoriumi Linu Kojala;
skaitymo atstovais G. Viliūne, V. Šidlausku ir J. Ališausku.
„Smagu matyti, kad skaitymas yra tapęs neatsiejama žinomų žmonių kasdienybės dalimi, kad tam tikros knygos, autoriai ar įsiminę paskiri žodžiai pastūmėjo juos priimti tam tikrus sprendimus, padarė įtaką vaikystėje, lydi juos kasdienybėje, palaiko ir stiprina.
Tinklalaidžių pokalbiai nuoširdūs ir tuo labai paveikūs“, – tvirtina projekto vadovė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vyriausioji bibliotekininkė Lina Bimbirytė.
Apie projekto „Metai su knyga“ skaitymo atstovų keliones po Lietuvos bibliotekas pasakojama „Vasara su knyga“ socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose.
Projekto rengėjos
Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Kauno apskrities Ąžuolyno viešoji biblioteka, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Lietuvos audiosensorinė biblioteka bei Lietuvos savivaldybių viešosios bibliotekos.
Projektą „Metai su knyga“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal projekto „Metai su knyga“ projekto pranešimą