Maisto papildų ir vitaminų rinka apipinta pačiais keisčiausiais, pagrindo neturinčiais mitais. Todėl šiame straipsnyje nusprendėme kai kuriuos mitus paneigti arba patvirtinti. Egzistuoja įsitikinimas, jog maisto papildus reikia vartoti tik vyresnio amžiaus žmonėms. Tai nėra tiesa, nes kai kuriuos maisto papildus, pavyzdžiui vitaminą D, reikia vartoti nuo kūdikystės. Magnis ir elektrolitai yra svarbūs sportuojantiems paaugliams, o paauglėms merginoms dažnu atveju pastebimas geležies trūkumas.
Taip pat yra manoma, kad maisto papildų poveikio nejaučiame, tačiau tai taip pat netiesa. Norint, jog vartotojas greitai pajustų teigiamą poveikį, reikėtų pasidomėti maisto papildo sudedamųjų dalių kiekiu vienoje kapsulėje. Šiuo metu technologijos leidžia sudėti į vieną kapsulę gerokai daugiau veikliųjų medžiagų tam, kad vartotojas realiai jaustų poveikį.
Ar maisto papildai veikia ir padeda mums, labai aiškiai galima matyti atlikus kraujo tyrimus. Pasidarykite kraujo tyrimą prieš pradedant naudoti tam tikrą maisto papildą, o baigus maisto papildų kursą, kraujo tyrimą pakartokite. Jeigu maisto papildą vartojote sąžiningai, kaip nurodyta instrukcijoje, paprastai turite matyti teigiamus rezultatus.
Kaip gerti maisto papildus?
Siekiant, kad maisto papildai padarytų naudos, o ne žalos, svarbu žinoti kaip vartoti tam tikrus maisto papildus. Pavyzdžiui, vartojant geležies maisto papildus patartina užgerti tik vandeniu, nes geriant papildą su kava, organizmas geležies visiškai neįsisavins. Išgėrus geležies papildą, reikėtų padaryti bent kelių valandų pertrauką iki pirmojo kavos puodelio. Taip pat nepatartina maisto papildo užgerti sultimis ar kitais saldintais skysčiais.
Kiek laiko rekomenduojama vartoti tam tikrus papildus yra nurodyta ant produkto pakuotės. Vienų papildų ilgai vartoti negalima, tačiau kitus, ypač augalinius, maisto papildus galima vartoti net keletą mėnesių. Pavyzdžiui, juodąjį riešutmedį vartoti galima tik 2-3 savaites, vėliau reikėtų daryti pertrauką, ašvagandą galima naudoti ir keletą mėnesių.
Norime atkreipti dėmesį, kad maisto papildai turi įtakos vaistų vartojimui, ypač jei sergama lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip aukštas kraujo spaudimas, cukrinis diabetas ir kitos. Bet kurios ligos atveju, prieš pradedant vartoti maisto papildus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
Kada gerti maisto papildus?
Maisto papildus, jei nenurodyta kitaip, reikėtų gerti ryte po maisto, nes pirmoje dienos pusėje mūsų organizmas geriau absorbuoja veikliąsias medžiagas. Žinoma, pasitaiko ir išimčių, pavyzdžiui, magnį rekomenduojama gerti vakare.
Egzistuoja mitas, jog vasaros metu maisto papildų nereikia vartoti, nes tuo metu valgome daug daržovių, vaisių ir uogų. Norime priminti, jog šiomis dienomis galime rasti nemažai informacijos, jog mūsų dirvožemis yra labai pasikeitęs. Daržovės, vaisiai ir kiti augalai nebeturi pakankamo kiekio maistinių medžiagų.
Žinoma, jei vasarą valgote daug braškių, vyšnių, serbentų, tuomet vitamino C nebūtina vartoti didelėmis dozėmis, tačiau kitų vitaminų ir mineralų organizmas paprastai negauna pakankamai. Žuvų taukai taip pat yra vienas iš tų papildų, kuriems net ir vasaros metu nereikia daryti pertraukos, nes paprastai tiek žuvies, kiek organizmui reikia Omega-3, mes nesuvalgome. Tiesą sakant, kokybiški, švarūs žuvų taukai turėtų būti pirmas ir kasdienis papildas mūsų geografinėje platumoje.
Kur laikyti maisto papildus?
Yra paplitęs mitas, kad gerąsias bakterijas galima laikyti tik šaldytuve. Griauname šį mitą ir patiksliname, jog šiuolaikinės technologijos leidžia gerąsias bakterijas „užmigdyti“. Jos „pabunda“ tik patekusios į šiltą ir drėgną aplinką, todėl jų laikyti šaldytuve nebūtina, priklausomai nuo gamintojo.
Labai svarbu maisto papildų nelaikyti tiesioginiuose saulės spinduliuose. Gamintojas ant pakuotės visada nurodo, kaip ir kur laikyti maisto papildus, tad labai svarbu šių reikalavimų laikytis. Pavyzdžiui, skystus žuvų taukus rekomenduojama laikyti šaldytuve, tačiau ne visi šio reikalavimo laikosi. Tokiu atveju produktas oksiduojasi ir po kurio laiko sugenda.
Maisto papildų gamybos reguliavimas
Yra susiduriama su mitu, jog maisto papildų gamyba nėra reguliuojama – tačiau kiekvienas maisto papildas, kuris oficialiai parduodamas Lietuvoje, turi būti registruotas Valstybinės maisto ir veterinarijos kontrolėje tarnyboje, o registruotam maisto papildui suteikiamas unikalus registracijos numeris. Kiekvieno maisto papildo sudėtis yra patikrinama ir tik tuomet leidžiama juo prekiauti.
Yra leistini tik tam tikri maisto papildą apibūdinantys sveikatingumo teiginiai, kuriuos galima naudoti ir įmonės negali nurodyti jokių kitų maisto papildo naudų, kurios nėra įrodytos moksliniais tyrimais bei patvirtintos Lietuvos ir Europos institucijų. Pavyzdžiui, pasaulyje nuolat atliekami moksliniai tyrimai apie ašvagandą, kurie patvirtina vieną ar kitą papildomą šios medžiagos teigiamą poveikį.