Generolo Silvestro Žukausko poligone pristatyti inžinerinės kliūties (kelio blokavimo) elementai ir kontrmobilumo priemonėmis pildomas inžinerinių priemonių parkas.
Kontrmobilumo priemonės yra svarbi mūsų šalies gynybos koncepcijos dalis. Jų dėka bus didinamas atgrasomasis ir gynybinis valstybės potencialas bei valstybės sienų su Rusija bei Baltarusija saugumas. Agresijos atveju jos leistų blokuoti ir pristabdyti priešiškų valstybių veiksmus, nukreiptus prieš Lietuvą.
„Šiandien „ant kelio“ parodyta inžinerinė kliūtis yra vienas iš būdų, kaip turint sukauptas inžinerines priemones, naujai įkuriamuose priemonių parkuose, galima blokuoti priešo judėjimą. Poligone pamatėme ir Inžinerinių priemonių parką, kuriame bus sukauptos kontrmobilumą užtikrinančios inžinerinės priemonės (ežiai, kelio blokai, drakono dantys, trosai, spygliuota viela, koncertina). Visos šios priemonės yra efektyvios stabdant priešą, tai rodo ir Ukrainos patirtis“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Priemonių kiekio, esančio viename Inžinerinių priemonių parke, pakanka užtverti 6-8 galimus priešo priartėjimo kelius (priklausomai nuo kelio pločio ir dangos).
Karinės invazijos atveju, priešo pajėgoms prireiktų kur kas daugiau laiko ir resursų, siekiant pašalinti inžinierines kliūtis, o tai suteiktų daugiau laiko pasiruošti gynybai. Kontmobilumo priemonės mažina tiek priešo pėstininkų, tiek karinės technikos judėjimo efektyvumą.
Tiesa, įrengtos kliūtys yra veiksmingiausios, kai jos dengiamos tiesiogine ir netiesiogine ugnimi. Inžinerinės kliūtys pristabdo, nukreipia, užfiksuoja arba blokuoja priešo judėjimą, tam kad jį būtų galimą naikinti ugnimi. Pačios efektyviausios inžinerinės kliūtys yra kombinuotos, kuomet nesprogstamos kliūtys yra įrengiamos kartu su minomis.
Minų įsigijimas kontrmobilumui sustiprinti turi ypatingą svarbą – jis vykdomas kartu siekiant išpildyti kariuomenės poreikį turėti reikiamą mūšio laukui minų kiekį.
Iš viso prie sienų su Rusija ir Baltarusija ruošiamasi įsteigti 27 inžinerinių priemonių parkus. Jau yra pasirašytos sutartys dėl naujų inžinerinių priemonių įsigijimo ir jos pradedamos pristatyti į inžinerinius priemonių parkus. Planuojama iki šių metų pabaigos Lietuvos kariuomenei perduoti „drakono dantų“, surenkamų „ežių“, „ispaniškų arklių“ bei betoninių kelio užtvarų už daugiau nei 4 mln. eurų. Dar bus perkama „drakono dantų“ už maždaug 2,5 mln. eurų.
Taip pat suplanuotos ir kitos kontmobilumo priemonės: melioracinių griovių gilinimas, medžių alėjų formavimas palei kelius ir esamų miškingų vietovių išlaikymas iki 20 km atstumu nuo sienos bei aplink magistralinius ir krašto kelius, Nemuno brastų įtvirtinimas pasienyje su Rusija ir kiti pajėgumai.
Lietuva derina pastangas kontrmobilumo srityje su kaimyninėmis valstybėmis. Nacionalinė gynybos linija yra kuriamos Baltijos gynybos linijos dalis. Kartu su latviais ir estais išilgai rytinės NATO sienos kuriame kontrmobilumo priemonių visumą, leisiančią efektyviai trikdyti ir stabdyti galimą priešo veržimąsi per sieną. Šioje srityje taip pat aktyviai bendradarbiaujama ir su Lenkija rengiantis Suvalkų koridoriaus gynybai.