Pezidentas Gitanas Nausėda pasirašė prieštaringai vertinamą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) pertvarką numatantį įstatymą.
Baigdamas sesiją, nepaisydamas visuomenės nuomonės ir šalia vykusio protesto, įstatymui pritarė Seimas.
Įstatyme įtvirtinta, kad Centro valdymo organai yra ne tik generalinis direktorius, bet ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro taryba.
Nustatyta, kad Centrui vadovauja generalinis direktorius – valstybės pareigūnas. Jį 5 metų kadencijai į pareigas skiria ir iš jų atleidžia Seimas Seimo Pirmininko teikimu. Tas pats asmuo į Centro generalinio direktoriaus pareigas skiriamas ne daugiau kaip 2 kadencijoms iš eilės.
Įstatyme taip pat įtvirtinta, kad Taryba yra kolegialus Centro valdymo organas. Jos sudėtį tvirtins Seimas. Taryba sudaroma iš 11 asmenų – visuomenės ir mokslo veikėjų, skiriamų 5 metų kadencijai.
Tarybos nariu galės būti skiriamas tik nepriekaištingos reputacijos Lietuvos pilietis, turintis humanitarinių arba socialinių mokslų studijų krypties magistro kvalifikacinį laipsnį arba jam prilygintą aukštojo mokslo kvalifikaciją, ne mažesnę kaip 5 metų darbo patirtį ir (ar) 3 metų vadovaujamojo darbo patirtį.
Reformos priešininkai teigia, kad tokiu įstatymu LGGRTC veikla politizuojama, kartu mažinamas ir centro savarankiškumas.
Politologas, Nacionalinio susivienijimo pirmininko pavaduotojas, Vytautas Sinica teigia:
„Vieną istorinę įstaigą kontroliuos kitų įstaigų (universitetų, Lietuvos istorijos instituto) atstovai. Ne stebės, o kontroliuos. Jos nėra ir neturi būti aukščiau, jos yra atskiros ir taip turi likti. Dabar tai grubiai griaunama. Kodėl? Šiuo konkrečiu atveju akivaizdu visiems, kas domisi tema. LGGRTC šiandien yra vienintelė valstybės įstaiga, principingai ir kompetentingai ginanti Lietuvos laisvės kovotojų atminimą, laimėjusi teismus, įskaitant tarptautinius, dėl konkrečių partizanų ir sukilėlių garbės. Lietuva yra informacinio karo taikinyje, ne tik Kremlius, bet, deja, ir žydų bendruomenė ir jos atstovai užsienyje nuolatos šmeižia Lietuvą, nes tokia yra tų šalių istorijos politika. Lietuva gali priešintis ir ginti istorinę tiesą arba ne.
LGGRTC yra vienintelė institucija, kuri priešinasi ir gina. Ten yra visokių problemų, bet nė vienos jų sprendimas nėra padaryti šią įstaigą kitų – abejingų ir visiškai neginančių rezistencijos – marionete. O viešumoje gausu tiek VU, tiek istorijos instituto istorikų, viešai trypiančių Genocido centro veiklą ir jau tiesiančių rankas perimti jo kontrolę. Subtiliai, gražiai, per tarybą“.
Yra toks posakis- ne tai svarbu, kas svarbu.lrytas.lt/stilius/karamele/2024/07/26/news/d-nausedienes-stilius-visuomeneje-buvo-aptarinejamas-nuo-pirmu-akimirku-kaip-jis-keitesi–32988091