Įvairūs sportiniai susižeidimai yra dažni ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant kaulus, raumenis, sausgysles, raiščius ir kitas struktūras. Nors daugelį nedidelių sužalojimų galima gydyti namuose naudojant ledo kompresus, vaistus nuo skausmo ar tiesiog ilsintis, tačiau kai kuriems sužalojimams kartais prireikia ir medicininio gydymo, pavyzdžiui, imobilizacijos, fizinės terapijos ar net operacijos.
Sąnariai gali būti ypač pažeidžiami. Jei gyvenate aktyvų gyvenimą, neabejotinai žinote, jog dažnai yra sužalojami minkštieji audiniai, laikantys sąnarius.
Daugelis šių sužalojimų užgyja pailsėjus, tačiau jei skausmas trunka ilgiau nei kelias dienas, būtina kreiptis į gydytoją, nes sportas, sužeidus sąnarį, vėliau gali turėti didesnę osteoartrito ir sąnarių skausmo riziką.
Kas yra sąnarių sužeidimas?
Mankšta yra svarbi gerai sveikatai, tačiau sportuodami ar užsiimdami kita fizine veikla neretai skaudžiai nukenčiame, ypač jei patiriame sąnarių sužeidimus ar kaulų lūžius. Sąnarių sužeidimai gali būti staigūs arba lėtiniai – išsivystyti laikui bėgant.
Pailsėjus, daugelis pervargimo ir ūmių sąnarių sužeidimų užgyja savaime, tačiau, jei pažeidimai kartojasi dažnai, vertėtų kreiptis į gydytoją, kuris patars papildus sąnariams, o esant reikalui ir atraminį įtvarą arba gipsą, kol sužeidimas gyja.
Jei tokios priemonės nepadeda, gydytojas gali patarti fizinę terapiją arba kortikosteroidų injekcijas į sąnarius.
Dažniausi sąnarių pažeidimai
Mūsų sąnariai yra ne tik iš kaulo, juos taip pat palaiko įvairių tipų jungiamojo audinio juostos. Juostos, laikančios mūsų sąnarius, vadinamos raiščiais. Juostos, jungiančios raumenis su kaulu, vadinamos sausgyslėmis.
Dažni sąnarių sužalojimai yra patempimai – raiščių patempimai ar plyšimai bei patempti ar plyšę raumenys ar sausgyslės. Tokie pažeidimai gali ištikti staiga arba palaipsniui dėl pasikartojančių judesių.
Kada kreiptis į gydytoją?
Nors nedidelis ir retas sąnarių skausmas yra gana dažnas, kai kurios sąnarių ligos yra jautrios laikui, o tai reiškia, kad jas reikia nedelsiant gydyti, kad būtų išsaugota sąnario funkcija ir išvengta rimtų komplikacijų.
Niekada nėra bloga mintis klausti savo gydytojo patarimo, kaip apsaugoti sąnarius ir išlaikyti juos sveikus. Todėl jei kartu su sąnarių skausmu pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją:
- Nesugebėjimas pajudinti sąnario arba labai sumažėjęs judesių diapazonas.
- Patinimas, deformacija arba iškrypimas. Pavyzdžiui, sąnarys, kuris vienoje kūno pusėje atrodo labai skirtingai, palyginti su kita.
- Sąnarių skausmas, kuris laikui bėgant stiprėja arba nepraeina ilgiau nei tris dienas.
- Pastebėjote sąnarių patinimą ar sustingimą.
- Jūsų sąnariai yra paraudę arba šilti liečiant.
Prevencija sąnariams
Siekiant tinkamai apsaugoti sąnarius, patariama vasarą valgyti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių, kuriuose gausu sąnariams reikalingų vitaminų, tokių kaip vitaminas A, C, E, cinkas, selenas. Taip pat sąnariams reikalingos ir žuvyje, riešutuose, kanapių sėklose bei linų sėmenyse esančios omega-3 nesočiosios riebalų rūgštys.
Sąnariams yra reikalingas ir kolagenas, hialurono rūgštis, gliukozaminas, chondroitinas.
Šios medžiagos padeda sumažinti skausmą, traškėjimą sąnariuose ir slopina uždegiminius procesus.
Tinkamai sąnarių būsenai palaikyti patariama kuo mažiau sėdėti, į sporto užsiėmimus įtraukti tempimo pratimų, naudoti kokybišką avalynę, gerti daug vandens.
Jei bėgiojate ar daug vaikštote, stenkitės laikytis lygaus paviršiaus, pakankamai ilsėkitės ir klausykitės savo kūno.