Antradienis, 14 balandžio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Tyrimas: mokslo ir žinių diena nesuderinama su alkoholio vartojimu

www.alkas.lt
2024-08-31 12:00:00
56
PERŽIŪROS
2
Alkoholio vartojimas | ntakd.lrv.lt nuotr.

Alkoholio vartojimas | ntakd.lrv.lt nuotr.

Nors šiais metais rugsėjo 1-oji – sekmadienis, o daugelyje ugdymo įstaigų mokslo metai prasidės pirmadienį, rugsėjo 2 d., Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) primena, jog nuo 2006 metų Lietuvoje galioja Alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtintas draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais parduotuvėse rugsėjo 1-ąją, Mokslo ir žinių dieną.

Šio draudimo, kuris buvo priimtas daugiau nei prieš 18 metų, tikslas – ugdyti sąmoningą visuomenę bei priminti, kad alkoholio vartojimas ir mokslas bei žinios – tarpusavyje nesuderinami dalykai.

Departamentas pastebi, kad nuo draudimo rugsėjo 1-ąją prekiauti alkoholiniais gėrimais įvyko nemažai teigiamų pokyčių, kurie sietini ne tik su verslo socialiai atsakingu požiūriu ir elgesiu, bet ir su didėjančiu gyventojų sąmoningumu ir informuotumu alkoholio vartojimo klausimais.

Naujausio tyrimo duomenys atskleidžia valstybės vaidmens svarbą

Pagal naujausią, 2024 m. gegužės mėn. Departamento užsakymu atliktą reprezentatyvią 18-74 m. Lietuvos gyventojų apklausą, net septyni iš dešimties (72 proc.) gyventojų sutinka, kad valstybė turi apsaugoti savo gyventojus nuo žalos, susijusios su alkoholio vartojimu, o su tuo nesutinka tik kas penktas (19 proc.) apklaustas gyventojas. Galima pasidžiaugti, kad su tokiu teiginiu labiau sutinka jaunimas iki 30 metų (79 proc.).

Alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų vartojimas

Kaip rodo apklausa, alkoholinių gėrimų vartojimas tarp suaugusių Lietuvos gyventojų yra labiau paplitęs nei juos primenančių nealkoholinių gėrimų (nealkoholinio alaus, sidro, vyno ir pan.). Kada nors gyvenime alkoholį vartojo 86 proc. gyventojų, o nealkoholiniu gėrimus – 60 proc. gyventojų, bent kartą per 12 pastarųjų mėnesių alkoholį vartojo 79 proc. gyventojų, o nealkoholinius gėrimus – 47 proc. gyventojų, per paskutines 30 dienų atitinkamai 60 proc. ir 33 proc. gyventojų. Pastebima, kad nealkoholiniai gėrimai populiaresni tarp jaunimo nei kitose amžiaus grupėse. Per paskutines 30 dienų nealkoholinius gėrimus vartojo pusė (49 proc.) 18-29 m. amžiaus gyventojų.

Džiugina tai, kad nemaža dalis gyventojų norėtų visiškai atsisakyti alkoholio vartojimo. 2024 m. 1 iš 3 kada nors alkoholį vartojusių 18-74 m. gyventojų atsakė, kad bandė ar norėtų pabandyti visiškai atsisakyti alkoholio ir gyventi blaiviai.

Gyventojų požiūris į siūlomas ribojimo priemones

Du iš trijų (66 proc.) gyventojų pritartų siūlymui drausti pardavinėti nepilnamečiams asmenims (iki 18 metų) tokius nealkoholinius gėrimus kaip alų, sidrą, vyną ar kitus panašius gėrimus, kurie primena tos rūšies alkoholinius gaminius, o su tokiu siūlymu nesutinka ketvirtadalis (25 proc.) apklaustų gyventojų. Dešimtadalis (9 proc.) respondentų neturėjo nuomonės šiuo klausimu.

Tyrimas parodė, kad 43 proc. apklaustų gyventojų pritartų siūlymui drausti alkoholinius gėrimus primenančių gėrimų reklamą (nealkoholinio alaus, sidro, vyno ar kitų), o tokiam siūlymui nepritartų tokia pat dalis gyventojų (43 proc.). 14 proc. respondentų neturėjo nuomonės ar neatsakė į šį klausimą.

Tokių panašių į alkoholinius gėrimus gaminių reklamos draudimui dažniau pritaria moterys (49 proc. iš jų pritartų ir 40 proc. nepritartų), respondentai su aukštuoju išsilavinimu (52 proc. pritartų ir 39 proc. nepritartų), o tokiam siūlymui labiau nepritaria vyrai (47 proc. nepritartų ir 36 proc. pritartų), bei vartoję alkoholinius gėrimus per paskutines 7 dienas (56 proc. nepritartų ir 28 proc. pritartų).

Gyventojų žinios ir sąmoningumas

Alkoholio vartojimas neigiamai atsiliepia sveikatai ir didina įvairių sveikatos problemų riziką, pavyzdžiui, psichikos ir elgsenos sutrikimų, įskaitant priklausomybę nuo alkoholio, kepenų cirozės, širdies ir kraujagyslių ligų, septynių rūšių vėžio, taip pat didina riziką patirti įvairius sužalojimus. Vis dėlto, daliai gyventojų dar trūksta žinių apie alkoholio vartojimo keliamą žalą sveikatai.

Nors 2024 m. apklausa parodė, kad 84 proc. gyventojų žino, kad alkoholio vartojimas gali sukelti kepenų vėžį, 58 proc. alkoholio vartojimą sieja su didesne rizika susirgti storosios žarnos vėžiu, o kas antras nurodė, kad dėl to galima susirgti gerklų, stemplės ar ryklės vėžiu, bet mažiau nei pusė (42 proc.) apklaustų gyventojų žino, kad alkoholio vartojimas didina riziką susirgti burnos vėžiu ir tik trys iš dešimties (30 proc.) alkoholio vartojimą siejo su didesne krūties vėžio rizika.

Taip pat pastebima, kad mažėja su alkoholio vartojimu siejamas rizikingas elgesys ir neigiamos patirtys. 2024 m. 22 proc. apklaustų gyventojų atsakė, kad dėl savo alkoholio vartojimo sukeltų pasekmių ar įpročių kada nors jautė gėdą ar kaltę (per paskutinius 12 mėnesių – 5 %). Lyginant su 2017 m. atliktos panašios apklausos rezultatais, gyventojų, kurie per paskutinius 12 mėnesių patyrė tokius jausmus, dalis sumažėjo nuo 15 proc. iki 5 proc.

Taip pat perpus sumažėjo gyventojų, kurie nurodė kada nors vairavę būdami apsvaigę nuo alkoholio: nuo 17 proc. 2017 m. iki 8 proc. 2024 m. Pastebima, kad toks rizikingas elgesys daug labiau būdingas vyrams nei moterims. 2024 m. 14 proc. vyrų ir tik 2 proc. moterų nurodė, kad kada nors vairavo būdami apsvaigę nuo alkoholio. Alkoholinius gėrimus kartu su vaistais bent kartą gyvenime 2017 m. buvo vartoję 11 proc. apklaustųjų, o 2024 m. gerokai mažiau – 7 proc.

Valstybės alkoholio politika duoda teigiamus pokyčius

Departamentas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje yra stebimi teigiami alkoholio vartojimo situacijos pokyčiai. Pastarąjį dešimtmetį alkoholio vartojimas Lietuvoje pastebimai mažėjo. Lietuva pasižymėjo ir kaip labiausiai alkoholio suvartojimą sumažinusi EBPO šalis (nuo 14,7 l 2011 m. iki 12,1 l 2021 m.). Be to, gausus epizodinis alkoholio vartojimas Lietuvoje buvo kiek mažiau paplitęs nei vidutiniškai EBPO šalyse. Alkoholio suvartojimas Lietuvoje 2022-2023 m. sumažėjo iki 11,0 litrų ir buvo mažiausias per pastarąjį dešimtmetį.

Galime konstatuoti, kad valstybės alkoholio politika duoda teigiamus pokyčius mažinant alkoholio vartojimą ir jo keliamą žalą. Svarbu išlaikyti gerąją praktiką ir taikyti veiksmingas priemones mažinant alkoholinių gėrimų prieinamumą ir didinant gyventojų informuotumą bei sąmoningumą.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. A. Veryga. „Tyrimas“ atskleidė kodėl geriama? Alkoholio pramonė atsisakys neveikiančios reklamos?
  2. Tyrimas: pastaruoju metu auga naminės vartojimas
  3. Tyrimo rezultatai: paaugliai Lietuvoje mažiau rūko, mažiau vartoja alkoholio ir narkotikų
  4. Tyrimas: lietuviai pasiilgo kelionių
  5. Alkoholio vartotojų skaičius nemažėja
  6. Tyrimas: povandeniniame Baltijos pajūryje – daugiau smėlio
  7. Parengti Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai
  8. Patvirtintas veiksmų planas alkoholio vartojimui mažinti
  9. A. Veryga. Būti ar nebūti valstybės alkoholio pardavimo monopoliui?
  10. Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija kreipėsi į Danijos žmones
  11. Tyrimas: maistas išaugintas ES – saugesnis
  12. Tyrimas parodė vairuotojų įpročius
  13. Tyrimas atskleidė požiūrį į šalies žemdirbius
  14. Tyrimas: Lietuvoje saugiai jaučiasi 87 proc. gyventojų
  15. Alkoholio reklamos išnykimas – (ne)įmanoma misija?

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. Mikabalis says:
    2 metai ago

    Matyt, yra koks alkoholikas, kad antialkoholinio komentaro nepraleidžia…

    Atsakyti
  2. P.Skutas says:
    2 metai ago

    Kad alkoholio vartojimas, kaip bendravimo priemonės, apskritai – nesuderinama su sveiku protu, su civilizacija.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Velykos
Etninė kultūra

Lietuviškas kiaušinykas: Velykų eglutės simbolika

2026 04 14
Prezidentas lankosi Vilkaviškyje
Lietuvoje

Prezidentas: Karaliaučiaus tranzito kontrolė ir toliau bus saugumo prioritetu

2026 04 13
Klaipėdos senamiestis
Lietuvoje

Keisis Klaipėdos senamiesčio lauko kavinės

2026 04 13
Kylantis lėktuvas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.
Lietuvoje

SAS tarp Vilniaus ir Kopenhagos skraidys dažniau

2026 04 13
NASAMS
Lietuvoje

Į Oro gynybos batalioną atvyksta papildomos NASAMS sistemos

2026 04 13
Laikrodis | Asociatyvi nuotr.
Lietuvoje

Ministras J. Taminskas telkia valstybes stabdyti laiko keitimą

2026 04 13
Priedanga
Laiškai Alkui

Savivaldybėms VRM skiria 14 mln. eurų priedangų atnaujinimui

2026 04 13
„Via Lietuva“ nuotr.
Lietuvoje

„Via Lietuva“ paskelbė Jonavos aplinkkelio rangos darbų viešąjį pirkimą

2026 04 13
Giedrimas Jeglinskas
Lietuvoje

G. Jeglinskas traukiasi iš Seimo

2026 04 13
Lietuvos aukštosios mokyklos
Lietuvoje

Naujovė Lietuvos aukštosiose mokyklose: vienu metu bus galima studijuoti kelias sritis

2026 04 13
Václavo Havelo apsilankymui Lietuvoje
Istorija

Kas žmogaus galioje: vakaras, skirtas V. Havelo apsilankymui Lietuvoje prisiminti

2026 04 13
Robotų varžybos Graikijoje
Naujienos

KU Robotikos klubas Graikijoje vykusiose robotų varžybose iškovojo bronzą

2026 04 13

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Nikas Barabanovas, Igoris Ciesarskis (TV klubas ,,Kontinentas") apie D. Petkus. Lietuvai reikia ne integracijos, o mažiau migrantų
  • Jaunimo Naujienos apie Ištrinta Mariaus Kundroto „Facebook“ paskyra: kelia klausimų dėl politinio spaudimo ir saugumo
  • +++ apie Ištrinta Mariaus Kundroto „Facebook“ paskyra: kelia klausimų dėl politinio spaudimo ir saugumo
  • Betgi apie V. Budnikas. Patariamasis referendumas: Politinė avantiūra ar prigimtinės šeimos gelbėjimas?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Teismas: Vilniaus autobusų vairuotojai privalo mokėti lietuvių kalbą
  • Apie Vilnijos lietuvių skaičių ir jų gyvenimo naujienas Lenkijos okupacijos laikmečiu (1920–1939 m.) (I)
  • Lietuviškas kiaušinykas: Velykų eglutės simbolika
  • V. Sinica. Rinkimai Vengrijoje

Kiti Straipsniai

Lenkijos kariuomenė Vilniaus Katedros aikštėje 1919 04

Apie Vilnijos lietuvių skaičių ir jų gyvenimo naujienas Lenkijos okupacijos laikmečiu (1920–1939 m.) (I)

2026 04 14
Velykos

Lietuviškas kiaušinykas: Velykų eglutės simbolika

2026 04 14
NASAMS

Į Oro gynybos batalioną atvyksta papildomos NASAMS sistemos

2026 04 13
Laikrodis | Asociatyvi nuotr.

Ministras J. Taminskas telkia valstybes stabdyti laiko keitimą

2026 04 13
Lietuvos aukštosios mokyklos

Naujovė Lietuvos aukštosiose mokyklose: vienu metu bus galima studijuoti kelias sritis

2026 04 13
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė įteikė Vaikų literatūros premiją rašytojai Evelinai Daciūtei ir literatūros tyrinėtojai, profesorei Džiuljetai Maskuliūnienei

SMSM Vaikų literatūros premija paskirta rašytojai E. Daciūtei ir literatūrologei D. Maskuliūnienei

2026 04 13
Robotų varžybos Graikijoje

KU Robotikos klubas Graikijoje vykusiose robotų varžybose iškovojo bronzą

2026 04 13
Trakų bibliotekoje Kanklių metams skirtas renginys

K. Serapinienė. Kai kanklės prabyla eilėmis

2026 04 12
Po Kultūros forumo – rezoliucija: mėgėjų menui reikia ne padėkų, o sprendimų

Po Kultūros forumo – rezoliucija: mėgėjų menui reikia ne padėkų, o sprendimų

2026 04 12
Lietuviški tekstilės raštai

Lietuviški tekstilės raštai ir audiniai: ką paveldėjome ir kaip tai gyvuoja šiandien

2026 04 12

Skaitytojų nuomonės:

  • Nikas Barabanovas, Igoris Ciesarskis (TV klubas ,,Kontinentas") apie D. Petkus. Lietuvai reikia ne integracijos, o mažiau migrantų
  • Jaunimo Naujienos apie Ištrinta Mariaus Kundroto „Facebook“ paskyra: kelia klausimų dėl politinio spaudimo ir saugumo
  • +++ apie Ištrinta Mariaus Kundroto „Facebook“ paskyra: kelia klausimų dėl politinio spaudimo ir saugumo
  • Betgi apie V. Budnikas. Patariamasis referendumas: Politinė avantiūra ar prigimtinės šeimos gelbėjimas?
  • Betgi apie G. Jeglinskas traukiasi iš Seimo
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Virtuvė | „Gintaro baldų“ nuotr.

Kelios taisyklės padės įrengti jaukią ir patogią virtuvę

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai